1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. "Yatırım taleplerini karşılayamıyoruz"
"Yatırım taleplerini karşılayamıyoruz"

"Yatırım taleplerini karşılayamıyoruz"

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, 17 aydır devam eden çözüm sürecinin getirdiği huzurlu ortamın, ekonomiye yansıdığını söyledi.

A+A-

SAYAR, “TALEPLERİ KARŞILAYAMIYORUZ”

100 büyük firmanın Organize Sanayi Bölgesi'nde ve 40 firmanın kurulacak tekstil kentte fabrika yapmak için talepte bulunduğunu belirten Sayar, “Yatırım taleplerini karşılayamıyoruz. 8 bin dönümlük OSB'ye ihtiyaç var” dedi.
DİYARBAKIR - Yaklaşık 1.5 yıldır başlatılan çözüm süreci sadece huzuru değil, bereketiyle beraber geldi. Oluşan huzur ve güven ortamıyla Diyarbakır'a yatırımcılar büyük rağbet gösteriyor. 140 firma, fabrika yapmak başvuru yaptı.


İLK 4 AYDA İHRACAT YÜZDE 56 ARTTI
Ekonominin güven ve huzurun bulunduğu yerde ortaya çıkan bir alan olduğunu ifade eden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, “17 aydır devam eden çözüm süreciyle ekonomi daha fazla dillendirildi. Şuan daha fazla kişi yatırım yapma çabası içerisine girdi. Bu hem ihracat rakamlarımıza, hem yapılan yatırımlara, alınan teşviklere, hepsine belirgin bir şekilde yansımış durumda. 2013 yılında Diyarbakır'ın ihracatı 230 milyon dolardı. İhracat meclisinin 4 aylık açıkladığı ihracat verilerine göre, Diyarbakır'da yüzde 56 artış sağlanmış durumda. Bu ihracat artışı çözüm süreciyle birlikte, bölgedeki diğer illere de yansımış durumdadır” dedi.


EK OSB İÇİN 100 YATIRIM BAŞVURUSU
Yatırım için ciddi talep olduğunu ifade eden Sayar, şöyle devam etti; “Valilik, belediye, Ticaret Sanayi Odası ve ajansımızla birlikte bin 200 dönüm alanda ek bir Organize Sanayi Bölgesi oluşturduk. Bu alan için 100 kişi yatırım yapmak için başvuru yaptı. O tahsis ettiğimiz alan yetmeyecek.”


YIL SONUNDA TEMELLER ATILACAK
Diyarbakır'da tekstil kent kurulacağını hatırlatan Sayar, şöyle devam etti; “İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Tekstil Kent dediğimiz projemiz var. Sadece tekstilcilerin yatırım yapacağı bir yerden bahsediyoruz. OSB'nin dışında 750 dönümlük bir alan üzerinde yapılıyor. Önemli bir mesafe kat ettik. Bürokratik çalışmalar devam ediyor. Herhangi bir sorunumuz yok. Yıl sonuna kadar fabrika temelleri atılabilecek. Tekstil sektörü fazla kalifiye elaman gerektiren bir sektör değil. İlimiz için önemli olacak. Çünkü kalifiye eleman yetersizliğimiz var. Şuan 40 firma tekstil kente fabrika yapmak için başvuru yaptı.”


YÜZDE 80'İ KADINLARDAN OLUŞACAK
Kadınların da yoğun çalışacağı bir alan olacağının altını çizen Sayar, “Tekstil kentin tamamlanmasıyla, 7 bin 500 kişinin istihdam edilmesini bekliyoruz. Bunun yüzde 80'i kadınlardan oluşacak. Çünkü bizim bölgemizde kadınların işe katılım oranı çok azdır. Bölgemiz biraz muhafazakar bir bölge olduğu için, kadınlar çalıştırılmıyor. Kadınlarımızın çalışma oranı çok gerilerde, bu alanda yoğunlukla çalışacağı bir alan olacak” dedi.
Yatırım için önemli alanların açılmasına rağmen, alt yapının talepleri karşılamadığını belirten Sayar, “Çok ciddi yatırım potansiyeli var. Alt yapımız yetersiz. Yatırım alanları açmamıza rağmen, gelen taleplere karşılık veremiyoruz. Bunun için 10 ila 15 yıllık öngörerek, 7 ila 8 bin dönümlük bir Organize Sanayi Bölgesi'ne ihtiyaç var” diye konuştu.


ÇÖZÜM SÜRECİNİN OLUMLU ATMOSFERİDİR
Bölgede ciddi bir yatırım potansiyeli olduğunu belirten Sayar, “Bu çözüm sürecine bağlıdır. Barışın olmadığı yerde ekonomiden bahsedemeyiz. Güvenliğin olmadığı yerde ekonomiden bahsedilmez. Bu çözüm sürecinin getirdiği bir motivasyondur. Önemli bir atmosferdir. Çözüm süreci sadece ilimiz açısından değil. Son 30 yılda bize kaybettirdikleri var. Baktığımız zaman tüm Türkiye'nin kaybı olmuş. Bu çözüm sürecini ileri bir noktaya götürüp, barışla noktalamamız gerekiyor” diye konuştu.

TARIM VE TURİZM ALTYAPISI
Tarım ve turizm sektörü için çalışma yapacaklarını ifade eden Sayar, “Tarımda çok verimli topraklarımız var. Tarıma dayalı sanayi çok gelişecek. Şimdiye kadar dokunmadığımız 12 bin yıllık tarihten, 33 medeniyetten bahsettiğimiz turizm alanımız var. Geleceği görerek, alt yapı için çalışma yürütüyoruz” diye konuştu.


ORTADOĞU PAZARINDA SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
Diyarbakır'ın genç bir nüfusa sahip olduğunu belirten Sayar, sözlerini şöyle tamamladı; “Diyarbakır'ın genç nüfusunun ortalama yaşı 21'dir. Türkiye ortalamasının altında genç nüfusumuz var. Avrupa'ya baktığımız zaman genç nüfus büyük bir avantajdır. Bunun için iş olanakları sunmamız gerekiyor. Eğer iş imkanları sunulmazsa genç bir nüfus dezavantajdır. Genç nüfusumuza iş olanakları sunarak, bizim Ortadoğu ile beraber Avrupa ile rekabet etmeyi sağlayabiliriz. Ayrıca yapılacak yatırımlarla Ortadoğu pazarında söz sahibi olacağız.”

HABERE YORUM KAT