1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Yeni Diyarbakır milletvekillerini tanıyalım'
'Yeni Diyarbakır milletvekillerini tanıyalım'

'Yeni Diyarbakır milletvekillerini tanıyalım'

Diyarbakır’da kesin olmayan sonuçlara göre 11 milletvekilinden 9'unu HDP, 2’sini ise Ak Parti kazandı.

A+A-

HDP'den İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Nimetullah Erdoğmuş, Feleknas Uca, Altan Tan, Çağlar Demirel, Ziya Pir, İmam Taşcıer, Sibel Yiğitalp milletvekili seçildi. Akp’den ise M. Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal meclise gidiyor.
26. Dönem Milletvekili seçimlerinde Diyarbakır’dan seçilen HDP’li 9 milletvekili ile AKP’den seçilen iki milletvekillerini yakından tanıyalım.
 
İdris Baluken


2 Temmuz 1976'da Bingöl'de doğdu. Tıp Doktoru; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde göğüs hastalıkları ve tüberküloz alanında uzmanlığını aldı. Bingöl Verem Savaş Dispanseri, Bingöl Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalıştı. Toraks Derneği, Türk Tabipler Birliği ve SES Diyarbakır Şubelerinde yönetici ve aktivist olarak görev üstlendi. Uzmanlık dalıyla ilgili olarak yurt içinde ve yurt dışında akademik çalışmalara katıldı. Çok iyi düzeyde Zazaca, iyi düzeyde Kürtçe ve orta düzeyde İngilizce bilen Baluken, evli ve 2 çocuk babasıdır.
 
Nursel Aydoğan


17 Kasım 1958'de Bursa Yenişehir'de doğdu. Gıda Mühendisi; Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Bursa Ünilever-İş. Dosan Konserve Fabrikası ile Antalya Hıfzıssıhha Enstitüsü ve Mersin Sağlık Müdürlüğünde gıda mühendisi olarak görev yaptı. KESK'e bağlı Tüm-Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Tüm-Sağlık Sen) ile Tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasında (SES) yöneticilik yaptı. Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği ile Federasyonunda (TUHAD-FED) Genel Başkanlık görevini yürüttü. Demokratik Toplum Partisi Kurucu Üyesidir. Orta düzeyde İngilizce bilen Aydoğan, 1 çocuk annesidir.
 
Nimetullah Erdoğmuş


1960 yılında Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Meşedalı köyünde doğan Erdoğmuş, ilkokulu Genç, orta ve liseyi ise Diyarbakır'da tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden 1982 yılında mezun olan Erdoğmuş, 1978 yılında Dicle Müftülüğü'nde imam hatip olarak göreve başladı. 1983–1987 yılları arasında da Diyarbakır Müftülüğü'nde imam hatip olarak görev yapan Erdoğmuş, daha sonra bilgi ve görgü eğitimi amacıyla 1987–1989 yılları arasında Mısır'da bulundu. 1989–1991 yılları arasında Diyanet-isleri-başkanlığı merkez teşkilatında memur olarak görev yapan Erdoğmuş, 1991'de Elazığ'ın Maden, 1997'de de Baskil ilçe müftülüğüne atandı. 2002'de Elazığ, 2005'te de Kilis Müftülüğü'ne tayin olan Erdoğmuş, 2011 yılından beri de Diyarbakır Müftülüğü'nü yürütüyordu.
 
Feleknas Uca


AP milletvekili. Birleşik Avrupa Solu/Kuzeyli Yeşil Solu'nun üyesidir. 17 Eylül 1976'da Aşağı Saksonya Eyaletinin Celle kentinde Ezidi Kürt ailenin bir kızı olarak doğmuştur. Uca, 22 yaşındayken Almanya'daki Sosyalist Demokrat Parti'nin listesinden Avrupa Parlamento milletvekilliğine seçildi. 1999'dan 2009'a kadar bu görevi yürüttü. 1999-2004 yılları arasında Avrupa Parlamentosu Kültür, Eğitim, Medya ve Fırsat Eşitliği komitesindeydi. Ayrıca Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento üyesiydi. Uca, 30 Ocak 2015 Irak seçimine kadar dünyada tek Ezidi milletvekili olma özelliğine sahip oldu.
 
Altan Tan


11 Eylül 1958'de Batman'da doğdu. Babasının adı Bedi, annesinin adı Muazzez'dir.İnşaat Mühendisi; Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Serbest olarak çalıştı. Büyük Değişim Partisi Kurucu Üyesidir. Yayınlanmış 3 kitabı bulunmaktadır. İyi düzeyde Kürtçe ve İngilizce ile orta düzeyde Arapça bilen Tan, evli ve 6 çocuk babasıdır.
 
Çağlar Demirel


1969 yılında Diyarbakır'ın Pasur(Kulp) ilçesinde doğdu.1995 yılın da Dicle Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldu. Bu tarihten itibaren birçok sivil toplum kuruluşunda ve kadın kurumlarında gönüllü danışmanlık yapan Çağlar Demirel Aile Planlaması Derneği, Umut Işığı Kadın kooperatifi, Kadın Adayları Destekleme Derneği gibi kadın ve aile sağlığı, kadın emeği, kadın hakları, eğitim ve kadına yönelik şiddet ile mücadele alanlarında birçok projeye imza attı.

2004 yılında Bağlar Belediyesi'ne bağlı Kardelen kadın Evi'nin kuruluşunda da yer alan Çağlar Demirel beş yıl boyunca Bağlar'da kadın çalışmalarını koordine etti. Çağlar Demirel ayrıca, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Mardin'in Derik ilçesinde DTP'den belediye başkanlığına seçilerek, belediye başkanlığı süresince parti, belediye meclis grubu, belediye çalışanları ve Derik halkıyla birlikte birçok başarılı hizmete imza attı. Belediye başkanlığının yanı sıra DTK Koordinasyon Kurulu ve Uluslararası Kürt Kadın Konferansı Girişim Komisyonunda yer alan Çağlar Demirel, aktif siyasal yaşamını kadın mücadelesi alanındaki çalışmalarıyla sürdürüyor.
 
Ziya Pir


1970 yılında Gümüşhane'nin Torul ilçesinde doğan Pir, Türkiye ve Almanya vatandaşıdır. Bochum Ruhr Üniversitesi, Ekonomi Bölümünü bitiren Pir, diploma tezini "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Ekonomik Uyumu İçin Bir Araç Olarak Gümrük Birliği" üzerine hazırladı. Geçirdiği rahatsızlık üzerine eğitimine bir süre ara vermek zorunda kalan Pir, 2011 yılında akademik öğrenimini tamamlar. 2001 yılında "Dünya Deutschland" adlı ilk Almanca Türk gazetesini yayınlayan Pir, Alman ARD ve ZDF televizyon kanallarının Türkiye'den Almanya'ya göçüşün 40’ıncı yıldönümü ile ilgili yayınlanan bir dizi programların hazırlanmasında Türk işletmeleri ile ilgili uzman olarak yer aldı ve bu sıfatla canlı yayınlara katıldı. "Alman Türk Forumu" kurucusu ve yönetim kurulu üyeliğini yaptı. İyi derece Almanca, Türkçe, İngilizce arta derece Fransızca dillerini konuşabilen Pir, evlidir.
 
İmam Taşçıer


1959 yılında Diyarbakır’ın Bismil ilçesinin Yukarı Salat beldesinde doğan Taşçıer, ilkokulu doğduğu beldede, ortaokul ve lise eğitimini Batman’da tamamladı. Yükseköğrenimini, Şanlıurfa Eğitim Enstitüsünde sınıf öğretmenliği bölümünü okuyarak tamamlayan Taşçıer, 1979 yılından itibaren Türkiye’nin birçok ilinde öğretmenlik ve idarecilik yaptı.
 
Sibel Yiğitalp


1971 yılında Nusaybin'de dokuz çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini Amed'de tamamladı. Sağlık Meslek Lisesi'nde öğrenim gördükten sonra eğitimini 19 Mayıs Üniversitesi’nde tamamladı.1989 yılında Mermer köyü-Amed'de hemşire olarak göreve başladı.1990 yılında başlayan sağlık alanı emek mücadelesinde sendikal alanda çalışmaya başladı.1991 yılında Halepçe Katliamı sonrası yaşanan Kürt göçünde gönüllü hemşire olarak çalıştı.1992 yılında Hakkari'ye sürgün edildi. Amed'e döndükten sonra Göğüs Hastanesi'nde hemşire olarak çalışmaya devam etti.2001 yılında Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

Son olarak Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Etik Kurul Sekretaryasını yürüttü. İki çocuk annesi. Mesleki ve aile hayatının yanında demokratik, özgürlükçü ve toplumsal sorumluluk ile siyasal inancı gereği öncelikle bulunduğu sağlık alanında sendikal faaliyetler içinde görev aldı. 1991 yılından bu yana yer aldığı aktif görevler; Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) aktivisti. Yerel Gündem 21 Kadın Meclisi'nde 3 yıl sekretarya görevi, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Genel Merkezi Disiplin Kurulu Üyeliği, DTK İcra Kurulu Üyeliği, DTK Sağlık Kongresİ Delegeliği Ve Sağlık Meclisi Üyeliği, Mezopotamya Toplum Ve Sağlık Derneği Başkan Yardımcılığı, Bunların dışında Kobane Savaşında yürütülen sağlık çalışmalarında ve Rojava Derneği’nin bu alandaki faaliyetlerinde bulundu. Son olarak hala Kobane'nin inşası için oluşturulan Sağlık Komisyonu’nda çalışmakta.
 
Mehmet Galip Ensarioğlu,


1 Ekim 1966'da Diyarbakır'da doğdu. Dicle Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İktisadi ve İdari Programlar İşletme Bölümünü bitirdi. Gıda toptancılığı, özel ve resmi benzin istasyonu işletmeciliği, özel hastane işletmeciliği ve inşaat müteahhitliği yaptı. Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜNSİAD), Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD), Doğu ve Güneydoğu İş Adamları Federasyonu (DOĞUGÜNSİFED), Diyarbakır Kültür ve Sanat Vakfı (DKVS) ile Diyarbakır Sosyal ve Siyasal Araştırma Akademisinin (DİSSA) kuruculuğunu yaptı ve Yönetim Kurulları Üyeliklerinde bulundu. 2 yıl süreyle Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. Ensarioğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.
 
Ebubekir Bal 


1 Mayıs 1964 Diyarbakır doğumludur. Diyarbakır Aliemiri Ortokulu’nu bitirdikten sonra ticaret hayatına atılmıştır. 1989 yılında halen Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü Balteks Pamuk Tekstil San ve Tic. A.ş.’de çalışmaya başlamıştır. Bu şirketin yanı sıra Tekstil, Otomotiv, Bitkisel yağ üretimi, Gayrimenkul, Sağlık, Enerji, Tarım, Sigorta ve Aracılık sektörlerinde birçok alanda faaliyet gösteren şirketlerin Yönetim Kurulu Başkan ve Başkan Yardımcılığı görevlerini de sürdürmektedir. 1999 yılında Diyarbakır Ticaret Borsasında 1 dönem Başkan Yardımcılığı görevini üstlendikten sonra 2 dönem aynı kurumda Meclis Başkanlığı yapmıştır. Haziran 2013 seçimlerinden itibaren de Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmakta olan Bal, 2013 Ağustos ayında TOBB Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Ebubekir Bal evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler