1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yeni Kürt Partisi'ne onay
Yeni Kürt Partisi'ne onay

Yeni Kürt Partisi'ne onay

Yargıtay'ın, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (TKDP) kuruluşuna onaylamasının ardından, Kürdistan Özgürlük Partisi (KÖP), isimi altında yeni bir Kürt partisi henüz kendini duyuru etti

A+A-
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan Kürtler bir bir partileşiyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, adında 'Kürdistan' geçen Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (TKDP) kuruluşuna temmuz ayında onaylamasının ardından yeni bir 'Kürdistan partisi' henüz ortaya çıktı. Güneydoğu'da son 2 yıldır faaliyet gösteren bir oluşum, Kürdistan Özgürlük Partisi (KÖP) adında partileştiklerini duyurdu. Genel Başkanlığını Mustafa Özçelik'in yaptığı KÖP'ün, 131 kişilik kurucu listesinde Doğu Güneydoğu Endüstrici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı İsmail Bedirhanoğlu da bulunuyor. Irak Yerel Kürt Yönetimi'nin resmi bayrağını kabul eden (KÖP), 30 Ekim'de İçişleri Bakanlığı'na resmi müracaatta bulunacak.
 
"KÜRT MESELESININ ÇÖZÜMÜNDE KİLOMETRE TAŞI OLACAĞIZ"
Diyarbakır'da tertip eden merasimde partisini Kürtçe marş eşliğinde duyuru eden Kürdistan Özgürlük Partisi (KÖP) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Kürt ve Kürdistan meselesinin çözümünde önemli km taşları olacaklarını söyledi. Düşünsel ve politik perspektife sahip en geniş Kürdistan potansiyelini tek partide bütünleştirdiklerini öne süren Özçelik, Kürt meselesinin siyasal, eşitlikçi ve demokratik yöntem ve yollarla çözülmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Her şeyden önce devam eden ateşkes savunmalı ve bir henüz yeni canların yitirilmemesi misyonu Türk devletinin omuzlarındadır. Her türlü provokasyona rağmen ateşkes bozulmamalıdır. Aynı hassas yaklaşımın PKK tarafından da sahiplenilmesi, tarihsel bir sorumluluktur."

HABERE YORUM KAT