1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeni BDP'li başkan Sarıgül`le dayanışma ziyareti
Yeni BDP'li başkan Sarıgül`le dayanışma ziyareti

Yeni BDP'li başkan Sarıgül`le dayanışma ziyareti

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Kuyular Belediye Başkanı Seyit Narin önce Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin'i ardından da bir süre önce BDP'ye geçen Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran ve Kuyular Belediye Başkanı Seyit Narin ile birlikte önce Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin'i makamında bir nezaket ziyaretinde bulundu. Baydemir ve beraberindekileri karşılayan Şahin, Tunceli'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şahin'e Si u Ronahi Sanat Atölyesi'nde yapılan bir çini tabağı hediye eden Baydemir, ayrıca Ayşe Şan ve Aram Tigran'la ilgili biyografik kitapları armağan etti. Başkanlar bir süre kentsel sorunlar üzerine sohbet etti.

Daha sonra tüm başkanlar Ovacık ilçesine geçti. Bir süre önce meclis üyeleri ile birlikte CHP'den BDP'ye geçen Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü makamında ziyaret etti. Baydemir, bir süre önce babasını kaybeden Sarıgül'e başsağlığı diledi.

Bugüne kadar Ovacık'a yaptığı hizmetlerden dolayı Sarıgül'e teşekkür eden Baydemir, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği olarak ortak çalışma yürütülebileceğini söyledi. “Diyarbakır ile Dersim arasında daha güçlü ilişkiler kurmak için çalışma yürüteceğiz” diyen Baydemir, Şeyh Said'in torunlarından, Seyit Rıza'nın torunlarına selam getirdiğini dile getirdi. Dersim ve Munzur Vadisi'nin bir doğa harikası olduğunu turizme açılarak dünyaya tanıtılması gerektiğini ifade eden Baydemir, “Bunun için halkın toplumsal barışa, özgürlüğe ve eşitliğe ihtiyacı var” dedi. Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise ziyaretin kendilerine çok büyük moral ve güç verdiğini, beraber pek çok proje yapacaklarını söyledi.

Baydemir, Sarıgül'e Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından çıkarılan Diyarbakır'la ilgili Amed adlı kitap ile Ayşe Şan ve Aram Tigran'ın biyografi kitapları ve Si u Ronahi Atölyesi'nde yapılan Amed adlı çini tabak hediye etti.

Halk cem evi için destek istedi

Sarıgül, Baydemir ve beraberindeki başkanlar daha sonra Ovacık'ta esnafları dolaştı. Bir inşaatta malayı alıp sıva yapan başkanlar bir berberde de saç kesti. Esnafların Ovacık'ta Munzur Baba Cem Evi yapıldığını ancak henüz inşaat aşamasında olduğunu ve tamamlanamadığını söyledi. Bunun üzerine Baydemir, GABB, Tunceli Belediyesi ve Bağlar Belediyesi olarak inşaatın tamamlanmasını en kısa zamanda da Cemevi'nin hizmete açılacağını söyledi.

Başkanlar, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik ile birlikte 20 Mart öncesinde Erzurum tarafında yaşamını yitiren Murat Aksoy'un Tunceli Devlet Hastanesi Morgu'nda bekleyen ailesini ziyaret ederek başsağlığı diledi.

HABERE YORUM KAT