1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeni güzergâhlar belirlendi
Yeni güzergâhlar belirlendi

Yeni güzergâhlar belirlendi

UKOME Alt Komisyon Toplantısı`nda, Dağkapı-Elazığ caddesi üzerinde Yağmur Suyu Şebekesi çalışmaları nedeniyle güzergâhlar belirlendi.

A+A-
Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından 06.01.2015 tarih ve 2015/1-10 Sayılı Alt Komisyon Toplantısı'nda Elazığ Caddesi'nde "Diyarbakır Yağmursuyu Drenaj Sistemleri ve Atık Su Kolektörlerinin Rehabilitasyonu ve Tamamlanması Projesi" kapsamında başlatılacak çalışma nedeniyle yeni araç güzergâhlar belirledi.
 
UKOME Alt Komisyon Toplantısı'nda çalışma süresince, Dağkapı-Elazığ caddesi güzergâhında araçların yolun sağ tarafının kullanılması kararlaştırıldı.
 
Çalışma üç etap şeklinde yapılacak
 
Toplantıda Dağkapı - Elazığ caddesi güzergâhındaki çalışmanın üç etap şeklinde çalışılacağı kararlaştırıldı. Karara göre etaplar 1. Etap: Dağkapı-Galeria ayrımı, 2.Etap: Galeria ayrımı-Adliye(Büyükalp caddesi), 3.Etap: Adliye-Kolordu Kavşağı (Gevran caddesi birleşimi) şeklinde belirlendi.
 
Buna göre; 1. Etaba başlandığında toplu ulaşım araçları, Selahattin Yazıcıoğlu caddesinden Adliye kavşağına giden güzergâhı kullanacak.
 
2. Etaba başlandığında 1. Etap tamamen ulaşıma hazır hale gelecek. Çalışmanın 2. Etapta başlaması ile birlikte toplu ulaşım araçları Galeria ayrımında Adliye Kavşağı güzergâhını kullanacak.
 
Dağkapı-Galeria-Hastaneler güzergâhını kullanan toplu taşıma araçları Dağkapı-Hastaneler-Çocuk Hastanesi-Galeria arkasından U dönüşü yapacak. (1. Etap tamamlanana kadar böyle devam edecek, tamamlanınca eski güzergâhına dönecek.)
 
3. Etap başladığında ise toplu taşıma araçları Büyükalp caddesi-Hintli Baba caddesi-Kışla caddesi-Rızvanağa caddesi ve Gevran caddesini güzergâhını kullanacak.
 
Modern altyapı kurulacak
 
Yağmur Suyu Şebekesi altyapısı ile yağmur suları kanalizasyon şebekesinden bağımsız bir şekilde Dicle Nehri'ne bırakılacak. Diğer yandan kentte yağışlardan dolayı oluşacak taşkınların ve su baskınlarının önüne geçilecek. Yağmur suyu şebekesi altyapısının tamamlanması ile birlikte Diyarbakırlılar daha konforlu bir altyapıya kavuşacak.
 
IPA ile yapılan sözleşme uyarınca hayata geçen "Diyarbakır Yağmursuyu Drenaj Sistemleri ve Atık Su Kolektörlerinin Rehabilitasyonu ve Tamamlanması Projesi"nin finansmanına Avrupa Birliği yüzde 85, DİSKİ Genel Müdürlüğü yüzde 9 ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yüzde 6 katkı sunuyor.
 
 
 
 

HABERE YORUM KAT