04 Aralık 2016 Pazar
 • Diyarbakır6 °C
 • İstanbul5 °C
 • Ankara-1 °C
 • Antalya11 °C
 • İzmir11 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  132,849
  %0.76
 • Dolar
  3,5219
  %0.77
 • Euro
  3,7585
  %1.12

Yedi bebeğe 1 hemşire bakmış!

Yedi bebeğe 1 hemşire bakmış!

06 Ağustos 2008 09:41

Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde yaşanan bebek ölümlerini inceleyen heyeti hastanenin personel yetersizliğini saptadı...

Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde  yaşanan bebek ölümleriyle ilgili incelemelerde bulunan Sağlık Bakanlığı'na bağlı İnceleme Heyeti bebek ölümlerinin dörtte birinin enfeksiyondan kaynaklandığını açıkladı. Heyet, mikropların farklı türlerde olduğunu ve farklı mikroorganizmalar tespit ettiklerini belirtirken,  hastanedeki  personel yetersizliğine dikkat çektiler.Hastane yetkilileri; "Şu anda ünitede 78 tane bebek yatmakta, bunlardan 14 tanesinde enfeksiyon tespit edildi, tedavileri devam etmekte.Yeni doğan birimlerinde sıkıntılar mevcuttur ama beş sene öncesine göre ilerleme kaydedildi. Sorun kapasitesinin üzerinde hasta kabul etmekten kaynaklanıyor ama bu çok genel bir sorun. Sağlık personelinin yetersizliği burada çok önemli bir faktördür.”  açıklamasını yaparken, Sağlık Bakanlığı'na bağlı İnceleme Heyeti,  hastanede 6 bebeğe bir hemşirenin baktığını tespit ettiklerini açıkladılar.  BİR HEMŞİREYE 7 BEBEKBir hemşireye 6-7 tane bebek verirmesi durumunda aksamaların olacağının kaçınılmaz olacağını belirten yetkililer,  Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, bir hemşirenin yüksek riskli 4 tane bebeğe bakmak zorunda kaldığını saptadıklarını açıkladılar. Bu rakamların dünya sağlık standartlarının çok üstünde olduğunu, genel olarak Türkiye şartlarının böyle olduğunu açıklayan heyet, temmuz ayında ölen bebeklerin dörtte birinin enfeksiyon yüzünden hayatını kaybettiğini, ancak bu enfeksiyona neden olan mikroorganizmaların birbirinden farklı türlerde olduğunu bildirdi.

Hastanede son 6 aya ait kayıtlarda ve ilgili bölümlerde incelemeler yapıldığını belirten İnceleme Heyeti, Temmuz ayında hastanede bin 840 doğum meydana geldiğini, bu bebeklerden 504 tanesinin yeni doğan yoğum bakım ünitesine alındığını, 49 bebeğin ise hayatını kaybettiğini aktardı.

Okunma Sayısı : 628
     

PUAN DURUMU

1.Medipol Başakşehir1394031
2.Beşiktaş1385029
Detaylı Puan Tablosu>>
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
<-- end Facebook video code--> <--end kaynak-->
Yukarı Çık