1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yeni sistemle ne değişecek?
Yeni sistemle ne değişecek?

Yeni sistemle ne değişecek?

Dershaneler gitti, özel öğretim kursları geldi. Sektör temsilcilerine göre, yeni sistem en çok temel liseler ve üniversiteye hazırlanan mezunlar için olumlu oldu.

A+A-

 Dershaneden farklı olarak özel öğretim kurumlarında ders sınırlaması var, yeni düzenleme ile Bakanlık yasal olmayan kurumları da denetim altına alacak
 
ANAYASA Mahkemesi’nin dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı iptalinin ardından merakla beklenen yeni yol haritası açıklandı. Öğrenciler özel öğretim kurslarından okul dışı destek alabilecek.  Bu kurslar en fazla üç dersten eğitim verecek. Peki  yeni sistemin dershanelerden farkı ne, neler getiriyor?


Dershane ve özel eğitim kurumu temsilcileri yeni düzeni Aljazeera’ye değerlendirdi.


Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı İbrahim Taşel, açılacak kursların dershanelerden farklı olarak daha az sayıda ders vereceğini söylüyor:


“Dershaneden farklı olarak özel öğretim kurumlarında ders sınırlaması var. 3 dersten kurs verebilecek kurumlar. Ancak daha derinlemesine öğrenilecek.  Bu düzenleme Anayasa Mahkemesi’nin kararı öncesindeki duruma göre daha olumlu. Mağduriyeti belli ölçüde giderdi. Küçük yerleşim yerlerinde öğrenci yeterli olmadığı için temel liseye dönüşememiş kurumlar vardı. Şimdi mezunlara temel liseler kurs verebileceği temel liseye dönüşme şansları var. Ayrıca AYM kararından önce lise mezunlarının kurs alabilecekleri yerler sınırlıydı. Şimdi hem özel öğretim kurslarından hem de temel liselerden kurs alabilecekler. Bu olumlu.
 
“Kontrol artacak”


Temel liseler hafta sonu mezun öğrencilere, hafta içi de okul sonrası kendi öğrencilerine kurs verebilecek. Bu gelişmeler temel liseleri güçlendirecek.  Ayrıca özel öğretim kursları bakanlığa bağlı tüm okulların yer aldığı e-okul sistemine kayıtlı olacak. Yani bakanlık öğrencinin devamsızlığından başarı durumuna kadar her şeyi görebilecek. Daha kontrollü bir sistem olacak.”
 
Takviye amaçlı bir sistem


Özel Dershaneler Birliği Başkanı Faruk Köprülü, kursa dönüşmeyen dershanelerin 1 Eylül’den itibaren kapanacağını belirtiyor.  Köprülü yeni düzenleme ile bakanlığın yasal olmayan kurumları da denetim altına almak istediğini anlatıyor:


“Kurslar, dershaneler daha önce e-okul sistemine kayıtlı değildi. Şimdi hangi dersi hangi öğrenciye hangi öğretmen veriyor. Bunlar bile bilinecek. Yeni düzenin dershanelerden farkı; bakanlık baştan beri  bir üst okula hazırlıkta sınav odaklı çalışmayı engellemek  istiyor. Bu yeni sistem de dersleri takviye amaçlı bir kurs.”
 
Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı


Anayasa Mahkemesi, dershanelerin dönüştürülmesine ilişkin kanunun iptaline ilişkin gerekçeli kararında, dava konusu kuralların, temel hak ve hürriyetleri, özel teşebbüs özgürlüğünü ve eğitim öğrenim hakkını düzenleyen Anayasa’nın 13, 42. ve 48. maddelerine aykırı olduğu ifade edilerek, dershanelerin doğurduğu sakıncalara karşı önlem almak yerine bu kurumların yasaklanmasının eğitim öğrenim hakkını ihlal ettiği belirtmişti.
 
Dershane kavramı çıkarıldı


Yeni yönetmelikle ilgili geçen hafta basın açıklaması yapan Milli Eğitim bakanı Nabi Avcı, “Anayasa Mahkemesi’nin iptalinden önce yasadan ve mevzuattan dershane kavramı çıkarıldığı için boşluk oluştu. Bu boşluğu hazırlanan yönetmelik ile giderdik” demişti.


Yılsonuna kadar süre


Yönetmelikte daha önce ‘çeşitli kurslar’ adıyla geçen bölüm genişletildi ve kurallar artırıldı. Kurslar 4 sınıfta toplandı. Bunlardan biri de okul dışında destek almak isteyen öğrencilere verilecek olan özel öğretim kursları. Dönüşüm kapsamında okula dönüşen kurumlar da isterlerse kurs olabilmek için başvuracaklar. Son başvuru 1 Eylül. Başvurunun ardından dönüşene kadar dershane hizmeti verilmeyecek. Başvurusunu yapan kurumlar da yılsonuna kadar kursa dönüşmek zorunda.
 
Sınıflar 16 kişiyi geçmeyecek


Yönetmelikle okula devam eden öğrencilerin takviye alabileceği ders sayısı da saati de sınırlandırıldı. Buna göre, ders başına haftada 3-8 saat arasında eğitim alınacak. Ancak mezunlar, kurslarda haftanın 6 günü üç bilim grubundan da ders alabilecek.
 
Devletin ücretsiz kursları devam edecek


Devlet okullarında verilen takviye kurslarının ve Halk Eğitim Merkezleri’nde mezunlara yönelik hazırlık kursları da devam edecek.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler