1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yeni parti geliyor
Yeni parti geliyor

Yeni parti geliyor

DİYARBAKIR- Beyt Nahreyn Arap-Arami Birliği partileşme kararı aldı. Birliğin Partileşme ve Siyasal Komisyon Sorumlusu Süleyman Halid Müjdeci, tüzük yazımına başladıklarını belirterek, Arap-Arami halkların her alandaki dinamiklerine partileşme çalışmaların

A+A-

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Beyt Nahreyn Arap-Arami Birliği, partileşme çalışmalarına başladı. Konuya ilişkin birliğin Partileşme ve Siyasal Komisyon Sorumlusu Süleyman Halid Müjdeci tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Müjdeci, dinamiklerinin her dönemde hak ve demokrasi mücadelesinin her safhasında aktif bir biçimde yer aldığını belirterek, ancak artık dinamiklerinin kendi özgün yapılanmasını kurarak, kendi özgün kurumlarında mücadelesini toparlayarak, temsiliyetini sağlaması gerektiğini ifade etti.

Arap-Arami kökenli kurum ve kuruluşlar, politikacılar ve her alandaki aktivistlere çağrı yapan Müjdeci, "Artık kendi kimliğinizle, kendi kurumlarınıza sahip çıkma zamanıdır. Değişik yapılanmaların devşirmeleri olmayın. Sizleri birer devşirme olarak halklarınıza karşı kullanmalarına izin vermeyin. Bu seçimlerde çeşitli partilerden 20’nin üzerinde Arap-Arami kökenli milletvekili seçilmiştir. Beyt-Nahreyn Arap-Arami Birliği olarak, Arap-Arami kökenli seçilmiş milletvekillerine bir araya gelerek halklarımızın demokratik hak ve talepleri doğrultusunda politika yapmaları çağrısında bulunuyoruz" dedi.

"ÇALIŞMALARIMIZIN İÇİNDE OLUN"


Değişik parti, kurum ve kuruluş ile gruplarda faaliyet gösteren Arap-Arami halkları mensuplarına kimliklerinden vazgeçme pahasına değil, kimliklerine sahip çıkarak ve yansıtarak faaliyet göstermeleri çağrısında bulunduklarına da dikkat çeken Müjdeci, şunları kaydetti:


"Nasıl ki, Türk politikacılar, Kürt politikacılar kendilerini kimlikleriyle yansıtıyorsa sizler de aynı şekilde Arap-Arami politikacı veya Arap-Arami aktivist olarak kadim kimliğinizle yansıtınız. Bu seçimlerde bir daha göstermiştir ki siyasal alanda temsilcisi olmayan halklar demokratik hak taleplerini ve varlıklarını yansıtamamaktadırlar. Bu seçimler önümüze koyduğumuz partileşme çalışmalarımızın halklarımızın varlığının ve hak taleplerinin teminatı olacağını net bir biçimde ortaya koymuştur. Siyasal parti düzleminde bir temsil olmadıkça halklarımızın var olma ve demokratik-kültürel hak mücadelemiz yok sayılmakta ve ilkeli ittifaklar yapılamamaktadır. İttifaklar dışında milletvekili seçilen Arap-Arami kökenli milletvekilleri ise seçildikleri partinin temsiliyeti içinde erimektedir.

Arap-Arami halklarının Tüm kurum-kuruluş, siyasetçi ve her alandaki dinamiklerimize kadim halklarımızın varlığının ve hak mücadelesinin teminatı olacak partileşme çalışmamıza katılmaları çağrısında bulunuyoruz. Nerede olursanız olun partileşme çalışmalarımızın temsilcisi olarak halklarımızın hak ve var olma mücadelesinin temsilcisi olun."

"TEKÇİ ANLAYIŞA İZİN VERİLMEYECEKTİR"


Partileşme çalışmalarının gerektiği gibi sürdürüldüğüne ve partilerini tüzük yazımına başlandığına da işaret eden Müjdeci, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bu konudaki görüş ve önerilerinizi bizlere ulaştırmanız halklarımızın yeniden dirilişinde büyük bir önem arz etmektedir. Önümüzdeki süreçte partileşme çalışmamız kurucular kurulunu oluşturma, il ve birim örgütlenmesi aşamasına geçilecektir. Bu sebeple kadim halklarımızın var olma mücadelesinin simgesi partileşmesinde gerek kurucular kurulunda gerekse il ve birim örgütlenmelerinde yer almak isteyenler bize bizzat ulaşarak, bağlantı kurmaları halinde komisyonumuz onlarla irtibata geçecektir ve partileşme örgütlenmemizde onurlu yerlerini alabilirler. Kadim halklarımızın değerli kurum ve kuruluşlarına halkımızın temsilinin simgesi olacak partileşmede onurlu ve özgün yerlerini almaları çağrısında bulunuyoruz.

Partileşmemizde kesinlikte tekçi bir anlayış diktatörlüğüne izin verilmeyecek ve halkımızın tüm dinamiklerinin ve halkımızla birlikte mücadelelerini vermek isteyen, halklarımızın birlikte yaşadığı kardeş azınlık halkların özgünlükleriyle yansıması ve temsili esas alınacaktır. Bu konuda bizimle irtibata geçen kurum ve kuruluşlarla komisyonumuz gerekli temasları kuracaktır."


(MP-YRT-AŞ-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler