1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeni KSS’ler geliyor
Yeni KSS’ler geliyor

Yeni KSS’ler geliyor

“Diyarbakır Küçük Sanayi Sitesi (KSS) Modeli ile Kalkınıyor” projesinin başlangıç toplantısı yapıldı.

A+A-

“Diyarbakır Küçük Sanayi Sitesi (KSS) Modeli ile Kalkınıyor”  projesinin başlangıç toplantısı yapıldı. Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) tarafından yürütülen projeye kapsamında yeni Küçük sanayi Siteleri (KSS) kurulacak.


Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) tarafından yürütülen, “Diyarbakır Küçük Sanayi Sitesi (KSS) Modeli ile Kalkınıyor” projesinin başlangıç toplantısı yapıldı. Diyarbakır’da bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) temsilcileri ile DESOB’a bağlı bağlı esnaf odalarının başkanları da katıldı.


Toplantıda konuşan DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, bölgede yaşanan olumsuzluklara rağmen Diyarbakır’ın yaşanılabilinir bir kent olması için çalışmaları aralıksız bir şekilde sürdüreceklerini söyledi. Ebedinoğlu, 2008 yılında başlattıkları kent merkezinde bina altlarında bulunan üretim ile ilgili işletmelerin tespiti ve bunların kent dışına çıkarılması konusundaki  araştırmaların sonuçlarını aldıklarını belirterek, “Metalciler Sanayi Sitesi 280 işletme,Gıda İmalatçıları Sanayi Sitesinde 300 işletme ve ayrıca 152 işletmenin bulunduğu Karma Sanayi Sitesi tamamlanmıştır. Bunların dışında Keresteciler, Marangozcular ve Dördüncü Sanayi Sitesi projelerimiz de devam etmektedir. Bu projelerimizi hazırlarken özellikle İnsan sağlığı ve yaşamı olumsuz yönde etkileyen merdiven altı olarak tabir edilen imalata yönelik işletmelerimizin Modern bir kentte yakışır konuma gelmelerini sağlamak olmuştur. Savaşın gölgesinde bile olsa biz Kentimizi yaşanabilinir bir kent haline getirebilmek amacıyla modern standartta meslek sitelerinin oluşmasını sürdüreceğiz” diye konuştu.


Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Hasan Maral ise dağınık bir halde çalışan işletmelerin sorunlarının tespit edilmesinin çok sağlıklı olmadığını anlattı. Maral “Dağınık halde çalışan işletmelere ne kadar kaynak aktarırsanız aktarın, istenen amaca ulaşmak çok zor olacaktır. Küçük Sanayi Siteleri bu konuda son derece önemlidir. Bu tür projelerimizi çok önemsiyor ve projenin bölge için isabetli bir proje olduğunu değerlendiriyoruz” dedi.
DTSO Başkanı Ahmet Sayar ise “Bölgede yaşanan olumsuzluklara rağmen yüksek bir azimle kendi alanımızda çalışmamız gerekiyor. Kentimizin vizyonu açısından çok önemli bir projedir. Bu tür projelerin önümüzdeki süreçte bizler için bir yol haritası olacağına inanıyorum’” diye konuştu.


Yapılan Konuşmaların ardından ‘’Diyarbakır Küçük Sanayi Sitesi Modeli İle Kalkınıyor” Proje Koordinatörü İlhami Birkan tarafından, projenin amaçları konusunda bir sunum yapıldı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler