1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Yazar ve aydınlar öncülük etmeli'
'Yazar ve aydınlar öncülük etmeli'

'Yazar ve aydınlar öncülük etmeli'

Demokratik özerklik modelinde dil boyutuna ilişkin Diyarbakır’da değerlendirmelerde bulunan Kürt Yazarlar Derneği üyesi Osman Özçelik, Türkiye halklarının da Kürtçeyi öğrenmeleri ile birlikte yaşamın örülebileceğini belirtirken, Şair Nûroj Munzur da, Kürt

A+A-

Kürt Yazarlar Derneği yöneticileri aydın, şair ve yazarlar demokratik özerklik modelinde dil ve edebiyat, AKP hükümetinin savaş konsepti kapsamında şehitliklere yönelik saldırılar, DTK'nın çağrısı ile gerçekleştirilen okul boykotu ve edebiyatın rolü ile misyonunu Diyarbakır’da değerlendirdi.

Kürt Yazarlar Derneği üyesi Yazar Osman Özçelik, bölgedeki şehitliklere yönelik bombardımana dikkat çekerek, "Kürdistan'da yürütülen savaş hangi boyuta gelirse gelsin, şehitlikler bombalanmamalıdır" dedi.
 
'Dil, insanlık değeridir'


Özerklik modelinde en önemli taleplerden birinin de dil olduğunu ve dilin bir ulusun değil, insanlık değeri olduğunu ifade eden Özçelik, Kürt dilinin kadim bir dil olduğunu ancak yıllardır Türkiye'de engellendiğini söyledi. Özçelik, "Eğer Türkiye halklarıyla birlikte yaşamı inşa edeceksek, Türkiye halklarının da Kürtçeyi öğrenmeleri gerekiyor. Ancak bu şekilde birlikte yaşamı kurabiliriz. O zaman eşitlik adımları atılıyor diyebiliriz" diyerek eşitlik olmadan barışın mümkün olamayacağının altını çizdi.
 
'Türkiye'de okullar asimilasyon diyarı'


Türkiye'de okulların asimilasyon diyarı olduğunu aktaran Özçelik, okulların boykotu ile ana dilde eğitim talebinin ifade edildiğini ve demokratik özerklikte ilk talebin anadilde eğitim olduğunu söyledi. Devletin bu talebi yerine getirmesini isteyen Özçelik, Türkiye'de 20 milyon Kürdün vergi ödediğini aktardı.
 
'Yazar ve aydınlar halkıyla birlikte mücadele etmelidir'


Özçelik, yazar ve aydınların halkın vicdanı olarak kabul edildiğinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Yazar ve aydınlar halkı ile birlikte olmalı, halkıyla birlikte mücadele etmeli. Özellikle özgürlük talep eden Kürt halkının sesi olmalıdır. Halkın talebi barış, özgürlük ve eşitlik içerisinde bir yaşamdır. Yazar ve aydınlar demokratik özerklik modelini hayata geçirmelidir, Kürt halkının taleplerini duyurmalı ve Kürt halkı ile birlikte yürümelidir."
 
'Kürt halkı provoke edilmek isteniyor'


Şair Nûroj Munzur ise, saldırı boyutunu en üst seviyeye çıkaran devletin şehitliklere yönelik saldırılar ile Kürt halkını provoke etmeye çalıştığını söyledi. Kürt halkının en ince noktası ve kutsal değerleri olan şehitliklere yönelik saldırılara karşı direnmeye devam edeceklerini ifade eden Munzur, "Şehitlikler Kürt halkının en kutsal değerleridir. Şehitliklere yönelik saldırılar kabul edilebilir değil" diye belirtti.
 
'Aydın ve yazarlar öncü olmalıdır'


Demokratik özerklik modelinin Kürt halkının en doğal hakkı olduğunu ve tüm boyutlarıyla hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Munzur, Kürt yazar ve aydınların demokratik özerklik modelinin hayata geçirilmesinde öncülük etmesi gerektiğini aktardı. Munzur, modelin hayata geçirilmesiyle Kürt halkının baskı altında olan diğer tüm halklara öncülük edeceğini ifade etti.
 
'Kadın, demokratik özerklikte topluma öncülük edecektir'


Tarih boyunca kadınların baskı altında yaşadığını ve her alanda bütün haklarının elinde alındığına dikkat çeken Munzur, "Bugün kadın mücadelesi ile toplum önemli bir noktada. Şengal ve Kobanê direnişlerine bakıldığı zaman kadının mücadele ve direniş ruhu çok iyi görülmektedir. YPJ öncülüğünde Kobanê özgürleştirildi ve DAİŞ çetelerine karşı ülkeyi savunuyorlar. Bu anlamda kadın demokratik özerklikte de topluma öncülük edecektir" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler