1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Yeni bir spor kültürü mümkün
Yeni bir spor kültürü mümkün

Yeni bir spor kültürü mümkün

Mezopotamya Spor Festivali kapsamında Diyarbakır'da bulunan Van Belediyespor eğitmeni Mecnun Yıldırımçakar, var olan spor anlayışının spora zarar verip özünden kopardığını, tüm olumsuzluklara rağmen yeni bir spor kültürü yaratmanın mümkün olduğunu söyledi

A+A-
“Özgün Sporla Özgür Yaşamı İnşa Edeceğiz” sloganıyla bu yıl ilk kez Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğü'nün  düzenlediği ve Mezopotamya Kulüpler Birliğinin de desteklediği “Mezopotamya Spor Festivali” devam ediyor.
 
Mezopotamya Spor Festivali'nin en büyük amaçlarından biri de sporda ki cinsiyetçi söylem ve  yaklaşımın yerine eşit bir spor kültürünü yaymak.Festival dolayısıyla Diyarbakır'da bulunan Batman Belediyespor Koordinatörü Pınar Oruç, özgün spor anlayışının küfretme, cinsiyetçi söylem ve saygısızlığın yerine dayanışmayı ve dostluğu esas aldığını belirterek, bu doğrultuda sporcu yetiştirdiklerini söyledi. Sporun çocuklar üzerinde oldukça etkili olduğunu ifade eden Oruç, “Spor çocuklarda kendini ifade etme ve özgüven kazanmalarında da önemlidir” dedi.
 
Sistemin sporu özünden kopardığını ve aynı zamanda insanlarda rekabetçi duyguları artırdığını aktaran Oruç, sporun gerçek özüne bakıldığında sadece alanlarda yapılanın olmadığını da sözlerine ekledi. Oruç, “Sahalarda yapılan da spordur. Ama tek başına yeterli değildir. Örneğin kamp alanında gençlerin koşması ve hareket etmesi de spor olarak algılanmalıdır” dedi. Festivalin bundan dolayı büyük bir öneme sahip olduğunu kaydeden Oruç, “Farklı bölgelerden gelen sporcular kamp alanında bir kaynaşmayı sağlıyor. Diğer sporcularla çok kolay bir şekilde iletişim sağlıyor. En güzeli de gençlerde paylaşma duygusu artıyor” diyen Oruç, sporcuların birbirilerine deneyimlerini de aktarmaları açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.
 
Spordaki eril zihniyeti bir seferde yıkmanın mümkün olmadığını vurgulayan Oruç, “Varolan zihniyeti yıkmanın çeşitli yolları vardır. Örneğin festival bunun ilk ayağıdır. Burada gençler sadece spor yapmıyor. Aynı zamanda bir şeyler de öğreniyor” dedi. Sporda eril zihniyetin yerine eşitlikçi bir anlayışın gelebilmesi adına antrenör ve eğitmenlere büyük görevler düştüğünün altını çizen Oruç, “Bu zihniyetin yıkılması için öncelikle antrenörler önlerine hedef koymalıdır. Her şeyden önce antrenör kendinden başlamalıdır. Antrenmanlarda hal ve hareketlerine dikkat etmelidir. Çünkü çocuk her zaman hocasını örnek alır. Bununla ilgili olarak kendi deneyimlerini genç sporculara aktarmalıdır” dedi. Oruç, bu konuda özellikle tüm sporculara toplumsal cinsiyet eğitiminin de verilmesi gerektiğini söyledi.
 
Festival bir başlangıç
 
Festivalin dört parçada yaşayan Kürtleri bir araya getirdiği için oldukça önemli bir organizasyon olduğunu dile getiren Van Belediyespor eğitmeni Yıldırımçakar, “Kürtler uzun yıllar farklı topraklarda ve çizilen yapay sınırların ardında yaşadı. Bu açıdan bakıldığında festival 100 yılların hasretini de bitiriyor” dedi.  Ayrıca festivalin gençlerde bir arada yaşama kültürü kazanmalarını sağladığını belirten Yıldırımçakar, bunun yeni bir başlangıç olduğunu ileride bu tür organizasyonların daha da büyüyeceğini söyledi.
 
Var olan spor anlayışının, spora zarar verdiğini ve özünden kopardığını vurgulayan Yıldırımçakar, yeni bir spor kültürünü oluşturmanın da mümkün olduğunu söyledi. Festivalin en büyük amaçlarından birinin sporun para ile yapılmadığını göstermek olduğunu ileten Yıldırımçakar, “ Spor yıllarca kaba kuvvet, rekabet ve para hırsı olarak algılandı. Bizler de bir nebze olsa bu zinciri yaptığımız festivalle kırmaya çalışıyoruz. Bu anlamda festivali iyi bir alternatif oluşturuyor, halkların kardeşliğine ve barışa hizmet ediyor” dedi.
 
Festivalin  bireyi  ekoloji ile buluşturması açısından oldukça değerli bulan Yıldırımçakar, spor ve ekolojinin birbiriyle paralel olduğunu dile getirdi. Yıldırımçakar, “Kapalı mekan yerine sporcular doğa ile iç içe çadırlarda konaklıyor. Aslında bu da ekolojik yaşama bir göndermedir” şeklinde ifade etti.

HABERE YORUM KAT