1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeniden asker halayı
Yeniden asker halayı

Yeniden asker halayı

Çözüm süreci ile birlikte doğu bölgelerde asker uğurlama halayları yeniden başladı.

A+A-

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde askere giden gençler Kürtçe-Türkçe şarkılar eşliğinde halay çektiler.

Kürt gençleri yakın bir zamana kadar güvenlik gerekçesiyle zırhlı araçların eşlik ettiği konvoylarla askere gidiyordu. Çözüm süreci ile birlikte çatışma yıllarından önceki dönemde olduğu gibi yeniden uğurlama törenleri yapılıyor.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde de 94'e 2 tertipler için İlçe Jandarma Komutanlığı'nda yöresel eyvan gecesi düzenlendi. Asker adayları Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çektiler.

'Ayrımcılığa uğrayan Kaymakam'ı arayacak'

Törene katılan Kaymakam İsmail Şanlı, 120 Çınarlı gence cep telefonu numarasını verdi. Maddi-manevi herhangi bir haksızlıkla karşılaşmaları durumunda doğrudan Kaymakam Şanlı'ya ulaşarak dertlerini anlatabilecekler. Kaymakam, Batı illerinde askerlik yapacak gençlerden Kürt olmaları nedeniyle ayrımcılıklığa uğramaları halinde de yine kendisini aramalarını istedi. Askere giden gençlere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan harçlık da verildi.

Çınar Kaymakamı Şanlı, açılım süreci ile birlikte sorumluluklarının ön plana çıktığını söylüyor:

"Türkiye'nin her tarafından olduğu gibi Doğu'dan Çınar'dan da vatani görevini yapmak için gençlerimiz silah altına alınıyor. Ailelere çocuklarının bize emanet olduğunu, gözlerinin arkada kalmamasını, koruyucusunun devlet olduğu mesajını vermek istedik. Asker ocağı maddi ve manevi sıkıntıları beraberinde getirebilir. Bu nedenle askerlere telefon numarası verdim. Orada bir telefonumuzu vermek doğrudan her şeyi çözecek anlamında değil. Ama vurgu yapmak istedik. Sorunların doğrudan takipçisi olacağız." 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT