1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeni kalekollar yapılıyor
Yeni kalekollar yapılıyor

Yeni kalekollar yapılıyor

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi, Kürdistan'da yeni kalekol yapımlarının barış sürecine denk düşmediğini belirterek, kalekol yapımlarının durmasını istedi.

A+A-

Hükümete uyarılarda bulunan Dernek Başkanı Abdurrahim Ay, bir çok yerinde yapılan kalekollarda restorasyon değil, yeni kalekolları inşa edildiğini söyledi.

Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahim Ay ve yönetim kurulu üyeleri, Türk devletinin Kürdistan'da büyük tepkilere neden olmasına rağmen yapımına devam ettiği kalekollara ilişkin basın açıklaması yaptı.
                                            
Geçen 3 yılda yaşanan yoğun çatışmalar nedeniyle her iki tarafın büyük kayıplar verdiğini hatırlatan Mazlum-Der Şube Başkanı Abdurrahim Ay, “2013 yılının başında Abdullah Öcalan ile devlet heyeti arasında başlayan görüşmeler sonrası ateşkes ilanının ardından süreç meyvelerini vermeye başladı. Bu adımlardan sonra çok ciddi bir çözüm süreci bekleniyordu. Ateşkes ilanından sonra başlayan geri çekilmeler devletin temel hak ve özgürlükler noktasında toplumda beklentiler yoğunlaştı. Çıkarılan demokratik paketlerde kısmen adımlar atılsa da sorunun çözümüne dair sorunlar devam etmekte” dedi.

KALEKOLLAR NEDEN YAPILIYOR?

Kalekol yapımlarına da değinen Ay, “Çözüm süreci ile birlikte kalekol ve karakol yapımlarının azalması beklenirken tam tersine, farklı yerlerde kalekolların yapıldığını görüyoruz. Hükümet açıklamalarında bu karakolların sınır bölgelerinde yapıldığını söylese de sınırda olmayan Diyarbakır, Batman gibi kritik yerlerde karakolların yapıldığını biliyoruz” dedi.

Barış süreci ile birlikte askeri varlığın azalması ve askeri birliklerin ücra yerlere çekilme beklentisi varken yapılan yeni karakollar halkın yaylalardaki haklarını kısıtlayan bir durum olduğuna dikkat çeken Ay, bu bölgelerdeki karakolların yapılması ve sürekli askeri varlığın bulunması vatandaşların yaşamını da olumsuz etkilediğini söyledi.

Ay, “Karakol yapımları halk ve askeri birlikleri karşı karşıya getirdiğini görüyoruz. Geçtiğimiz yıl Karakol yapımları protestosu sırasında Medeni Yıldırım açılan ateş sonucu öldürüldü ve halan faili bulunmadı. En son geçtiğimiz hafta Lice-Bingöl karayolunda yapılan protesto sırasında halka ile askerin karşı karşıya geldiğini bir kez daha gördük. Bununla ilgili heyet olarak protestonun yapıldığı bölgede inceleme yaptık. Bu tür protestoların karakol yapımlarına karşı yapıldığını biliyoruz.

Barış süreci ile birlikte beklentinin aksine devletin karakolları artırdığını gözlemledik. Bu akıllara şunu getiriyor. Madem bir barış süreci yaşanıyorsa neden bu kalekol yapımları devam ediyor. Acaba hükümet olası bir barış sürecinin olumsuz sonuçlanması durumunda bir savaş hazırlığında mı bulunuyor. Bu barışın mantığına ters bir durum. Barışa bu şekilde hazırlanamazsınız” şeklinde konuştu.
 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT