1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Yeni infazlar devreye konuldu’
‘Yeni infazlar devreye konuldu’

‘Yeni infazlar devreye konuldu’

KAYIP yakınları, Diyarbakır ve Batman gözaltında kaybedilen ve “faili belli” cinayetlerle katledilen yakınlarının akıbetini sordu.

A+A-

Gerçekleştirilen eylemlerde son dönemde yaşanan savaş ortamına ve sivil infazlara dikkat çekilerek, 1990’lı yıllarda katledilen ve kaybettirilenlerin failleri daha yargılanmadan yeni infazların yaşandığını ifade etti.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 340’ıncısını Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirdi. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eylemde bu hafta, 1993 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Güçlü Kolgezer mezrasında özel harekat timlerinin gerçekleştirdiği ev baskınlarında evinden zorla alındıktan sonra katledilen İbrahim Aybi’nin faillerinin yargılanması istenildi.


Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu üyesi avukat Muhterem Süren, çatışmalı sürecin tekrar başladığını belirterek, tekrar köylerin boşaltılıp yakıldığını, çocukların öldürüldüğünü, toplu gözaltılar yaşandığını ve ormanların yakıldığını hatırlattı. Yaşananlardan endişe duyduklarını ifade eden Süren, “Silopi olayları kaygı verici. Devlet eski pratiklerine yeniden dönüyor. Siviller katledilip pkk diye kamuoyuna yansıtılıyor. Ancak gerçekler hiçbir zaman saklanamaz ve biz bunları sürekli bu meydanlarda dile getireceğiz” dedi.
 
‘Köylüleri öldürüp ‘pkk öldürdük’ dediler’


Süren’in ardından bu haftaki açıklamayı yapan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp ve Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu üyesi avukat Abdullah Zeytun, 1993 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesi Kolgezer mezrasında yaşayan ve özel harekat timleri tarafından köye yapılan baskından zorla evden alınıp katledilen İbrahim Aybi’nin hikayesini anlattı. Zeytun, Aybi’nin eşi Leyla Aybi’nin anlatımlarını şöyle aktardı:


“12 Aralık 1993 tarihinde özel harekat timleri köyümüze baskın yapıp evimizi kuşattılar. Eşimi sordular, eşim kimliğini gösterince kendisiyle birlikte köyden 5 kişiyi götürdüler. Köylüler götürmemeleri için direnseler de engel olamadılar. Götürüldükten kısa bir süre sonra silah sesleri geldi. Eşimin halasıyla birlikte silah seslerinin geldiği yere gittik. Her yerde askerler vardı. Olay yerine gitmemize engel oluyorlardı. Onlara silah seslerini sorunca ‘5 pkk öldürdük’ dediler. ‘Onlar hepsi köylü’ dediğimde ise bana hakaret ettiler. Olay yerine gittiğimizde kimisinin bağırsakları kimisinin beyni dışarıdaydı. Eşimin yüzünün yarısı yoktu. Hepsini köylülerin yardımı ile gömdük. Eşimi öldürdüklerinde en küçük çocuğum bir yaşında bile değildi.”


Yapılan konuşmaların ardından oturma eylemi yapıldı.
 
BATMAN


İHD Batman Şubesi ve kayıp yakınları da, Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde kaybetttirilen yakınlarının akıbetini sordu. Eylemde konuşan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, 1990’lı yılarda katledilen ve kaybettirilenlerin failleri daha yargılanmadan yeni infazların yaşandığını ifade etti. Diyadin’de katledilen iki çocuğa değinen Acar Başaran, “Devletin katliamlarıyla yüz yüzeyiz. Biz ne zaman barış ve müzakere desek maalesef kişisel hırsları ve koltuk sevdaları için çocuklarımız katlediliyor” dedi. İHD Batman Şube Başkanı Ahmet Bağadır ise, barışın bedelinin kan ve vahşet olmaması gerektiğini belirterek, her koşulda savaşa karşı halkların barışını savunacaklarını dile getirdi.


Bağadır, son olarak Diyadin’de polis tarafından katledilen 2 çocuğa benzer olayların yaşanmaması için adli ve idari makamların hızlı bir şekilde sorumlular hakkında gerekli soruşturmayı başlatmasını istedi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler