1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 'Yeni Diyarbakırspor'u ben kurdurttum'
'Yeni Diyarbakırspor'u ben kurdurttum'

'Yeni Diyarbakırspor'u ben kurdurttum'

AK Parti'nin Diyarbakır Milletvekilleri, 25 milyon TL'lik borcunu ödeyemediği için Diyarbakırspor'un kapanması nedeniyle, şehrin takımsız kalmaması için Yeni Diyarbakırspor'un kurulmasını sağladı- AK Parti'li İçten: "Diyarbakırspor'un bütün taraftar grupl

A+A-
AK Parti'nin Diyarbakır Milletvekilleri, 25 milyon TL'lik borcunu ödeyemediği için Diyarbakırspor'un kapanması nedeniyle, şehrin takımsız kalmaması için Yeni Diyarbakırspor'un kurulmasını sağladı.
 
Yeni Diyarbakırspor'un kurulma aşamasını anlatan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Diyarbakırspor'un çok köklü bir geçmişe sahip, herkesin de mutlaka anılarının bulunduğu bir kulüp olduğunu söyledi.
 
Diyarbakırspor için bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisinin gece düzenlenmesini ve yardım toplanmasını sağladığını belirten İçten, "Sayın Başbakan'ın, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker ile bizlerin tüm fedekarlıklarına rağmen, kulüp iç çekişme sonucunda içinden çıkılamayacak durumlara düştü. Kulüp yöneticileri üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmedi. Kulübün borçları 25 milyon TL'ye ulaştı. Bu borcun da birileri tarafından kapatılması artık mümkün değil. Kimse borçlarından vazgeçmedi. Şehrin takımı olan Diyarbakırspor'un kapanmasından büyük üzüntü duyduk. Şu anda da iflas kararı aldı ve kapandı" dedi.
 
İçten, Diyarbakırspor'un zor durumunu daha önceden gördüğü için, Yeni Diyarbakırspor diye bir kulüp kurdurttuğunu ifade ederek, takımın BAL Ligi'nden 3. lige çıktığını söyledi. İçten, Yeni Diyarbakırspor Kulübü'nün şirket kulübü, bu nedenle de sağlam bir kulüp olduğunu kaydetti.
 
"Artık Yeni Diyarbakırspor'u daha iyi yerlere getirirsek, parasal sorunlarla karşılaşmaz" diyen İçten, Diyarbakırspor'un bütün taraftar gruplarını ve derneklerini biraraya getirerek Yeni Diyarbakırspor'a geçmelerini sağladıklarını da bildirdi.
 
İçten, "Yeni Diyarbakırspor'un maçında gördüm ki şehir, takımı ciddi olarak sahiplenmiş durumda. Diyarbakır halkının takıma destek olmasını ve maçlarda desteklemesini istiyoruz" dedi. Yeni Diyarbakırspor'un forma renklerinin de Diyarbakırspor'un renkleri gibi kırmızı ve yeşil olduğunu belirten İçten, "Hedefimiz öncelikle takımı 2. lige, daha sonra da süper lige kadar çıkarmak" diye konuştu.
 
Cuma İçten, Diyarbakır Valisi, kaanat önderleri, sivli toplum kuruluşları ve halkın takımı desteklediğini belirtti.
 
Diyarbakırspor'un eski stadının TOKİ tarafından alındığını, TOKİ'nin Urfa Yolu üzerinde 33 bin kişilik yeni stad yapacağını söyleyen İçten, ihalesi yakında yapılacak stadın 1.5 yıl sonra açılmasını planladıklarını söyledi.
 
"O hava ve sinerjiyi tekrar yakalayacağız"
İçten, "Diyarbakırspor'un geçmişte süper ligde oynarken yakaladığı bir hava ve sinerji olduğunun" anımsatılması üzerine, "O havayı ve sinerjiyi tekrar yakalayacağız" dedi.
 
Yeni Diyarbakırspor Kulübü'nün asla politize olacak bir kulüp olmadığını ifade eden İçten, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne ait takımların ise politize olduğunu ve halkın onları desteklemediğini kaydetti.
 
"Takımın çözüm sürecine katkısının olup olmayacağının" sorulması üzerine Cuma İçten, "Bir şehirde spor varsa, kulüpler varsa insanlar elbette sinerjilerini orada boşaltırlar. Biz Diyarbakır'ın sportif faaliyetlerini ve altyapısını geliştirebilirsek, çözüm sürecine en büyük katkıyı yapmış oluruz" dedi.
 
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da Diyarbakırspor'un çok kötü bir süreçten geçtiğini ve kötü yönetimlerin kulübü borçlandırması sonucunda amatör lige düştüğünü söyledi.
 
Amatör ligdeki bir takımın 25 milyon TL'lik borcu ödeyemeyeceğini ifade eden Ensarioğlu, "Kulübü borçlarıyla birlikte gömmek gerekiyordu. Ama Diyarbakır'ın ligde temsilcisinin olmaması düşünülemez. Diyarbakır'ın 2. ve 3. ligte takımları var, bu takımların ismi değişir ve aynı ruhla bütün Diyarbakır bu takımı sahiplenir. Spor, futbol hepimizin ortak sevincini, coşkusunu temsil eden, birlikte sevindiğimiz ve kardeşliği pekiştirecek olan faaliyetlerden birisidir" dedi.
 
Ensarioğlu, sporun, futbolun terör sorununa da katkısı olacağını ifade ederek, "Futbol, gençlerin enerjilerini harcayacağı, deşarj olacağı bir alandır. Futbol, her kesimin ortaklaştığı bir değer, birlikte sevindiğimiz, birlikte üzüldüğümüz, birlikte sahip çıktığımız bir değer" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum