1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeni Rektör Talip Gül görevi devraldı
Yeni Rektör Talip Gül görevi devraldı

Yeni Rektör Talip Gül görevi devraldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atadığı Dicle Üniversitesi Yeni Rektörü Prof. Dr. Talip Gül görevi devraldı.

A+A-

DİCLE ÜNİVERSİTESİ YENİ REKTÖRÜ PROF. DR. TALİP GÜL GÖREVİ DEVRALDI

Eski rektörün görevden alınması ile vekâleten görevi yürüten Prof. Dr. Gülfettin Çelik, görevini yeni atanan Prof. Dr. Talip Gül’e düzenlenen devir teslim töreni ile devretti.

Türkiye’nin olağandışı bir gündemle karşı karşıya kaldığını dile getiren Prof. Dr. Gülfettin Çelik, adeta devletin kendini koruma refleksine tabi olduğu bir dönemi yaşadıklarını söyledi. Bu çerçevede Diyarbakır’da özelde de Dicle Üniversitesi’nin ayrı bir gündem oluşturduğuna dikkat çeken Çelik, 21 Temmuz itibariyle YÖK görevlendirmesiyle buraya Rektör Vekili olarak geldiğini ve bugün de görevini Cumhurbaşkanımızın atamasıyla görevi devralmış olan Prof. Dr. Talip Gül’e devredeceğini belirtti.
13912489_1184932254861387_6020057168829383675_n.jpg

Çelik: Dicle Üniversitesi Sadece Bölgenin Değil Dünyanın Öncü Üniversitelerinden Biri Olmaya Aday
Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle şehre geldiğim andan itibaren, bugüne kadar başta merkezi bürokrasinin en üst noktasından vali bey, savcılık, emniyet adeta şehrin ileri gelen kurumları üniversitemizin bu olağanüstü durumundan, karşılaştığı ihtiyaçlar ve zorluklarda bütün desteği verdiler. Kendilerine müteşekkirim. İlaveten şehrin sivil toplum kuruluşlarından, basınına kadar kurumlar ya da bireyler düzeyinde vazife ortamında herkesin vermiş olduğu desteğe ayrıca teşekkür ediyorum. 20 gün kadar kaldık bu zaman zarfında inanıyorum ki çok önemli adımlar atıldı bu üniversitede. Ümidim, beklentim şudur; şehrin vermiş olduğu bu desteğin hiç azalmadan artarak devam etmesidir. Zira Dicle Üniversitesi, benim görebildiğim kadarıyla sadece bölgenin değil dünyanın o anlamda öncü üniversitelerinden biri olmaya aday bir üniversite.

Bir takım sebeplerle geçmiş dönemden, 10-15 yıl zarfında üniversitenin yüklenebileceği fonksiyondan geriye çeken bir sürecin geliştiğinin altını çizen Çelik, elbirliğiyle bunun, tersine döndürülebilir olduğunu gördüklerini belirtti. Çelik, “Beklentim o ki el birliğiyle sayın rektörümüzün öncülüğünde Dicle Üniversitesi’nin atacağı adımlara sizin de destek vermesidir. Bu beklentiyle görevi 15 Ağustos itibariyle sayın rektörüme devrediyorum. Allah kendisine yar ve yardımcı olsun. Dicle Üniversitesi’nin önü açık olsun” dedi.

13923576_1184932248194721_7824065054979702735_o.jpg

Ülkenin geçtiği olağanüstü durumdan söz eden ve bu süreçte görevi devralan Prof. Dr. Gülfettin Çelik’in biraz daha burada olmasını arzu ettiklerini kaydeden Yeni Rektör Prof. Dr. Talip Gül, “Biz beklerdik ki Gülfettin hocam biraz daha fazla burada çalışsın. Bu üniversiteye gerçekten çok güzel hizmetler yaptığını biliyoruz. 6 aylık işi 22 günde yaptıklarını öğrendim. Dolayısıyla Gülfettin Hoca bir nevi bizim işimizi rahatlattı. Çok fazla mesafe kat ettiler. Gece gündüz çalıştılar her gece 3-4 saat uykuyla durduklarını biliyorum. Bundan dolayı sanırım bizim ekibimizin işi biraz daha kolay” diye sözlerini tamamladı.

Rektör Gül: Üniversitemizi İyi Bir Yere Getirmek Zorundayız.
Kendisinin 31 yıldır Diyarbakır Dicle Üniversitesi mensubu olduğunu kaydeden Gül, “Hocamın da bahsettiği gibi Dicle Üniversitesi hak ettiği yerde değil. Üniversitemizi iyi bir yere getirmek zorundayız. Bunun için de hepimize görev düşüyor. Öncelikle devletimizin, Diyarbakır halkının ve siz değerli hocalarımın desteği ile üniversitemizi çok iyi bir yere getireceğimize inanıyorum. Allah bizi mahcup etmesin. İnşallah üniversitemiz daha iyi yerlerde görmek nasip olur ve hepimiz de bu gururu yaşarız” diye konuştu.
Gerçekleşen devir teslimin töreninde günün hatırasına hediye takdimleri yapıldı.
Törenin ardından Rektör Gül, tebrikleri kabul etti.

Diyarinsesi.org

HABERE YORUM KAT