1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeni bir çatışma süreci mi?
Yeni bir çatışma süreci mi?

Yeni bir çatışma süreci mi?

Hizbullah Güneydoğu'da yeniden bir çatışma süreci başlatmak istiyor.

A+A-
30 Mart yerel seçimlerdeki karşılıklı saldırıların yarattığı gerilim önceki gün Lice'deki saldırı ve kaçırma girişimiyle doruk noktaya çıktı.
 
PKK ve BDP çevresinden Lice'deki kaçırmaya ilişkin saldırı olayıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, dün adı Hizbullahla anılan Mustazaflar Cemiyeti Dağkapı meydanında basın açıklamasında bulundu. Tekbir getirilerek yapılan açıklamada, Lice ilçesi Kıyı köyünde 3 kişinin yaralandığı silahlı saldırıyı kınandı.
 
Grup adına konuşan Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Cemil Cahit Ünsal çarpıcı yorumda bulunarak, yıllardır bölgeyi kan gölüne çeviren ve kendilerini yeniden çatışma ortamına çekmeye çalışan zihniyete karşı seslerini yükseltmek için toplandıklarını iddia etti. Ünsal, bölgedeki birçok kesimin yıllarca PKK'dan zulüm gördüğünü öne sürdü.
 
Çözüm süreciyle Güneydoğu'da "barış, huzur ve istikrar" havası hakim olurken, son günlerde bölgede özellikle PKK ile Hizbullah'a yakın çevreler arasında baş gösteren gerilim ve çatışma halkta büyük kaygı yaratırken, yeni bir çatışma sürecine mi giriliyor sorusunu gündeme getirdi.
Lice'de Hizbullah'la ilişkilendirilen Hüda-Par üyesi biri ağır üç kişinin yaralandığı saldırı olayıyla ilgili soruşturma devam ederken, saldırganların kim olduğu konusunda net bilgi verilmezken, Hüda-Par saldıranların PKK'lı olduğunu iddia ederken, BDP'yi de sorumlu olmakla suçladı.
 
Hüda-Par ve Mustazaflar dün Dağkapı meydanında basın açıklaması yaparak saldırıyı kınarken, olayla ilgili BDP ve PKK'dan herhangi bir açıklamama gelmemesi dikkat çekti. Burada, PKK'ya yakınlığıyla bilinen DİHA, Lice'deki olayla ilgili geçtiği ilk haberde, "Köylüleri yaralayanların kim oldukları belirlenmezken, Savcılık soruşturması sürüyor" ifadesine yer vermesi dikkat çekti.
 
LİCE'DE NELER YAŞANMIŞTI
 
Önceki akşam Lice ilçesine bağlı Kıyı köyüne gelerek ellerini bağladıkları Hüda Par üyesi iki kişiyi kaçırmaya çalışan silahlı bir grup ile buna karşı çıkan köylüler arasında gerginlik yaşanmıştı. Silahlı grubun açtığı ateş sonucu köylülerden Ali Ayık (57), Mikail Ayık (54) ve Nesrin Ayık yaralanmıştı. Yaralıları hastanede ziyaret eden Hüda Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, saldırının 30 Mart yerel seçimler ile bağlantılı olduğunu savunmuş ve saldırganların PKK'lı olduğunu öne sürüp, BDP'ye suçlamada bulunmuştu.
 
YENİ BİR ÇATIŞMA SÜRECİ Mİ?
 
Çözüm süreciyle Güneydoğu'da "barış, huzur ve istikrar" havası hakim olurken, son günlerde bölgede özellikle PKK ile Hizbullah'a yakın çevreler arasında baş gösteren gerilim ve çatışma halkta büyük kaygı yaratırken, yeni bir çatışma sürecine mi giriliyor sorusunu gündeme getirdi. Lice'deki kaçırma olayından önce, Dicle Üniversitesi'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga çıkmış, yaralananlar olmuştu.
 
DAĞKAPI MEYDANINDA AÇIKLAMA
 
Hizbullah örgütüyle ilişkilendirilen Mustazaflar Cemiyeti ile Hüda-Par üyeleri, silahlı saldırıyı basın açıklamasıyla kınadı. Yenişehir ilçesi Dağkapı Meydanı'nda toplanan Mustazaflar Cemiyeti üyesi bir grup tekbir getirip, PKK aleyhine slogan attı. Grup adına konuşan Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Cemil Cahit Ünsal, yıllardır bölgeyi kan gölüne çeviren ve kendilerini yeniden çatışma ortamına çekmeye çalışan zihniyete karşı seslerini yükseltmek için toplandıklarını söyledi.
 
Ünsal, bölgedeki birçok kesimin yıllarca PKK'dan zulüm gördüğünü kaydederek, saldırılar nedeniyle aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da yer aldığı yüzlerce dindar Kürt'ün yaşamını yitirdiğini bildirdi.  PKK ve dindar Kürtler arasında başlayan çatışmayı PKK'nın ısrarla sürdürmeye çalıştığını dile getiren Ünsal, şöyle konuştu:
 
KÜRT AÇILIMI VE BARIŞ SÜRECİ
 
"Mütedeyyin Kürtlerin sağduyusu sayesinde 20 yıl önce çatışma son bulmuştur. Hükümet, başlatmış olduğu 'Kürt açılımı ve barış süreci' ile asker ve polisini güvence altına almaya çalışırken mazlum Müslüman Kürt halkını adeta bu hain çetenin önüne yem olarak atmıştır. Eşkıya her gün yol kesip araç yakarken, körpecik çocukları kendi kirli savaşına alet etmek için dağlara kaçırırken, hükümet başını kuma gömen devekuşu misali olayı görmezlikten gelmektedir."
 
EĞER KARŞI KONULMAZSA TEHDİDİ
 
Derneklerine ve üyelerine yüzlerce kez saldırıldığını, etkinliklerinin sabote edilmeye çalışıldığını ileri süren Ünsal, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dini mukaddesata, cana, namusa, ırza ve mala olan saldırılara karşı nefsi müdafaa hakkı hem İslami hem de insani bir haktır. Camiamıza yapılan ve eğer karşı konulmazsa yakın zamanda diğer tüm yapılara yönelecek bu tür saldırılara karşı hassasiyet sahibi tüm kesimlerin tepkilerini en sert ve en gür şekilde ortaya koymalarını bekliyor, zalimin zulmüne karşı yek vücut olabilmeyi diliyoruz."
 
MEMİŞ: "SALDIRIYA ÜZÜLDÜK"
 
Öte yandan, Diyarbakır'da faaliyet yürüten 72 İslami sivil toplum kuruluşu adına Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş Mehmet Şah Duyu, Mehmet Ali Göçer, Kasım Akgönül ve İbrahim Gökdemir'den oluşan heyet Hüda-Par'ı ziyaret etti. Heyet içerisinde yer alan Memiş, saldırıdan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
 
PKK'nın kendisi dışında hiçbir oluşumun varlığına asla tahammül edemediğini iddia eden Memiş, şöyle konuştu: "Rabbim saldırıya uğrayan kardeşlerimize şifa versin. Bütün kardeşlerimize geçmiş olsun. PKK, masum insanların canına kasteden eylemlere çok rahat gidebilmektedir. PKK varlık gösterdiği bütün yerlerde fitne tohumları ekerek kardeşi kardeşe düşman ediyor, maalesef. Bölgede Müslümanın Müslümandan başka dostu yoktur. 72 sivil toplum kuruluşu olarak bu saldırıyı lanetliyor, mazlum halkımızın ve yanınızda olduğumuzu belirtiyoruz." Yunus Memiş, ayrıca, saldırıya ilişkin 72 STK olarak bir basın açıklaması gerçekleştireceklerini söyledi.
 
BDP VE PKK CEPHESİNDE AÇIKLAMA YOK
 
Lice'deki saldırıdan sorumlu tutulan PKK'dan herhangi bir tepki gelmezken, siyasi yönde eleştirilerin hedefine konulan BDP'de sessizlik içerisinde bulunuyor. Güneydoğu'da kaygı uyandıran ve yeni bir çatışma sürecine mi giriliyor yorumu yapılan saldırı olaylarıyla ilgili BDP'den üst düzey bir açıklama beklenirken, Lice Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmanın ise devam ettiği kayd edildi.
 
GENEL KURMAY'DAN AÇIKLAMA GELDİ
 
Öte yandan, Lice'deki üç kişinin yaralandığı saldırı olayıyla ilgili Genel Kurmay'dan yazılı açıklama geldi.
 
ZORLA GÖTÜRMEYE TEŞEBBÜS ETTİLER
 
Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, önceki gün Lice ilçesi Kıyıköy Mahallesine gelen silahlı altı PKK mensubu, mahallede ikamet eden iki kardeşi evlerinden zorla götürmeye teşebbüs etti.
 
AİLE FERTLERİ DİRENÇ GÖSTERİNCE ARBEDE ÇIKTI
 
Evde bulunan aile fertleri direnç gösterirken, çıkan arbede üzerine şahıslara sokak ortasında uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Yapılan saldırı sonucu üç kişi yaralanırken, yaralılardan birinin hayati tehlikesi bulunuyor. Saldırganlar saldırı sonrası mahalleden kaçarak uzaklaştı.
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT