1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yenilenebilir enerji kullanımında üçüncü adımı attık
Yenilenebilir enerji kullanımında üçüncü adımı attık

Yenilenebilir enerji kullanımında üçüncü adımı attık

Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak ve teşvik ederek ekolojik kent yaratmayı hedefleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sümerpark ile DİŞTİ’nin ardından üçüncü Güneş Enerji Santrali’ni (GES) DİSKİ Binası ve İçme Suyu Deposu’nda kuracak.

A+A-

Projeyle hem yenilenebilir enerji konusunda farkındalık yaratılacak hem de DİSKİ Binası ve İçme Suyu Deposu’nun enerji ihtiyacı kesintisiz karşılanacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sümerpark Güneş Enerji Santrali’nin ardından, tüm belediye hizmet binalarında yenilebilir enerji kaynaklarını kullanarak elektrik giderini sıfıra indirmeyi ve kentteki tüm işletmelere, kurumlara emsal oluşturmayı, ekolojik kenti yaratmayı hedefliyor.

Bu kapsamda Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali (DİŞTİ) GES Projesi’ni de gerçekleştirerek kamusal kullanıma açık olan otogar binasının elektrik giderlerini sıfıra indirmeyi hedefleyen Belediyemiz, geçtiğimiz hafta Karacadağ Kalkınma Ajansı’yla protokol imzalayarak çalışmanın startını verdi. Söz konusu proje için 635.849 TL hibe alan, 1.388.292 TL’yi kendi bütçesinden karşılayacak olan Belediyemiz, üçüncü GES projesini de DİSKİ İçme Suyu Deposu’nda hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürdü.

DİSKİ Binası ve İçme Suyu Deposu’nun enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla hazırlanan proje, 1 milyon 245 bin 900 TL’ye mal olacak. DİSKİ hizmet binası içinde bulunan 5 bin 700 metrekarelik alandaki su deposu üzerine kurulacak proje maliyetinin 638 bin 268 TL’si (yüzde 51) Karacadağ Kalkınma Ajansı hibesi, geriye kalan 607 bin 631 TLise (yüzde 49) belediye bütçesinden karşılanacak. 

Enerji ihtiyacı kesintisiz kaynaklardan sağlanacak

GES Projesi’yle günlük 400, yıllık ise 640.000 KW’lık enerji üretilecek ve DİSKİ’nin yıllık 256 bin TL’lik elektrik faturası karşılanacak. DİSKİ Hizmet Binası ve İçme Suyu Deposu’nun yüksek enerji ihtiyacı hem sürekli ve kesintisiz kaynaklardan sağlanacak hem de enerji maliyetleri düşülecek. Maliyetlerin düşürülmesiyle uzun vadede kent halkına düşük maliyetli su hizmeti sunulacak.

Yeşil Enerji Bölgesi oluşturulacak

9 ay sürecek GES Projesi’nin hayata geçmesiyle, bölgede yenilenebilir enerji potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik farkındalık artacak.  Yeni projelerin hayata geçmesi diğer kurumlar ve işletmeler için cesaret verici bir örnek olacak. Çevre dostu teknolojilerin yaygınlaşmasıyla bölgede Yeşil Enerji Bölgesi imajının oluşmasına, işletmelerin ve kuruluşların enerji maliyetlerini azaltmaya katkı sunacak.

GES’lerin yaygınlık kazanmasıyla, bölgede bu teknolojilerin daha sağlıklı ve verimli olması için Yenilenebilir Enerji Test ve Uygulama Merkezleri’nin kurulması da bekleniyor.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler