1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Yeniden Seçim değil, 'Uzlaşı' mesajı verildi
'Yeniden Seçim  değil, 'Uzlaşı'  mesajı verildi

'Yeniden Seçim değil, 'Uzlaşı' mesajı verildi

7 Haziran Genel seçimleri sonrası ortaya çıkan tablo, Türkiye siyasetinde yeni bir döneme girildi.

A+A-

Güneydoğu Girişimci İş Adamları Derneği  Ehli Döner Yenişehir Şubesinde gerçekleştirilen iftar yemeğinde biraraya geldiler.
Güneydoğu Girişimci İş Adamları Derneği üyeleri ve basın kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı  İftar yemeği Ehli Döner Yenişehir Şubesi' nde gerçekleştirildi.

İftar sonrasında  Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Tanzer Polat Yılmaz seçim sonrası gündemi değerlendirdi  ve şu açıklamayı yaptı.
Türkiye çok önemli bir genel seçim atlattı. Atlattı diyoruz çünkü bu seçime önceliklerden çok daha geniş bir anlam yüklenmiş ve ülkenin geleceğini belirleyecek bir dönüm noktasına dönüştürülmüştür.  

Demokrasilerde seçim demek sadece aday seçmek demek değildir. Seçmen bazen mesaj verir, istikamet çizer, uyarır; Ancak Demokrasilerde tüm bu uyarıların birer karşılığı ve çözümü vardır. 2015 Genel Seçiminin neticesini belirleyen başta Diyarbakır olmak üzere tüm Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. 

Halkların Demokratik Partisi bu bölgede oylarını hatırı sayılır oranda arttırdığı gibi Türkiye’ nin tüm diğer bölgelerinden de oy almayı başardı. Bu aslında hem bir teveccüh hem de duyulan güvenin bir simgesi, aynı zamanda da geleceğe yapılan bir yatırım kararı idi. HDP’ nin önünde bir Türkiye Partisi olma, Türkiye’yi bütünüyle kucaklama fırsatı bulunmaktadır. Aslında temel amaç; ülkenin tüm dezavantajlı kesimlerinin, pozitif ayrımcılığa, ilgiye, desteğe muhtaç kitlelerinin bir çatı altında toplanabilmesi olmalıdır. Bu hedef doğrultusunda politika üretildiği takdirde HDP’ nin siyasal geleceğinde baraj tehlikesi olmayacaktır. Aksi yönde izlenen bir stratejiyle, bu edinimlerin hepsi bir sonraki seçimde fazlasıyla yitirilebilir. Bölge halkının iradesinin, Türkiye’nin genel siyasetinde yer bulması, temsil gücünün yüksekliği, hiç şüphesiz bizler için tercih edilen bir durumdur. Silahtan uzak, barış ve huzur içindeki bir bölge ve Türkiye’nin yaratılabilmesi için, siyasal kanalların açık ve etkili olabilmesi, ön koşuldur. 

İş dünyası olarak geçirdiğimiz 13 yıl boyunca, Ak parti’ nin, gerek çözüm süreci gerekse ekonomi alanındaki olumlu adımlarını destekledik ve bunu kamuoyu ile açık yüreklilikle paylaştık. Ancak 2015 Genel seçimleri bir kez daha gösterdi ki toplum hep kucaklanmaktan, hep uzlaşıdan yana. Ötekileştirici, ayrıştırıcı dil seçmen nezdinde karşılık bulamıyor. Dolayısı ile tüm partilerin bu mesajı iyi okuması, iyi değerlendirmesi ve sonuçlar çıkarabilmesi büyük önem taşımaktadır. Aslında Türkiye’nin, devlet yönetiminin her alanında, tecrübe edinmiş, içlerinde çok değerli akademisyen, teknokrat ve bürokratlarında bulunduğu Ak Parti kadrolarına da ihtiyacı vardır. Tek koşul toplumsal meşruiyete ve rızaya bağlı kalarak, demokrasinin değerlerinden ayrılmaksızın, toplumsal gerilimlere yol açmadan siyaset yapmaktır.

Bize göre verilen mesaj “Yeniden Seçim” mesajı değil “Uzlaşı” mesajıdır. Gerçek bir uzlaşıyla kurulacak koalisyon hükümeti, topluma verilen algının tersine, ülkeyi uzun yıllar başarıyla idare edebilecek bir dönemi başlatabilir. Kısa dönemde yapılacak bir erken genel seçimde ise siyasal partiler hiç beklemedikleri hezimetlere uğrayabilirler. İş Adamları olarak bizim temel düşüncemiz; temsil kabiliyeti yüksek, ülkenin çözüm bekleyen sorunlarına seri müdahalelerde bulunabilecek bir siyasal iktidarın biran önce kurularak devlet yönetimini eline almasıdır. Ülkemizdeki geçmiş başarısız deneyimlerdense, dünyanın geriye kalanındaki başarılı koalisyon modelleri incelenmeli, sorumluluk duygusu ile hareket edilmelidir. Köklü devlet geleneğimizden aldığımız güce dayanarak, inanıyoruz ki; bu ülke hükümetsiz kalmayacaktır, kalmamalıdır. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler