1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeni Akit'in "Kuzu kebap" yalanı
Yeni Akit'in "Kuzu kebap" yalanı

Yeni Akit'in "Kuzu kebap" yalanı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın son günlerde dile getirdiği "Onlar kuzu kebap yiyorlar" sözlerinin arkasında Akit Gazetesinin geçtğimiz gün servis ettiği bu resim ve haber olduğu ortaya çıktı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bu resmi sosyal medyaya taşıyarak, amacın halkın beyinlerini karıştırma olduğunu, Gazetenin yayınladığı ve Erdoğan'ın sözünü ettiği resmin "17 Temmuz 2012" tarihinde yani açlık grevlerinin başlamasından tam 2 ay önce çekildiğini bu tarihi de bizzat başbakanın açıkladığınıda sözlerine ekledi.

Baydemir sözlerine şöyle devam etti;
"Başbakan R. Tayyip Erdoğan bugün yaptığı grup toplantısında, Yeni Akit gazetesine de bugün servis ettirilen bir fotoğraf üzerinden partimize eleştirilerde bulundu. Kızıltepe'de eş genel başkanlarımızın, milletvekillerimizin, Büşra Ersanlı'nın ve Ahmet Türk'ün de içinde bulunduğu, yer sofrasında çekilmiş olan bu görüntüden bahsederken; "ONLAR KUZU ŞİŞ GÖTÜRÜRKEN, CEZAEVLERİNDE OLANLARA DA ÖLÜN DİYORLAR" şeklinde sözler sarfetti.

Burada bahsetmiş olduğu bu fotoğrafın 17 Temmuz'da çekilmiş olduğunu başbakan bizzat kendisi dillendirdi, peki desteklemiş olduğumuz açlık grevlerinin ne zaman başlamış olduğu konusunda bir fikri var mı acaba diye kendisine ve onu alkışlayanlara soruyor ve takdiri siz halkımıza bırakıyoruz.
Açlık grevlerinin başlama tarihi: 12 Eylül (fotoğrafın çekim tarihinden iki ay sonra) açıklamasına yer veridli" dedi
 

KIŞANAK: BUNUN ADI AHLAKSIZLIKTIR

"Bir köy evinde 3 ay önce yediğimiz yemek üzerinden nemalanmak terbiyesizliktir, ahlaksızlıktır. Saltanat sürmemişiz, köşklere çıkmamışız, sadece bir yemek yemişiz" dedi. Kışanak, cezaevlerinde bazı tutuklu ve hükümlülerin açlık grevleriie bıraktığı ile ilgili haberlerin ise, doğru olmadığını öne sürerek, "Adalet Bakanlığı'nın bunlar üzerinden psikolojik savaş yapması vicdansızlıktır" dedi.

"SADECE 3 AY ÖNCE BİR KÖY SOFRASINDA YEMEK YEMİŞİZ"
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, cezaevlerinde sürdürülen açlık grevleri, Başbakan'ın BDP'lilere açlık grevleri konusunda sert eleştirmesi ve PKK'lılar ile kucaklaşmaları konusunda hazırlanan fezlekeler ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. BDP'li Kışanak, Başbakan Erdoğan'ın dün grup toplantısında açlık grevleri ele ilgili konuşurken kendisinin de aralarında bulunduğu bazı BDP'li milletvekillerin bir köy evinde yemek yerken çekilmiş fotoğrafı üzerinde sert eleştirilerde bulunmasına tepki gösterdi. Kışanak, şöyle dedi:
"Bizim gemiciklerimiz yok, siyasete yırtık ayakkabı ile girip bu kadar servet sahibi olmadık. 3 ay önce Mardin'de bir vekilimizin evinde kadınların yaptığı yemeği yemişiz. 3 ay önce bir köy sofrasında yediğimiz yemek üzerinden nemalanmak terbiyesizliktir, ahlaksızlıktır. Bunun üzerinde 50'inci güne dayanan açlık grevlerinin üstünü örtmek vicdansızlıktır. Bu kadar rezalet olamaz. Saltanat sürmemişiz, köşklere çıkmamışız, sadece bir yemek yemişiz."


DİYARİNSESİ.ORG ÖZEL