1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yayla göçü başladı
Yayla göçü başladı

Yayla göçü başladı

DİYARBAKIR- Havaların ısınmasıyla beraber şenlenen Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 6 ay süreyle yaylada konaklayacak yayla sakinleri, çoban ve sürüleri ile yola koyuldu.

A+A-
Kulp ilçesinde havaların ısınmasıyla hayvancılıkla uğraşanlar, yaz boyunca konaklayacakları yaylalara göçe başladı. Küçük ve büyükbaş hayvanlarla çoğunlukla yaya yapılan yayla göçünün bir hafta sürebileceği belirtildi.
 
Kulp ilçesinde hayvancılıkla uğraşanlar, hava şartlarına bağlı olarak Ekim, Kasım aylarına kadar konaklayacakları yaylalara göç ediyor. Bu yaylardan en fazla rağbet göreninin ise Şenyayla olduğu belirtildi. Besiciler, 70-80 kilometreyi bulan Şenyayla yolunda zaman zaman hayvanlarıyla uygun yerlerde konaklıyor, bir süre dinlendikten sonra tekrar yollarına devam ediyor.
 
Yaylaya çıkan köylülerdin Hasan Yalçın "Yeşilliklerin ve çiçeklerinin açtığı Şenyayla mevkisine gitmek için hazırlıklarımızı Nisan yanında yapmaya başlıyoruz ve Mayıs, Haziran aylarında yapılan bu çileli yolculuğumuzu, havaların soğuduğu Ekim, Kasım aylarında otların korumasıyla geri gelerek tamamlıyoruz" dedi. 
 
(MT-AKK-Y)
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT