1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yaz hastalıklarına dikkat
Yaz hastalıklarına dikkat

Yaz hastalıklarına dikkat

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, yaptığı basın açıklaması ile yaz hastalıklarına dikkat çekti.

A+A-
Dr. Aslan yaptığı açıklamada; sıcaklar nedeniyle kısa kollu ve şort biçiminde giysilerin giyilmesi ve açık alanlarda gezmenin tercih edilmesi; arı sokması, böcek ısırması, yılan sokması gibi sağlık sorunlarının görülmesini kolaylaştırmaktadır dedi.
 
Bazı insanların arı sokmasına karşı doğuştan alerjik olduğunu belirten Dr. Fatih Mehmet Aslan; arı Sokması durumunda, yaralı bölge yıkanır. Arının iğnesi çıkarılarak soğuk uygulama yapılır. Eğer ağızdan sokmuşsa buz emmesi sağlanır. Ağız içi sokmalarında ve alerji hikâyesi olanlarda 112 ekibinden tıbbi yardım istenir şeklinde konuştu. 
 
Dr. Aslan daha sonra akrep ve yılan Sokması ile ilgili şu bilgileri verdi; sokmanın olduğu bölge hareket ettirilmez, yaraya soğuk uygulama yapılır. Kan dolaşımını engellemeyecek şekilde bandaj uygulanır. Yara emilmez. Hastanın sakinleşip dinlenmesi sağlanır. Baskı yapabilecek yüzük, bilezik gibi eşyalar çıkarılır. Yara yeri, baş veya boyunda ise yara çevresine baskı uygulanır ve tıbbi yardım istenir. 
 
Yaz aylarında sıcağın etkisiyle aşırı terlemeye bağlı olarak isilikler ve alerjik reaksiyonların görülebildiğini dile getiren Dr. Fatih Mehmet Aslan; en çok bebeklik yaş grubunda karşılaştığımız isilik; ciltte nokta şeklinde döküntülerle karakterizedir. Çocuğa her gün banyo yaptırarak ve ince giydirerek, ilaç bile sürmeden isilikler kendiliğinden geçebiliyor. Ancak aşırı kaşıntılı ve ilerlemiş vakalar mutlaka hekime danışmalı, özel krem ve solüsyonlarla tedavi edilmelidir dedi.
 
Yoğun güneşte kalma sonrasında 2 ila 6 saat içinde ortaya çıkan güneş yanıkları, tedaviyle veya kendiliğinden 5-6 gün içinde büyük oranda iyileşme gösterebildiğini belirten Dr. Aslan; güneş yanıkları için de önerilerde bulunarak;  kişi öncelikle serin bir ortama alınmalı, duş alması sağlanmalı, yanık bölgeler tıbbi kremler ile rahatlatılmalıdır dedi. Dr. Aslan açıklamasına; güneş ışınlarının en yoğun olduğu 10.00-15.00 saatleri arasında güneşten kaçınılmalı, koruyucu faktörü 15'in üzeri olan koruyucu kremlerin birkaç saat arayla kullanılması, güneş altında 1 - 1,5 saatten fazla zaman geçirilmemesi şeklinde devam etti.
 
Dr. Fatih Mehmet Aslan, sıcak çarpmasından korunmak için ise şu açıklamalarda bulundu; şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalı, terletmeyen, açık renkli ve hafif giysiler giyilmelidir. Bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Direk güneş ışığında kalınmamalıdır. Sıcak çarpması durumunda ise hasta serin ve havadar bir yere alınır. Giysiler çıkarılır. Sırtüstü yatırılarak, kol ve bacaklar yükseltilir. Bulantısı yoksa ve bilinci açıksa su ve tuz kaybını gidermek için 1 litre su -1 çay kaşığı karbonat -1 çay kaşığı tuz karışımı sıvı ya da soda içirilir. Bilinç kaybı varsa tıbbi yardım istenir.   
 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT