1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. YDG-H adına eylemde bulun iddiası
YDG-H adına eylemde bulun iddiası

YDG-H adına eylemde bulun iddiası

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da, yaşı küçük bir kişinin hırsızlık yaptıktan sonra kamu görevlisi tarafından yakalandığı ve YDG-H üyelerine teslim edildiği iddiası üzerine yapılan operasyonda gözaltına alınan 6 kişi tutuklandı.

A+A-
Diyarbakır Adliyesi'nden yapılan açıklamada, 5 Mayıs 2015 tarihinde yaşı küçük bir şahsın bazı kamu görevlileri tarafından hırsızlık şüphesiyle yakalandıktan sonra PKK/KCK terör örgütü adına hareket ettiği değerlendirilen bir şahsa teslim edilerek bir kuruma götürüldüğü, burada YDG-H mensuplarınca örgüt adına eylemlerde bulunması yönünde tehdit edilerek alıkonulduğu iddia edilen olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatıldığı belirtildi.
 
 
Açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılığı'mızın 2015/16868 numaralı soruşturma dosyası kapsamında 6 Mayıs 2015 tarihinde Eşit Özgür Yurttaş Derneği'nde yapılan arama sonucunda bazı örgütsel dokümanlar ele geçirilerek muhafaza altına alınmıştır. Aralarında bazı kamu görevlilerinin de bulunduğu şüpheliler Ş.A., M.Z., N.İ., R.B., Ş.A. ve F.G. isimli 6 kişi de gözaltına alınmıştır.
 
 
7 Mayıs 2015 tarihinde gözaltına alınan şüpheliler Ş.A., M.Z., N.İ., R.B., Ş.A. ve F.G, Cumhuriyet Başsavcılığı'mızca ifadeleri alındıktan sonra Türk Ceza Kanunu'nun 109/1 (Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma) ve 314/2 (Silahlı pkk'ya üye olma)suçlarından tutuklanmaları talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine sevk edilmiştir. Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'nce sorguları tamamlanan şüpheliler Ş.A., M.Z., N.İ., R.B., Ş.A. ve F.G, Türk Ceza Kanunu'nun 109/1 (Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma) ve 314/2 (Silahlı terör örgütüne üye olma) suçlarından tutuklanarak D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na gönderilmişlerdir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir” denildi.
 
 
(YRT-YHY-Y)

HABERE YORUM KAT