1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yaşlılar ve gençler bağ bozumunda buluştu
Yaşlılar ve gençler bağ bozumunda buluştu

Yaşlılar ve gençler bağ bozumunda buluştu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yaşlıları ve gençleri bağ bozumunda buluşturarak, pestil ve cevizli sucuk yaptı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Yaşlılar Birimi, kültürel aktarımları arttırmak amacıyla yaşlılar ve gençleri buluşturmaya devam ediyor.

Daha önce farklı etkinliklerde bir araya gelen yaşlılar ve gençler, bu defa bağ bozumu için buluştu. Ergani’nin Karpuzlu Mahallesi’ndeki etkinlikte yaşlılar ve gençler, bağlarda toplanan üzümden elde ettikleri şırayı kazana boşaltılıp odun ateşinde kaynattı. Un karışımıyla oluşturulan bulamaç, beyaz çarşafların üzerine dökülerek güneşe bırakıldı. Yaşlılar ve gençler, aynı zamanda ceviz içinin geçirildiği ipleri de bir bir kazandaki bulamaca batırıp astı.

‘Doğal beslenmeye dikkat çektik’

Sosyal Hizmetler ve Yardım Şube Müdürü Abdurrahman Karakoyun, Yaşlılar Birimi’nin yaşlı ve gençleri zaman zaman bir araya getirerek, kültürler arası aktarıma yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Bu kapsamda pestil ve cevizli sucuk yapımıyla ilgili yaşlıların ve gençlerin bir araya getirildiğini dile getiren Karakoyun, “Yaşlılar geçmiş dönemde yaptıkları bağ bozumundan elde ettikleri tecrübelerini gençlerle paylaştı. Bu paylaşımla bir şekilde kültürler arası bilgi alışverişinde bulundular. Amacımız yaşlılar ve gençler arası kültürel aktarımı yaparken doğal ürünleri ön plana çıkarmaktır. Bu etkinlikle organik beslenmeye de dikkat çekmeye çalıştık.” dedi.

Yıl içinde yaşlı ve gençlerin bir araya gelmeleri için iftar yemeği verildiğini ve kurutmalık yapıldığını hatırlatan Karakoyun, bundan sonra da çeşitli çalışmalar yapılacağını söyledi.

Ürünler yaşlılar arasında paylaştırılacak

Yaşlı ve gençlerin kendi emekleriyle yaptığı ürünlerin yaşlılara ikram edileceğini belirten Karakoyun, “Kurumak için bırakılan ürünler hazır olduktan sonra çıkan pestil ve sucukları, birimde bulunan yaşlılar arasında paylaştıracağız.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT