1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ne zaman açılacak?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü ne zaman açılacak?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ne zaman açılacak?

İstanbul'un 3. Boğaz Köprüsü ''Yavuz Sultan Selim'' ne zaman açılacak. Yapılan açıklamaların ardından netleşen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılış tarihi ve program belli oldu. Peki Yavuz Sultan Selim Köprüsü bayrama kadar ücretsiz olacak mı?

A+A-

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılmasına artık günler kaldı. Peki Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılışının ardından bayrama kadar ücretsiz hizmet verecek mi? Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve çevre yollarının açılma töreni nerede kimlerin katılımı ile gerçekleşecek? İşte tüm merak edilen soruların yanıtları ve Yavuz Sultan Selim Köprüsünün ayrıntıları...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, peyzajın son aşamaları ve temizlik hariç Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve otoyolların tamamen bittiğini belirterek, "En geç salı günü temizlik dahil bütün çalışmalar bitmiş olacak. Cuma günü 26 Ağustos'ta ülkemizin gurur projesini ülkemizin hizmetine vermiş olacağız" dedi.
 
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü ziyaret ederek yetkililerden bilgi alan Bakan Arslan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, köprü ile birlikte ana aks olarak bitirilen 95 kilometrelik bağlantı otoyollarının ve 215 kilometreye tamamlanan bağlantı yollarının 26 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve yurt dışından misafirlerin katılımıyla açılacağını söyledi.
 
Köprü için 36 ay öngörüldüğünü ancak 27 ayda bitirildiğini dile getiren Arslan, bunun rekor sürede bitirilen devasa bir proje olduğunu aktardı.
 
Arslan, projenin maliyetinin 8,5 milyar TL olduğunu kaydederek, bu büyüklükteki bir projenin 27 ayda bitirilmesinin sadece Türkiye açısından değil dünya açısından da rekor olduğunu bildirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başbakan Yıldırım'ın ve kendisinin projeyi baştan beri takip ettiğini, incelemelerde bulunduğunu ve projeyle ilgili açıklamalar yaptığını anımsatan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bugün tekrar güzergahta incelemelerde bulunduk. Geldiğimiz nokta şu ki; artık peyzajın son aşamaları ve temizlik hariç köprü ve otoyollar tamamen bitmiş durumda. Bir-iki gün içerisinde temizliği de bitirmiş olacağız. En geç salı günü temizlik dahil bütün çalışmalar bitmiş olacak. Cuma günü 26 Ağustos'ta ülkemizin gurur projesini ülkemizin hizmetine vermiş olacağız."
 
Arslan, toplamda 8 şeritli kara yolu ve 2 şeritli demir yolu olan köprünün 59 metre genişliğiyle dünyada ilk olduğunu belirterek, 322 metrelik kule yüksekliğinin de dünyada ilk olma özelliği taşıdığını aktardı.
 
"5,1 milyon ağaç dikilecek"
 
Arslan, köprünün yap-işlet-devret modeliyle kamu kaynağı kullanılmadan yapıldığını anımsattı.
 
Köprünün İstanbul'a ve çevreye zararı olup olmadığına dair çok konuşulduğundan bahseden Arslan, şu ifadeleri kullandı:
 
"İstanbul'un ağır vasıtalardan kaynaklı yükünü alarak özellikle emisyonu azaltacağız ve tarihi dokusuyla dünyanın göz bebeği, başkenti olan İstanbul'un hem trafik yükünü hem çevrecilik anlamında zararlı yüklerini üzerinden alacağız. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğümüz ile birlikte süreci başından sonuna titiz bir şekilde takip ettik. Yaklaşık 300 bin ağaç başka yerlere aktarıldı. Buna karşılık bu projede şu an 2,5 milyon ağaç dikmiş durumdayız. Ancak günde 10 bin ağaç daha dikiyoruz ki bununla birlikte proje güzergahında 5 milyon 100 bin ağaç dikeceğiz. Yani aktarılan ağaçların yaklaşık 17-18 katı."
 
Arslan, bu projelerin sadece bürokratların ve şirket sahiplerinin gayretiyle olmadığını dile getirerek, projelerin Türk mühendisinin, teknikerinin, teknisyenin, işçisinin katkısıyla, alın ve akıl teriyle ortaya çıktığını anlattı.
 
"31 trilyon dolarlık pastadan ülkemize düşen payı almak istiyoruz"
 
Türkiye'nin büyük projeleri yapmaya alıştığını aktaran Arslan, Anadolu gibi Avrupa'dan Asya'ya geçiş hattı olan coğrafyayı kesintisiz ulaşım güzergahı haline getirmek istediklerini söyledi.
 
Arslan, Anadolu'yu Asya'dan Avrupa'ya kesintisiz ulaşımın her türünde koridor haline getirmek istediklerini kaydederek, bu coğrafyada yaklaşık 3 saatlik uçuşla 1,5 milyar insana erişilebildiğini aktardı.
 
Bakan Arslan, "Bu insanların yılda oluşturduğu ticaret hacmi 31 trilyon dolar. Bu hacim gerçekleşirken yılda 75 milyar dolarlık bir taşıma potansiyeli var. İşte bütün büyük projeleri yaparken 31 trilyon dolarlık ticaret pastasından ulaştırma projelerimiz marifetiyle ülkemize düşen payı almak istiyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Projenin devamında etüt çalışmalarını yaptıkları demir yolunun Akyazı'dan başlayarak köprü marifetiyle Üçüncü Havalimanına bağlanacağını belirten Arslan, Halkalı'dan Kapıkule'ye giden uluslararası hızlı tren koridoruna bağlayacaklarını bildirdi.

"Ücrette herhangi bir değişiklik olmayacak"
 
Arslan, "Osman Gazi Köprüsü Ramazan Bayramında bedava olmuştu. Burası da Kurban Bayramına yetişiyor. Burası ücretsiz olacak mı?" şeklindeki soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isteği ve ilgili şirketin kabulü ile Osman Gazi Köprüsü'nün bayram boyunca ücretsiz olduğunu hatırlattı.
 
Üçüncü köprünün açılışından bayram sonuna kadar ücretsiz olmasının mümkün olmadığını kaydederek, Erdoğan'ın vatandaştan yana sürpriz yapmayı sevdiğini, bayramda ücretsiz olmasıyla ilgili bir talebi olması durumunda bunun değerlendirileceğini aktardı.
 
Arslan, geçiş ücretine ilişkin bir soru üzerine şu bilgileri verdi:
 
"Özellikle uluslararası bir proje olması ve finansmanının ağırlıkla yurt dışından temin edilmesi hasebiyle dolara endeksli bir sözleşme hazırlamıştık. Sözleşmemiz 3 dolar KDV'dir otomobillerin geçiş ücreti. Yıllara sari olarak da dolardaki eskalasyon da dikkate alınmaktadır. İhale sürecinden bugüne geldiğimiz zaman köprünün geçiş ücreti 1 Ocak'taki dolar kurulu esas alınır ve 1 yıl boyunca geçerli olur. Dolayısıyla 26 Ağustos'ta uygulayacağımız ücretler 1 Ocak 2016 tarihindeki dolar kuru esas alınarak hesaplanmıştır. O da 9 lira 90 kuruştur. Bu ücrette herhangi bir değişiklik olması söz konusu değildir.
 
Büyük araçlara gelince de araçların büyüklüklerine ve akslarına bağlı olarak sözleşmede hangi araçların otomobil ücretine bağlı olarak hangi eşdeğer ücrete geçeceği belirlenir. 4 akslı ağır vasıta dediğimiz kamyonlar için bugün itibarıyla 21 lira 29 kuruşa tekabül etmektedir. Bütün baz alınan nokta otomobiller için alınan ücret ve ona bağlı olan katsayılardır."
 
"Ağır taşıtların buradan geçmesi zorunlu olacak"
 
Arslan, ağır vasıtaların Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden geçip geçemeyeceğine dair bir soruya karşılık, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İstanbul gibi tarihi bir kentin üzerindeki yükün azaltılması gerektiğini hep söyledik. Bunun da olmazsa olmazı ağır vasıtaların tamamen Üçüncü Köprüyü kullanma zorunluluğu getirilmesidir. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ile şu an o çalışmalarımızı yapıyoruz. UKOME onun kararını alıyor. Ağır vasıtalar Yavuz Sultan Selim Köprüsünü kullanmak zorundadırlar, kullanacaklar. Her ne kadar mesafe biraz uzuyor gibi gözükse de FSM'de yaşanılan trafik sıkışıklığını ve bundan kaynaklı zaman ve yakıt kaybını düşündüğünüz zaman burası onlar açısından avantajlı olacak."
 
Arslan, ağır taşıtların köprüyü kullanamadıkları saatlerde bir yerlerde beklediklerini ve buralarda trafik sıkışıklığı oluşturduklarını kaydederek, bunun da engellenmiş olacağını söyledi.
 
"Tüm ağır vasıtalar bu köprüyü 7 gün 24 saat hiçbir saat kısıtlaması olmadan kullanabilecekler. 26 Ağustos itibarıyla ağır vasıtalar kesinlikle İkinci Köprüyü kullanamayacaklar, bu köprüyü kullanmak zorundalar" diyen Arslan, araçların bu köprüye yönlendirilmesiyle diğer köprülerdeki trafiğin hafifleyeceğini, her iki yakada da trafiğin rahatlanacağını bildirdi.
 
"Bağlantı yolları ücreti kilometre başına alınacak"
 
Arslan, köprünün isminin değişip değişmeyeceğine ilişkin tartışmaların yeniden gündeme geldiğine dair bir yorum üzerine, "Nasıl ki Hacı Bektaş-ı Veli bizim bir değerimizse Yavuz Sultan Selim de bizim bir değerimiz. Buna hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz ayrışmanın değil gerçeklerimizi ve değerlerimizi bugüne taşıyarak kardeşliği pekiştirmenin peşindeyiz." diye konuştu.
 
Bakan Arslan, "Biz, bu dediğinizden hareketle yola çıkarsak ayrıştırmanın sebebi oluruz. Tam tersine herkesi kucaklayarak bu coğrafyada bin yıl süren kardeşliği pekiştirmek istiyoruz." dedi.
 
Bağlantı yollarının ücretine ilişkin bir soruya karşılık Arslan, ücretin kilometre başına 8 cent olduğunu kaydetti. Arslan, "Dolayısıyla köprü dahil devamında hangi kavşaktan çıkarsa oradaki mesafeye bağlı olarak köprü ücretine kilometre çarpı 8 cent eklenecek. Ona göre otomatik hesaplama yapılacak. Mesafeye endeksli biraz." ifadelerini kullandı.
 
Arslan, bağlantı yollarının hazır olduğunu kaydederek, Avrupa Yakasında Odayeri'nden ve Mahmutbey Gişelerine kadar bütün bağlantı yollarının tamamlandığını, Anadolu Yakasında ise Riva, Çamlık, Paşaköy ve Kurtköy'den çıkış ve girişlerin mümkün olduğunu bildirdi.
 
Yavuz Sultan Selim Köprüsü
 
Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da Üçüncü Boğaz Köprüsü, İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e bakan kuzey tarafında yapımı devam eden üçüncü köprüdür. İsmi 9. Osmanlı padişahı, ilk halifesi, ve Orta Doğu fatihi Yavuz Sultan Selim'e ithafen verilmiştir. Köprü güzergahı, Avrupa Yakası'nda Sarıyer'in Garipçe mahallesi ile Anadolu Yakasında Beykoz'un Poyrazköy semtinde yer almaktadır. Köprünün Cumhuriyetin ilanının 92. yıl dönümü olan 29 Ekim 2015 tarihinde hizmete açılması planlanmakta idi. Daha sonra bu tarih Ulaştırma Bakanlığı tarafından askıya alınmış, ancak yeni açılış tarihi 26 Ağustos 2016 olarak güncellenmiştir.
 
Yapımı tamamlandığında, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile eğik askılı köprü sınıfında dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü ve 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü olacaktır. Köprünün temel atma töreni 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 25. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve birçok davetlinin katılımı ile 29 Mayıs 2013'te atıldı.
 
6 Mart 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu ve dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla köprüdeki son tabliyenin montajı ile iki kıta üçüncü kez birleşmiştir.
 
Tarihçe
 
İhalede Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy'ün yap-işlet-devret modeli ile ve Kuzey Marmara Otoyolu (kalan kısımlar)'nun da özkaynakla inşa edilmesi şeklinde planlanmıştır.[4] Yatırımın KDV'den istisna tutulması sebebiyle ihalesi 15 gün ertelenmiştir. 20 Nisan'da yeniden ihalesi yapılmıştır. 11 firmanın şartname aldığı ihalede 5 firma teklif vermiştir.
 
Salini-Gülermak Ortak Girişimi
İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu,
China Communications Construction-Doğuş İnşaat Ticaret AŞ-Yapı Merkezi-Arkon İnşaat Ortak Girişimi,
Mapa İnşaat ve Ticaret AŞ
Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat 
İhaleyi 29 Mayıs 2012 tarihinde İçtaş-Astaldi (İtalyan) ortaklığı kazanmıştır.Köprünün temelleri dönemin cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile 29 Mayıs 2013'te atılmıştır
 
Üçüncü köprü gerekçeleri
 
Her ay 20 bin yeni aracın trafiğe katıldığı İstanbul'da kayıtlı olan yaklaşık 2,5 milyon araç bulunmaktadır.Hâlihazırda İstanbul Boğazı üzerinde bulunan 2 köprü ise özellikle günün belirli saatlerinde yaşanan aşırı yoğunluk nedeniyle tam anlamıyla işlevini yerine getirememektedir. Bu nedenlerden dolayı Boğaz'a üçüncü bir köprünün yapılması 2000'li yıllardan itibaren sıkça dile getirilmeye başlanmıştır. Ancak ilk somut adımın atılması, 2009 yılında 60. hükûmet döneminde gerçekleşti. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan üçüncü köprünün gerekli olduğunu ve derhâl yapılması gerektiğini savunarak, helikopterle köprünün güzergâhını belirlemek için keşif gezileri yaptı.
 
Araç geçişleri
 
İhaleyi kazanan yatırımcıya, günlük 135 bin otomobil eşdeğeri geçiş güvencesi verildi. Devlet, öngörülen sayıda aracın geçmemesi halinde, aradaki farkı yatırımcıya ödeyecek.
 
Köprü geçişi
 
Köprüden geçen her otomobil 3, ağır vasıtalar ise 15 ABD doları geçiş ücreti ödeyecek.
 
Otoyol Kullanımı
 
Kurtköy-Akyazı arası (169 km) kullanım 22 lira, kilometre başına 13 kuruş.
Kınalı-Odayeri arası (88 km) kullanım 12 lira, kilometre başına 13 kuruş.
 
Karar aşaması
 
Köprünün yeri uzun süre belirsiz kalmış ve güzergâh konusunda çeşitli iddialar ortaya atıldı. Ancak tüm iddialar içinde özellikle şehrin ormanlarla kaplı kuzey kesimleri öne çıkarıldı. Dönemin Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul il başkanı Gürsel Tekin ise Erdoğan'ın bilgisiyle hazırladığını öne sürdüğü belgelerle bir basın açıklaması yaparak üçüncü köprünün Beykoz ile Tarabya arasında yapılacağını iddia etti.Köprü için inşa edilecek otoyolun Silivri'nin ormanlık bölgelerinden başladığını ve otoyolun İstanbul'un ormanlarına ve su havzalarına zarar vereceğini belirtti.[11] Otoyolun geçeceği güzergâh üzerinde on binlerce dönüm arazinin el değiştirdiğini; iddialarının yalanlanması hâlinde paylaşmak üzere başka belgelere de sahip olduğunu söyledi.
 
Gürsel Tekin'in iddiaları hükûmet tarafından yalanlanmadı ancak kesin güzergâhın hâlâ belli olmadığının altı çizildi. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı basın açıklamasında üçüncü köprünün diğer iki köprünün kuzeyinde yapılacağının kesin olduğunu; uçlarının ise Tarabya-Beykoz ya da Sarıyer-Beykoz arasında olacağını, kesin karara varılmadığını söyledi.
 
Köprü ve köprü ile birlikte yapılacak olan otoyolun ayrıntıları 25 bin ölçekli imar planlarına işlendi.Bununla birlikte Çorlu-Çerkezköy bölgesine üçüncü bir havaalanı yapılması, Anadolu Yakası'nın kuzey bölümünde Riva çevresinin turizme açılması, İzmit yakınlarına büyük bir teknopark yapılması da planlandı.Köprünün kuzeydeki orman arazilerine ve içme suyu havzalarına zarar vermemesi için tünel ve viyadük ağırlıklı olacağı söylendi.Ayrıca köprünün öncüllerinin aksine devlet eliyle değil, yap-işlet-devret modeliyle özel sektöre yaptırılacağı bildirildi.29 Nisan 2010 tarihinde dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan basın açıklamasında üçüncü köprünün kesin güzergâhının Garipçe-Poyrazköy arası olduğu belirtildi. Köprünün maliyetinin kamulaştırma bedelleri ve yapım harcamalarla birlikte 6 milyar dolar olacağı bildirildi.
 
İnşaat aşaması
 
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün inşaatı, köprünün her iki ayağının oturduğu Garipçe ve Poyrazköy mevkilerinde eş zamanlı olarak yapılmaya başlandı. 29 Mayıs 2013 tarihinde temeli atılan köprü ayaklarının inşaatı 24 Ekim 2014 tarihinde tamamlanmıştır. Köprü ayakları deniz seviyesinden 330 metre, zemin başlangıcından 322 metre uzunluğundadır.
 
Projede 700'ü mühendis, toplam 6500 kişi çalışmaktadır. Projede 22 metrelik çap ile Avrupa'nın en geniş tüneli de inşa edilmektedir. Projede kullanılacak tabliyelerin ağırlığı 870'er tondur.
 
Ağaçlandırma
 
Proje kapsamında kesilen her 1 ağaç için 4 ağaç dikilmesi planlanmaktadır. Bu güne kadar 1400 hektar alanın ağaçlandırılması kararlaştırılmış olup, bu plan kapsamında yaklaşık 1100 hektar alan için taahhüt yerine getirilmiştir. Kalan 300 hektar alana ilave olarak ek yollar sebebi ile 1000 hektar alan daha ağaçlandırılmasına karar verilmiştir. Proje kapsamında, ağaçlandırma taahütlerinin yerine getirilmesi durumunda, 2400 ha alan ağaçlandırılacaktır.
 

HABERE YORUM KAT