1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yatır Köyü bataklaştı!
Yatır Köyü bataklaştı!

Yatır Köyü bataklaştı!

Dicle Barajı sulama kanallarının taşmaması için yapılan kanallardaki tahliye edilen su Yatır köyünü ve arazilerini "bataklığa" çevirdi.

A+A-

Köylü ve arazi sahipleri büyük mağduriyet yaşarken, tahliye edilen suyun ücretinin de yıllık su kullanımı olarak değerlendirilmesi isyan ettirdi.

Sulu tarımda kullanılmak üzere DSİ 10 Bölge Müdürlüğü tarafından yıllar önce inşa edilen Dicle Barajı sulama kanallarının taşmaması için açılan kanallardan boşaltılan sular, Eğil ilçesine bağlı Yatır köyündeki arazi sahiplerini mağdur etmeye devam ediydor. Köy ve ekili alanlar adeta bataklığa dönüşürken Köylüler, bataklığa dönen tarlalarına pamuk ekemezken, bir de tahliye edilen suyun ücretinin de yıllık su kullanımında değerlendirilmesi isyan ettirdi.

KÖYÜN ARAZİLERİ BATAKLAŞTI

DSİ 10. Bölge Müdürlüğü'nün kontrolunda bulunan ve Dicle-Kralkızı Sulama Birliğinin yönüteminde bulunan Eğil ilçesine bağlı Yatır köyü mevkiindeki Sulama Kanalları ve kanalların taşmaması için inşa edilen tahliye kanalları, ekili alanlarda büyük tahribatlar yaratmaya başladı. Ekolojik dengeyi bozduğu gibi bu baraja ait sulama kanallarından tahliye edilen su da olması gerektiği gibi yeraltından geçmediği için Yatır köyündeki ekili arazileri adeta bataklığa dönüştürdü. Bataklığa dönüşen arazilerde pamuk başta olmak üzere bir çok ürünün ekimi yapılamazken, arazilerini işleyemeyen köylülerden bir de akıtılan suyun ücreti alınıyor.

YILLIK TÜKETİM SUYUNA EKLİYORLAR

Kıralkızı Dicle Pompajlı Sulama Birliği Başkanlığı tarafından tahliye edilen suyun ücreti, yıllık kullanılan su çerçevesinde değerlendirilerek köylülerden tahsis ediliyor. DSİ ve Sulama Birliğine veryansın eden Yatır Köyü sakinlerinde çiftçi Mehmet Sıdık Özdemir arazilerine tahliye edilen su yüzünden toplamda 100 dönüm olan tarlasında pamuk ekimi yapamadığını söyledi. Tahliye edilen suyun olması gerektiği gibi borularla yeraltından geçirilmesini isteyen Özdemir, "Sulama kanalı taşmasın diye küçük tahliye kanalları açmışlar. Bu kanallardan geçen bütün su tarlalarımıza akıyor. Tarlalarımız bataklığa dönüştü. Bu yetmezmiş gibi birde tahliye edilen suyun parasını bizden alıyorlar. Şimdi bizden 10 bin lira su parası istiyorlar. Bu parayı nereden getirip vereceğiz. Hem arazilerimizi botaklağa çevirdiler, hem de bizden para istiyorlar bu nasıl bir anlayıştır." dedi.

GELSİNLER SULARINI KESSİNLER

Tahliye edilen su yüzünden yüzlerce ağacının kuruduğunu aktaran Ramazan Boğa'da suyu kullanmadıkları halde su parasını ödemek zorunda kaldıklarını söyledi. Bankaya yatırdığı parasına su ücreti nedeniyle el konulduğunu söyleyen Boğa, "Ekin yapmadığımız halde suları tarlalarımızı mahvettiğini görüyorsunuz. Buna rağmen akan su hem tarlamızı mahvetti, hemde sulama birliği bizden kullanmadığımız su için bankadaki hesaplarımıza el koymuş. Devlet bu sorunumuza el atıp bir çözüm bulmasını istiyoruz.

Bize yapılan bir zorbalık var. Biz çiftçi olarak mahkemeye verip hakkımızı arayacağız. Bakınız görüyorsunuz tarlamı ekemiyorum bataklık yüzünden bir de 100'den fazla meyve ağacını kaybettim. Gelsinler yerinde görsünlür araştırsınlar. Yoksa gelsinler bu suyu kessinler. Yoksa biz köylüler olarak bu suyu keseriz" dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT