1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yatırımcıların taleplerine yok demiyoruz
Yatırımcıların taleplerine yok demiyoruz

Yatırımcıların taleplerine yok demiyoruz

DİYARBAKIR- Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır'da son yıllarda oluşan huzur ve güven ortamıyla yatırımların her geçen gün arttığını söyledi.

A+A-

Hükümetin başlattığı teşvik tedbirleri kapsamında Diyarbakır'a yatırımcılarının yoğun ilgisinin en önemli nedeninin son zamanlarda artan huzur ve güven ortamıyla alakalı olduğunu ifade eden Vali Toprak, yatırımcıların taleplerini çok önemsediklerini, bundan dolayı yeni iş alanları da açacaklarını dile getirdi. Diyarbakır'da son aylarda teşvik tedbirleriyle birlikte oluşan huzur ve güven ortamı nedeniyle yatırımların artış göstermiş olduğunu görmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Vali Toprak, “Biz, vatandaşımızın huzuru ve güveni açısında devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek ve her bir vatandaşımıza şefkatli bir hizmeti verebilecek şekilde uygun bir davranış modelini tüm kamu kurumlarındaki hizmetlisinden en üst yetkilisine kadar bakış açısını yerleştirmeyi çabalıyoruz” dedi.

“DEVLETİN HİZMETLERİNİ VATANDAŞA HİSSETTİRMELİYİZ”

Hükümetin, devletin kurum ve kuruluşların Diyarbakır'ı ekonomik, sosyal kültürel, sağlık eğitim ve benzeri tüm sektörler itibariyle belli bir noktaya getirebilmek ve vatandaşların sosyal yaşamını getiştirip bunu hissedilebilir bir hale getirmek hedefinde olduklarını aktaran Toprak, Diyarbakır'ın en büyük sıkıntısının çok büyük göç alması olduğunu söyledi. Vali Toprak, “Dışarıdan gelen göç dalgası ilimizde çok fazla yüksek, 6.9 oranında bir hane büyüklüğü söz konusu.

Bazı hanelerde 10 ve üzerinde olabiliyor. Demek ki bizim burada hızlı bir şekilde, insanlarımızı eğitmemiz, bilinçlendirmemiz, istihdam oluşturmamız, o genç birey nüfusunun ekonomiye kazandırması ve üretime çekilmesini sağlamamız gerekiyor. Bu konuda hükümetin, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ve en önemli teşvik tedbirlerini getirdiğini görüyoruz. Getirdiği teşvik tedbirlerinin en can alıcı noktasında Diyarbakır bulunuyor. İnsanlarımızı mutlu etmenin temel yolu belli bir gelire kavuşturmaktan geçiyor. Bir taraftan biz bu yatırımların yapılması için aracılık yaparken, devletimizin kaynaklarının yerli yerinde kullanılması, imkanı verilmesi dışında, insanlarımız için istihdam oluşturması ve istihdamda vatandaşımızın çalışarak mutlu olmasını sağlıyoruz.

İnsanlarımızın yaşam kalitesini, alım gücünü yükseltilmesini temin ediyoruz. Bölgemizde zaman zaman karşılaşabildiğimiz güvenlik meselesi nedeniyle insanların bazı yanlış noktalara gitmesine fırsat oluşturanlar, kandıranlar, zihinlerini çelenlerin, bunu yapamaz hale getirilecek şekilde bir iş sahibi etmek, sahiplenmek, üretmek ve mutlu etme adına çalışıyoruz. Bunların her biri birbirleriyle bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Diyarbakır'da oluşan güvenlik ve huzur ortamı çerçevesinde gelen yatırımcılarımızın sayısında artış olduğunu, özellikle teşvik tedbirleri kapsamında burada üretim yapmak isteyen yatırımcıların devamlı bizden talep ettiklerini, biz de bu talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Taleplere yok demiyoruz bu kapsamda yeni iş alanları oluşturuyoruz. Onların da buraya bir iştiyak ve beklenti içerisinde geldiklerini görüyoruz. Yatırımcı, huzur ve güvenin olduğu ve beklentisinin olduğu yere yatırım yapar” diye konuştu.

“BİR TARAFTAN GÜZELLİKLERİ OLUŞTURKEN DİĞER TARAFTAN TERÖRÜN ZULMÜNÜ ORTADAN KALDIRIYORUZ”

Diyarbakır'a yatırımlarını oluşması için yoğun bir gayret sarf ettiklerini ifade eden Vali Toprak, diğer taraftan da terörün bölge halkına yaptığı zulmü de ortadan kaldırmak için mücadele ettiklerini söyledi. Toprak, “Şüphesiz, terör ve terörü besleyenlerin amacı kargaşa çıkmak, vatandaşı sindirmek cebir ve şiddet uygulamaktır. Yatırım yapanların da yaptığı yatırımlarda elde ettiği paraya da göz dikecek şekilde terörün bir bakışı vardır. Biz bir taraftan bu güzellikleri, yatırmaları oluşturacak şekilde altyapıyı kurarken, diğer taraftan da terör ve terörün oluşturduğu vatandaşlar üzerindeki zulüm diye ifade edebileceğimiz zulmü ortadan kaldırmak için huzur ve güveni daha da fazla yaymak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Zaman zaman baskı ve şiddetle, değişik tehdit örnekleri kullanarak, bazı kurumların ceza yazması gibi bir olayı vatandaşlara dayatarak, tehdit edip, kırmakla yakmakla vatandaşlarımız kepenklerini kapatıyorlar. Ben de burada vatandaşlarımıza çağrı yapmak istiyorum, onların huzur ve güvenini temin etmek devletimizin görevidir ve bunu en üst düzeyde de yapmaya çalışıyoruz. Bir nebze de olsa vatandaşlarımızın bu konuda bizlere güvenmesi ve cesaret ile kararlılıkla terörün karşısında durmalarını istiyoruz.

Bir problem olduğunda zaten vatandaşlarımızla diyalogumuz konusunda bir sorunumuz yok. Onların gelen talepleri ve ihbarları üzerine, vatandaşlarımıza zulüm eden, ocağındaki, darabasındaki gelirini alacak kişilerin göstereceği davranışa karşı mücadele etmeyi en hızlı bir şekilde yapıyoruz. Vatandaşlarımız mutlu ve huzurlu olsunlar ve mutlu bir şekilde üretip çalışsınlar. Biz cesaretle, dik başlılıkla duruşumuzu hep birlikte ortaya koyalım. Güvene dayalı güzellikleri hep birlikte yaşayalım” şeklinde konuştu.