1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Yeni ehliyetler için sağlık belgesi açıklaması
Yeni ehliyetler için sağlık belgesi açıklaması

Yeni ehliyetler için sağlık belgesi açıklaması

Sağlık Bakanlığı, her sürücü adayına zekâ testi yapılacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını, aile hekiminin sevk etmesi, psikiyatri uzmanının da uygun görmesi halinde zekâ testi yapılabileceğini bildirdi.

A+A-

"AİLE HEKİMLERİNE GİDEN VATANDAŞLARDAN HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP EDİLMEMEKTEDİR"

Bakanlıktan yapılan açıklamada, sürücü belgesi için istenilen “sağlık raporuna” ilişkin yayınlanan haberlerde kamuoyunu yanlış bilgilendiren ifadelerin yer aldığı vurgulanarak, “Sürücü belgesi almak için aranan sağlık koşulları, ’Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik’ ile belirlenmiştir. Söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklik 29 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Buna göre sürücü adayının sağlık raporu almak için aile hekimlerine ve Bakanlıkça ruhsatlı özel sağlık kuruluşlarındaki pratisyen hekimlere başvurması gerekmektedir. Kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa sağlık raporu aile hekimi tarafından düzenlenir. Aile hekimlerine giden ve ileri bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen vatandaşlardan bu işlem karışlığında herhangi bir ücret talep edilmemektedir" denildi.

"SAĞLIK KURULUŞUNUN BASAMAĞINA GÖRE ÜCRET TARİFESİ UYGULANIR"
Aile hekiminin muayenesi sonucu kişide uzmanlık gerektirecek bir sağlık probleminin tespit edilmesi durumunda kişinin söz konusu uzmanlık dallarının bulunduğu sağlık kuruluşlarına sevk edildiği belirtilen açıklamada, bu aşamada sağlık kuruluşunun basamağına göre uygulanan ücret tarifesi ise şöyle açıklandı:
“Tek Hekim Sağlık Raporu: (5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul) Devlet hastaneleri 50 TL, üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastaneleri 75 TL
Sağlık Kurulu Raporu: Devlet hastaneleri 200 TL, üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastaneleri 300 TL.”
Sağlık kurulu raporunun 5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul tarafından verildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu rapor için yapılan tetkiklerin yanı sıra yapılacak ilave tetkiklerden de ek bir ücret talep edilmemektedir.

"HER SÜRÜCÜ ADAYINA ZEKA TESTİ YAPILMAYACAK"

Yine yönetmenliğe göre bazı durumlarda yapılması gereken zekâ testi konusunda da yanlış anlamalara neden olabilecek haberler yer almaktadır. Zekâ testinin, sürücü belgesi almak isteyen adayların hepsine uygulanması söz konusu değildir. Ancak hekimlerimiz tarafından muayene sırasında ’ağır akıl hastalığı’, ’demans’, ’kişilik bozukluğu’ ve ’uyuşturucu madde bağımlılığı’ gibi bir durumun tespit edilmesi halinde psikiyatri muayenesi hariç raporu düzenlenerek kişi psikiyatri uzmanına sevk edilir. Bunun üzerine kişinin sevk edildiği psikiyatri uzmanının gerekli görmesi halinde zekâ testi yapılır. Bu testin sonucunun ’79 ve altı’ çıkması halinde kişinin sürücü belgesi alamayacağına karar verilmektedir. Dolaysıyla her sürücü adayına zekâ testi yapılmayacaktır. Yukarıda da belirtildiği gibi aile hekiminin sevk etmesi, psikiyatri uzmanınında uygun görmesi halinde zekâ testi yapılabilecektir” ifadelerine yer verildi.

İHA

HABERE YORUM KAT