1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Yazar Halil Anlı'dan 'Sessiz Sürgün'
Yazar Halil Anlı'dan 'Sessiz Sürgün'

Yazar Halil Anlı'dan 'Sessiz Sürgün'

Yazar Halil Anlı'nın “ Sessiz Sürgün ” adlı romanı raflarda yerini alıyor.

A+A-
SONKİTAP yayınlarından çıkacak roman, yazar Anlı'nın bir yıllık çalışmasının ürünü.
 
Şair'de yaşayan ve Şair'de oturan iki ses ve kelam sanatçısının hem rekabetlerinin hem de aşklarının anlatıldığı “ Sessiz Sürgün “romanı, 2 Ekim'den itibaren tüm kitapçılardan temin edebilirsiniz.
 
Şairlerin, sese yön veren sanatkarların ve kendilerini sesin izini bulmaya adamış ozanların büyülü dünyalarının anlatıldığı romanda, bölgedeki mitolojik öyküler, Şairli bir Dengbej'in dilinden aktarılıyor.
 
Öte yandan İbrahim Peygamber'in izinin sürüldüğü, onun kim olabileceği, en güzel tanrı heykellerini yapan Azer'in uslup ve yorumunun irdelendiği, Sivrisinek simgesi ve ses sanatçıları arasında yaşanan “ Kim, sesi daha iyi taklit eder ve gördüğü sesi kim daha gerçeğe yakın yorumlar ” tartışmasının yaşandığı bu romanda, iki ses sanatçısının inatçı, tutarsız ve aynı zamanda karşılıksız aşkları anlatılıyor.
 
Birbirinden bağımsız şekilde gelişen roman, birini takip eden paralel kurgular, fantastik edebiyatın örnekleri! Daha çok soyutlama üstünde duran Yazar Halil ANLI, Şair'li Dengbejlerin dilinden etkilendiğini ve mitik aşk olaylarını “Kelam Dili” dediği bu dille aktardığını söylüyor ve bu dili romana uyarladığını ifade ediyor.
 
Roman bir birine paralel iki farklı konu üstünde gelişse de İbrahim Peygamber ile Nemrut'un hikayesinde seçilen baş kahramanı da bir Sivrisinek olması tuhaf karşılanabilir! Nimrod'un genzinde yolculuk eden Sivrisineğin, iç dünyasının ve iç konuşmalarının aktarıldığı bölümlerde, Sivrisinek romanda bir kadın kahraman olarak karşımıza çıkıyor.
 
Romanda, Azer' ile yaşanan diyaloglarda, dişi ve erkek tanrıların sorgulandığı bölümlerde, tatmin olmayan Azer'in başvurduğu yollar anlatılıyor. Azer'in ilk kez karşılaşılaştığı yeni bir tanrı anlayışı; dişi ve erkek tanrı imgesinden farklı ve öte olma durumu, bir kıskançlığı da beraberinde getiriyor.
 
“ Sessiz Sürgün ”romanı, kendi içinde bir tartışmayı da beraberinde getiriyor. Romanda genel çerçevesiyi aşk alsa da aslında iki şairin bitmez tükenmez inadı ve şairler için inmiş olan Şuara-Şairler Süresi'nde tanımlanan bir kısım şairlerin eleştirilmesi! Diğer tarafta ise bahse mevzu olan gerçek şairler ile Halüsinasyon şairleri arasındaki çatışmanın nedeni? ANLI da bu çatışmayı, gerçek ile gerçek olmayan şiiri adeta körükleyip kendi içinde tutarsız ve çelişkili bir hayat süren roman kahramanının üstünde gösteriyor. Şimdiye kadar pek farkedilmeyen Dengbelik ve Stranbejlik kültürünü bir nebze olsun tanıtmak istediğini beyan eden ANLI, bir de din ile mitoloji arasındaki uslup farkına dikkat çekiyor?
 
Roman;
 
1: İLK MECLİSİMİZE GİRİŞ
2: ŞAİRLİ DENGBEJLER
3: STRANBEJ F.
4: SİVRİSİNEK FASLI
5: DOĞU MECLİSLERİ
6: NİMROD
7:AZER
8: ŞAİRLİ CİNLER
SON MECLİSİMİZDEN ÇIKIŞ
 
Gibi romanın bölümlerden oluşuyor.
 
Son olarak, Mezopotamya halklarının; sıra gecelerini, meclislerini, divanlarını, odalarını, yatılı kalınan davetlerini, klasik İslam motifine göre harmanlayıp şarkın sanat hayatını bir izlenimle anlatmaya gayret ettiğini belirten ANLI, ses sanatçıları arasındaki rekabetin ve en iyi kelam söyleyen şairlerin evi olan Mezopotamya'yı, efsanevi bir sentezle aktarmaya çalıştığını da ifa ediyor.
 
2 Ekim'den itibaren tüm kitapçılarda yerini alacak olan “ SESSİZ SÜRGÜN “ romanı, daha şimdiden merak konusu oldu ve bu ilginç roman okuyucusunu bekleyecek

HABERE YORUM KAT