1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Yatırıma geliyoRUS
Yatırıma geliyoRUS

Yatırıma geliyoRUS

Rusya'dan Türkiye'ye adeta yatırım akını başladı. 11 Rus şirketi, 12 firma ile satın alım ya da ortaklık için masaya oturdu. Ülkenin enerji devi Gazprom da Akfel Gaz için resmi makamlara başvurdu.

A+A-
Türkiye ile Rusya arasında gelişen ilişkiler, ekonomide de kendini gösteriyor. Büyük Rus şirketleri, Türkiye'de yatırım yapmak için kolları sıvadı.
 
Başta Rusya enerji devi Gazprom olmak üzere, toplam 11 Rus şirketinin, Türkiye'den 12 şirketle ortaklık ya da satın alma işlemi için masaya oturduğu öğrenildi. Bu işlemlerin 5 ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Konu, Rusya basınının da gündemine taşındı. Rus gazeteleri; Rusya'nın önde gelen firmalarının Türkiye'de yatırım yapmak için adeta fırsat kolladığını yazdı. Rus medyasında yer alan haberlerde;
 
Gazprom'un, Akfel Holding grup şirketlerinden biri olan Akfel Gaz'ı satın alacağı ifade edildi. Kasım 2011'de İstanbul'da doğalgaz ithalatı ve toptan satışı amacıyla kurulan Akfel Gaz ile masaya oturan Gazprom, gerekli onay için resmi makamlara da başvurdu. Baltacı Ailesi kontrolünde olan Akfel'deki Fatih Mehmet Baltacı, Murad Abdurrahman Baltacı ve Melike Baltacı'ya ait hisseleri almaya hazırlanan Gazprom, bu şekilde firmanın ana kontrolünü de ele almış olacak. 
 
RUSYA'DAN GAZ GETİRİYOR 
 
2012'de Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Rusya'dan doğalgaz ithal etmek isteyen 4 Türk şirketine izin vermişti. Akfel Gaz toplam 6 milyar metreküplük gazın 2.25 milyar metreküpünü üstlenmişti. Gazprom Export LLC tarafından yapılan bu anlaşmadaki diğer şirketler arasındaki Bosphorus Gaz, 1.75 milyar metreküpünü üstlenirken, 1 milyar metreküpünü Kibar Enerji ve 1 milyar metreküpünü Batı Hattı Doğalgaz şirketleri almıştı.

HABERE YORUM KAT