1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yaylada soğuklara direniyor
Yaylada soğuklara direniyor

Yaylada soğuklara direniyor

DİYARBAKIR'dan Muş'a yaylaya gelen ve soğuklara karşın hala memleketine dönmeyerek ailesiyle kıl çadırda kalan 48 yaşındaki Naim Çelik, "Gece kar yağınca yaylacıların tümü hayvanlarını TIR ve kamyonlara yükleyerek memleketlerine götürdü. Biz bayram sonuna

A+A-

İlkbaharda Diyarbakır, Urfa, Siirt ve Mardin'den Muş'un Kozma Dağı'ndaki Şenyayla bölgesine gelen yaklaşık 250 yaylacı erken yağan karla evlerine döndü. Mayısta Diyarbakır'ın Kulp İlçesi'nden ailesi ile birlikte gelen Naim Çelik ise Şenyayla'ya kurduğu kıl çadırda ailesiyle birlikte soğuklara direnmeye devam ediyor.

6 Ekim'de aniden bastıran kar yağışının ardından diğer yaylacıların sıcak bölgelere göç ettiğini anlatan 4 çocuk babası Naim Çelik, şunları söyledi:

"Gece kar yağınca yaylacıların tümü hayvanlarını TIR ve kamyonlara yükleyerek memleketlerine götürdü. Ancak ben, eşim, çocuklarım, gelinlerim ve torunlarım Muş'ta kaldık. Geçen yıl 20 Kasım'da evimize gitmiştik. Havalar ısınmaya başladı. Dağdaki kar ise büyük oranda eridi. Hayvanlar yeniden otlamaya başladı. Tek sıkıntımız akşam ve sabahları çok soğuk olması. O nedenle çadırların içerisinde yaktığımız ateşi hiç söndürmüyoruz."

HABERE YORUM KAT