1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yatırımlar engelleniyor mu?
Yatırımlar engelleniyor mu?

Yatırımlar engelleniyor mu?

Diyarbakır-Şanlıurfa yolundaki köprülü kavşak çalışmaları Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi'nin elektrik hatlarını ve direklerini yer altına almaması nedeniyle durma noktasına geldi. 250 milyonluk yatırım olan yeni stat ve spor kompleksi ise komik rakam olan

A+A-

Diyarbakır'ın çehresini değiştirecek alt yapı yatırımları bürokratik engeller yüzünden sekteye uğruyor. Şehir içi trafiği rahatlatmak için belirli noktalarda 12 köprülü kavşak ve yol çalışması başlatan Karayolları'nın Diyarbakır-Şanlıurfa yolu üzerindeki çalışmaları, elektrik hatları ve elektrik direklerinin yer altına alınmaması nedeniyle durma noktasına gelmesi infial yarattı. Karayolları'ndan alınan bilgiye göre Migros kavşağından başlayıp Otogara kadar devam eden köprülü kavşakların 2012 sonuna kadar tamamlanarak ulaşıma açılması planlanıyordu. Diyargaz ve DİSKİ kendi alanlarına düşen çalışmaları tamamlarken, DEDAŞ enerji hatlarını yer altına çekmediği için yol çalışmalarının normal takviminde bitirilmesi  imkansız hale geldi.

Diyarbakır-Şanlıurfa yolunda günlük ortalama 35 bin aracın geçiş güzergahı olduğu ifade edilirken, yolun trafiğe kapatılması ve çalışmaların sekteye uğramasından dolayı trafik akışı şehir içine yansıyarak ulaşımı kilitliyor.

DEDAŞ'TA KURUM, ŞİRKETİ SUÇLADI

Gözlerin çevrildiği DEDAŞ ise enerji hatlarının zamanında çekilmemesinden dolayı kurumun değil Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi'nin sorumlu olduğunu savundu.

Yapılan açıklamada, “Belirtilen güzergahtaki mevcut hatların deplase edilerek,yeraltına alınması işinin ihale edilmesi için 31.05.2012 tarihinde İl Müdürlüğümüzce ihale dökümanları, Şirket Müdürlüğümüze iletilmiştir.DEDAŞ Şirket Müdürlüğü tarafından söz konusu iş 10.07.2012 tarihinde KİK  web sayfasında ihale ilanına çıkarılmıştır.Söz konusu iş, Şirket Müdürlüğümüz tarafından 31.07.2012 tarihinde ihale edilerek, alınan tekliflere göre kesinleşen ihale kararı 08.08.2012 tarihinde onaylanmıştır. Şanlıurfa yolu migros kavşağı - Otogar arası deplase işini alan firmaya,  27.08.2012 tarihinde sözleşmeyi imzalamak üzere davetiye gönderilerek, işin  sözleşmesi  11.09.2012 tarihinde taraflarca imzalanarak İl Müdürlüğümüze yetki devri verilmiştir.İşin sözleşmesi ve şartnamesi gereği, en geç 30 iş günü içerisinde yer teslimi yapılarak tesis çalışmalarına başlanılacaktır.” denildi.

STAT İÇİN OT PARASI KRİZİ

Bir diğer skandal ise Kayapınar'da yapılması planlanan yeni stat ve spor kompleksi konusunda yaşanıyor. Başbakan Erdoğan'ın  2011 seçimlerinden önce Diyarbakır'da katıldığı mitingte açıkladığı 250 milyon TL'lik yatırımın hayata geçirilmesi konusunda TOKİ,Maliye Bakanlığı ve Spor Bakanlığı arasında protokol imzalanmıştı.

Bakan Suat Kılıç, 30 bin kişilik stadın da yer aldığı dev kompleksin 2013 sonuna kadar tamamlanacağını açıklamıştı. Ancak şu ana kadar hiçbir ilerleme olmadığı ortaya çıktı. Gecikmenin nedeni ise bir hayli düşündürücü. Tesisin yapılacağı alanın 20 yıllık mera bedelinin ödenmesi gerekiyor. Ancak 120 bin TL'lik ot parası ödenmediği için tesis ihale edilemiyor. Bu para da sonuçta devletin kasasına girecek olmasına rağmen devlet kurumları topu birbirlerine atınca Diyarbakır'ın hayali olan stat ve spor kompleksi bürokrasiye takılıyor.