1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yatılı pansiyonlar ev ortamına dönüştürüldü
Yatılı pansiyonlar ev ortamına dönüştürüldü

Yatılı pansiyonlar ev ortamına dönüştürüldü

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Ergani İlçe Kaymakamlığı'nca hazırlanan 'Pansiyonu ev ortamına çevirme' projesiyle Ergani Yatılı Bölge Okulu'nda (YİBO), kız ve erkek öğrencilerin kaldığı yatılı pansiyonlar ev ortamına çevrildi.

A+A-
Ergani Kaymakamlığı'nın SODES projeleri çerçevesinde hazırladığı, 'Pansiyonu ev ortamına çevirme' projesine valilik onay verdi. Yaklaşık 100 bin lira bütçeli proje çerçevesinde, 2 bin metrekare halı, 12 adet şark sediri, 30 adet soyunma dolabı, 30 adet çalışma masası, 200 adet sandalye, 106 ekran plazma televizyon, 2 adet sanayi tipi elektrikli süpürge ve 2 çamaşır makinesinden oluşan gereçlerle kız ve erkek öğrencilerin pansiyonları ev ortamına çevrildi.
 
Milli Eğitim Müdürü Ahmet Atabey ile birlikte YİBO'ya giderek çalışmaları tamamlanan pansiyonları inceleyen Kaymakam Eşref Yonsuz, öğrencilerin köyden geldiğini ve durumlarının çok da iyi olmadığını, dolayısıyla çocukların anne ve babalarının kendileri sayıldığını söyledi.
 
Kaymakam Yonsuz, "237 yatılı, 23'ü de dışarıdan gelen öğrencinin istifade edebileceği bu proje çerçevesinde yapılan çalışmalar sonunda pansiyonları ev ortamını aramayacak düzeye getirdik. Öğrencilerimize, içeriye ayakkabıyla girmeyecekleri, gerekirse rahatça odalarda halı üzerinde oturarak ders çalışabilecekleri ev ortamı sunmaya çalıştık. Buradaki çocuklar zaten köyden gelen ve durumları pek de iyi olmayan çocuklardır. Dolaysıyla onların anne ve babaları bizler sayılırız. Bu anlamda bulundukları ortamda bir gariplik yaşamamaları için böyle bir proje hayata geçirerek onları kendilerini evlerinde hissetmelerini sağladık" dedi. 
 
(ET-YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT