1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yaya hakkı ihlaline karşı denetimler başladı
Yaya hakkı ihlaline karşı denetimler başladı

Yaya hakkı ihlaline karşı denetimler başladı

Belediyemiz, yaya haklarını ihlal ederek kaldırımları işgal eden araçlara karşı denetim başlattı.

A+A-
Emniyet Trafik Tescil Müdürlüğü'nün araç bilgilerini belediyeyle paylaşmaması nedeniyle cezai işlem uygulayamayan Belediyemiz, sadece araçları çekiciyle çektirebiliyor.
 
Belediyemiz Zabıta Daire Başkanlığı Trafik Şube Müdürlüğü, yayaların kaldırımlardan güvenli bir şekilde yararlanmasını sağlamak amacıyla denetim ve uygulamalarını arttırdı.
 
Ekiplerimiz bu kapsamda bugün denetimlerini Hastaneler Caddesi ve Mimar Sinan Caddesi'nde yürüterek, kaldırıma park eden araçlara müdahale etti, araç çekicileri ile Trafik Amirliği'ne götürdü.
 
Kaldırım üzerinde park eden, yaya geçidi ve engelli rampalarını kapatan araçlara müdahale ettiklerini vurgulayan Trafik Şube Müdürümüz Süleyman Çorak, “Kaldırım işgali yaya hakkı ihlalidir. Yayaların geçişini engelleyen araçlara Trafik Şube ekipleri olarak müdahale edip yayaların kaldırımları rahat bir şekilde kullanmalarını sağlıyoruz.'' dedi.
 
'Cezai işlem uygulanamıyor'
 
Kaldırımı işgal eden araçlara müdahale esnasında cezai işlem uygulayamadıklarını belirten Çorak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce Emniyet Trafik Tescil Müdürlüğü'nden araç bilgilerini alabiliyorduk, cezai işlem uygulayabiliyorduk. Artık bu bilgiler bizimle paylaşılmadığı için cezai işlem uygulayamıyoruz. Sadece araçları çekici araçlarımızın müdahalesi ile trafik amirliğimize çekebiliyoruz''
 
'Araç sürücüleri daha duyarlı olmalı'
 
Yenişehir ve Suriçi gibi trafiğin yoğun olduğu bölgelerde kaldırımlara park eden araçların çok fazla olduğuna dikkat çeken Çorak,  “Ekiplerimizin denetim ve kontrolüyle yurttaşlarımızın şikayetleri doğrultusunda kaldırımı işgal eden araçları tespit ediyoruz. Tespit ettiğimiz araçlara ekiplerimizle birlikte müdahale ediyoruz, yaya geçitlerinin normal şekilde kullanılmasını sağlıyoruz” diye konuştu.
 
Araç sürücülerinden yayaların haklarına saygılı olmalarını ve trafik kurallarına uymalarını isteyen Çorak, bu konuda herkesi daha duyarlı olmaya çağırdı.
 
(Diyarinsesi.org BB)
 
 

HABERE YORUM KAT