1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yeni anayasa yerine ‘demokratikleşme’
Yeni anayasa yerine ‘demokratikleşme’

Yeni anayasa yerine ‘demokratikleşme’

AK Parti anayasa değişikliği çalışmalarını yerel seçimler sonrasına erteledi. Yeni anayasa yerine 40 maddeden oluşan bir paket gündeme getirecek olan AK Parti, stratejisini de belirledi.

A+A-

Yerel seçimlere kadar kamuoyunda tartışma yaratabilecek bir girişimde bulunulmaması yönünde partide görüş birliği var. Yerel yönetimlerin belirlenmesinden sonra, anayasa değişikliği paketi için TBMM’de uzlaşı aranacak.

PARTİ KAPATMAK ZOR

Sivil anayasa girişimini rafa kaldıran AKP yönetimi, nisanda kamuoyunun karşısına demokratikleşme paketi ile çıkacak. Sıfırdan anayasa yerine AB kriterlerine uygun ve siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran değişikliklerin de içinde olduğu “demokratikleşme paketi” getirilecek.

MUHALEFETLE UZLAŞMA

AKP yönetimi, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın uyarılarını da dikkate alarak hazırlayacağı anayasa değişikliği paketi için, muhalefetle de uzlaşma yolu arayacak. AKP’nin TBMM’de “Anayasa Uzlaşma Komisyonu” kurması bekleniyor. YÖK’ün yapısında değişiklik öngören teklif de yeniden getirilecek.

Meclis’te demokratikleşme paketi üzerinde uzlaşının önündeki en büyük engel “dokunulmazlıklar”. CHP lideri Baykal’ın milletvekili dokunulmazlıklarının sınırlandırılmasını kapsamayan hiçbir değişikliğe destek vermeyeceklerini açıklaması, Uzlaşma Komisyonu kurulmasını zorlaştırıyor. AKP’nin muhalefete, sadece milletvekilleri değil, yargı başta olmak üzere tüm bürokraside dokunulmazlığa “sınırlama” getiren bir düzenleme ile gitmesi bekleniyor.

MİNİ DEMOKRASİ PAKETİ

Yaklaşık 40 madde olarak düşünülen “demokratikleşme paketinde” yer alacak bazı değişiklikler şunlar:

AB ile ilişkileri güçlendirecek demokratikleşme ve insan haklarına dönük yasal düzenlemelere ağırlık verilecek. Düşünce, basın özgürlüğünden kadın ve çocuk haklarına kadar birçok konuda AB normlarına uygun önemli değişiklikler yer alacak.

AKP’nin gündemde tuttuğu ancak hayata geçiremediği Siyasi Partiler Yasası’nın demokratikleştirilmesi ve Seçim Yasası’nda değişikliğe gidilerek seçim barajının düşürülmesi konusunda bir çalışma başlatılması bekleniyor.

Merkezi yönetimin ağırlığının azaltılıp yerel yönetimlere kaydırılması, yerel yönetim reformu da demokratikleşme paketinin önemli unsurlarından biri olacak.

Akşam