1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yenilenebilir enerji için farkındalık çalışmaları başladı
Yenilenebilir enerji için farkındalık çalışmaları başladı

Yenilenebilir enerji için farkındalık çalışmaları başladı

Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığımız, yenilebilir enerji kaynaklarını geliştirip, doğayı tahrip etmeden kendi enerjisini üreten projeler geliştirmeye yönelik farkındalık yaratıcı çalışmalar yürütmeye başladı.

A+A-
Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığımız, yenilebilir enerji üretimiyle ilgili halka seminerler vererek farkındalık ve duyarlılık yaratmaya çalışıyor. Bu kapsamda ilk farkındalık toplantısını Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda kentin dinamikleriyle yapan Daire Başkanlığımızın bu çalışmalarında Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar ile Doç. Bilal Gümüş bilgilendirmeyi yapıyor.
 
Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak'ın da katıldığı ilk bilgilendirme toplantısı hakkında bilgi veren Daire Başkanımız Necati Pirinççioğlu, farkındalık yaratmaya yönelik çalışmaları başlattıklarını, zihinsel dönüşüm sağlanıncaya kadar bunu sürdüreceklerini belirtti. Pirinççioğlu, “Az enerji tüketerek yenilebilir enerji üreteceğimizi, farkındalık yaratmanın zihinsel dönüşümle mümkün olduğuna inanıyoruz. Belediyemiz öncülüğünde yerelin dinamikleriyle, halkımızla toplantılar ve seminerler yapmaya başladık. Bu buluşmayla büyük bir sinerji yakaladık” diye konuştu.
 
Pirinççioğlu, enerji üretmek için doğanın katledilmesine, ekolojiye zarar verilmesine karşı bir duruş sergilediklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Hasankeyfi sular altında bırakmadan, HES'lerle doğayı katletmeden de enerji üretilebileceğinin örneğini gösteriyoruz. Sadece enerji üretmek bahanesiyle doğa katledilemez. doğaya saygılı projeler geliştirmeliyiz. Bunun bir örneği Güneş Evi'nde ürettiğimiz enerjiyle hem kendi elektrik ihtiyacımızı gidereceğiz hem de DEDAŞ'a elektrik satacağız. Daha çok çalışarak ilerde DEDAŞ'a, Hükümete, 'bizim için doğamızı tahrip etme, bizim için Hasankeyfi sular altında bırakma. Biz kendi enerjimizi kendimiz üreteceğiz.' diyebileceğiz.”
 
Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda kurulan Güneş Evi'nde elektrik üreterek örnek olacak bir uygulamayı başlatacaklarını ifade eden Pirinççioğlu, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yenilebilir enerji kaynaklarıyla kendi enerjisini üretecek. Küçük ölçekli projelerdense büyük ölçekli projeler geliştiriyoruz. Yenilebilir enerji üreterek kendimizi ve kentimizin DEDAŞ'a, HES'lere ihtiyacımız olmadığını projeler geliştirerek göstereceğiz. Etap etap çalışmamızı büyütüp ilçelere ve köylere yenilebilir enerjiyi ulaştırmayı hedefliyoruz”  dedi.

HABERE YORUM KAT