1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeni teşvik anlatıldı
Yeni teşvik anlatıldı

Yeni teşvik anlatıldı

SGK Diyarbakır İl Müdürlüğü, teşvik uygulaması hakkında STK yöneticilerini ve iş dünyasını bilgilendirdi. SGK İl Müdürü Mehmet Delil,yeni sistemin insan referanslı adil bir sistem olduğunu söyledi.

A+A-

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü 'Sosyal Güvenlik Reformunun yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları' konulu konferans düzenleyerek sosyal güvenlik reformu ve  teşvik uygulaması hakkında STK yöneticilerini ve iş dünyasını bilgilendirdi.
 
Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferans'a, İl Vali Yardımcısı Ahmet Günaydın, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Delil, Vergi Dairesi Başkanı Osman Özbakır, Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Organize Sanayici İşadamları Derneği Başkanı (DOSİAD) Aziz Özkılıç, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, Birliğe bağlı oda başkanları, Eczacılar Odası Başkanı Ferat Değer, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler ile SGK Uzmanları katıldı.
 
'SOSYAL GÜVENLİK HAKKI ANAYASAL HAKTIR'
 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Delil, sosyal güvenliğin, insanların gelirlerine bakılmaksızın toplum huzurunu ve refahını bozan sosyal tehlikelerin verdiği zararlardan "insan hakkı" ve esas itibariyle de "devlet görevi" olarak primli ya da primsiz sistemlerin kullanılması, kişilerin sosyal tehlikelerin zararlarından kurtarılma güvencesi olduğunu kaydetti. Delil,” Bu doğrultuda ülkemizde sosyal güvenlik hakkı, Anayasamızın 60 inci maddesindeki 'Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar" hüküm ile açıkça ortaya konmuştur' dedi.
 
'SOSYAL GÜVENLİKTE FAYDA-MALİYET YOK'
 
Türkiye'deki sosyal güvenliğin genel yapısı sosyal devlet anlayışıyla birlikte sigortacılık esaslarına dayandığına işaret eden Delil, “Sigortalılara verilecek sigorta yardımlarının hangi hallerde ve miktarda verileceği önceden belirlenmiş olup, uzun ve kısa vadeli sigorta kollarında hizmet sunulmaktadır. Sosyal güvenlik sistemi, sosyal devletin gereği, özel sigortacılıktan farklı olarak birebir fayda/maliyet dengesi gözetilmeden oluşturulmuştur. Bu durum sosyo-ekonomik ve demografik değişimlerin neden olduğu tüm risklerin sistem tarafından taşınmasına neden olmaktadır” dedi.
 
'BU SİSTEM ADİL BİR SİSTEMDİR'
 
Delil, 'Sosyal Güvenlik Reformu'nun dünya sosyal güvenlik tarihinin en büyük reformlarından olduğunu söyledi. Delil, farklı norm ve standartlara göre hizmet sunanSSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın 2006 yılında  tek çatı altında birleştirildiğini hatırlatarak, “Böylece bütün vatandaşları kapsayan adil bir sistemin temelleri atılmıştır. Türkiye'nin geleceğine yön veren bir çalışma olan Sosyal Güvenlik Reformu ile vatandaşlarımızın gelecekle ilgili endişeleri azalmış, sisteme duyduğu güven ve bağlılık artmaya başlamıştır” diye konuştu.
 
'ESAS OLAN VATANDAŞIN MUTLULUĞUDUR'
 
Gerek kullanılan kaynaklar ve verilen hizmetler açısından gerekse Türkiye'nin merkezi yönetim bütçesinden sonraki en büyük bütçesi olması nedeniyle, nüfusu 75 milyona ulaşmış toplumda kurumun önem ve katkısının  her geçen gün arttığına işaret eden Delil, “Bu doğrultuda Kurumumuz, "Vatandaş odaklı hizmet anlayışı içinde etkin, süratli ve kaliteli sosyal güvenlik hizmeti sunan, toplumun güvenine sahip ve aktüeryal dengelerini sağlamış, saygın bir kurum olmak" vizyonu doğrultusunda ve insan odaklılık, adalet, şeffaflık, kaliteli hizmet, güvenilirlik, çözüm odaklılık, sürekli gelişim ve verimlilik temel değerleriyle hizmetlerini sunmaya devam etmektedir” dedi.
 
Daha sonra  Teşvik Uygulamaları ve Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele (KADİM) ile ilgili olarak sunum yapıldı.

HABERE YORUM KAT