1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yeni bir süreç
Yeni bir süreç

Yeni bir süreç

Devletin zirvesinin Kürt sorununun çözümü için yeni bir süreç başlattı. BDP, Gül, Çiçek ve AK Partiyle görüştü, Başbakan Erdoğan'da Öcalan'la görüşülebileceği sinyalini verdi.

A+A-

Kürt sorununun çözüm sürecinin Oslo görüşmelerinden sonra tıkanması ve PKK'nın saldırı eylemlerini yoğunlaştırdığı yaz sürecinin ardından sorunun diyalogla çözümü konusunda devletin 'en üst düzeyde' harekete geçtiği ortaya çıktı.

BDP'NİN GÖRÜŞME TRAFİĞİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , bu kapsamda BDP 'den Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk'ü kabul ederek Çankaya'da bir görüşme gerçekleştirdi. 9 Ekim'de BDP heyetini kabul eden Gül, terörle mücadele ve Kürt sorununun çözümü konusunda milletvekillerine önümüzdeki sürecin çok önemli olduğu ve bunun iyi değerlendirilmesi gerektiği uyarısı yaptı.

SÜREÇTE İNSİYATİF ALMA

Görüşmede milletvekillerinden süreçte inisiyatif geliştirmelerini isteyen Gül, bağımsız bir tavır takınması halinde siyasi muhataplık konusunda BDP ile bir sorun yaşanmayacağı ve çözüme silah ve şiddetle değil diyalog ve görüşmeyle ulaşılacağı yönündeki inancını dile getirdi.

MİLLETVEKİLLERİNİ UYARDI

Gül, görüşmede PKK-BDP buluşması konusunda da uyararak bu konudaki tepkileri hatırlattı ve milletvekillerini sorumluluğa davet etti. Gül'ün düyalog çağrısına olumlu karşılık veren heyet, PKK ile görüşmeler konusunda muhatap olabileceklerini ve barışın sağlanması için çözüm sürecinin içinde olmak istediklerini dile getirdi.

HABUR SÜRECİNE DİKKAT

Habur sürecine aktif olarak dahil edilmediklerinden duydukları rahatsızlığı da dile getiren heyet, hem hükümeti ve hem de PKK'yı iyi tanıdıklarını belirterek 'Yeni süreçte de siz PKK'yı tanımazsınız. PKK da sizi tanımaz. Ama biz her iki tarafı iyi tanırız' dediği öğrenildi.

KÖŞK'TEN GÖRÜŞMEYE AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BDP milletvekilleriyle görüştüğü haberlerine ilişkin açıklama yaptı. Gül, şunları söyledi: ''Bunlardan olağanüstü yeni bir durum çıkartmak doğru değil ama hatırlatmak isterim ki Türkiye'nin en önemli konusu bu mevzulardır. Türkiye'nin en önemli konusunun, en önemli hayati meselesinin bu meseleler olduğunu görmezsek çok büyük yanlış yaparız. Dolayısıyla Türkiye'nin geleceği açısından bu meseleleri, sorunları sahiplenmemiz ve bunları doğru mecrasına sokmamız için herkesin uğraşması gerekir.

KENDİ HALİNE BIRAKILMAZ

Yoksa bu meseleler kendi haline bırakılırsa hiç ummadığınız yollara, çıkmaz sokaklara gider. Bunların da gelecek nesillere maliyeti çok büyük olur. Onun için Türkiye'nin zaten devamlı gündemi budur. Türkiye'nin geleceğini düşünen herkesin de bu mevzulara önem verip, her türlü yapıcı katkıyı, doğru ve kapsamlı çalışmayı yapması gerekir. Bunu bu çerçevede içerisinde görün, daima uğraştığımız konudur.''

BDP'DEN İLK AÇIKLAMA

Öte yandan BDP Genel merkezinden yapılan yazılı açıklamada, ülkede giderek tırmanan gerilim, çatışmaların artarak devam etmesi, Başbakan'ın "Gerekirse Oslo görüşmelerine yeniden dönülür" diye açıklamalarda bulunması, diğer yandan Ortadoğu'daki gelişmelerin kaygı verici boyutlara ulaşması ve Türkiye 'nin Suriye'yle savaşın eşiğine gelmesi gibi önemli gelişmeleri göz önünde bulundurarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Ak Parti Grubuyla görüşmeler gerçekleştirildiği belirtildi.

RANDEVU TALEPLERİ ÜZERİNE

Tüm görüşmelerin parti ve genel başkanın bilgisi dahilinde ve BDP'nin randevu talebi üzerine gerçekleştiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi: "Yapılan görüşmelerde; devletin, hükümetin tutumunu, politikalarını, yaklaşımını anlamaya çalıştık. Partimizin, hem Ortadoğu ve Suriye konusundaki görüşlerini, hem de Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümüne ilişkin politikalarını bu görüşmelerde dile getirdik. Görüşmelerin sonucunda kamuoyuyla paylaşılabilecek yeni bir durum sözkonusu olmadığı için yapılan temasların kamuoyuna duyurulması ihtiyacı görülmemiştir."

Etiketler :