1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yaşlı ve hasta haliyle göç etmek zorunda kaldı
Yaşlı ve hasta haliyle göç etmek zorunda kaldı

Yaşlı ve hasta haliyle göç etmek zorunda kaldı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde meydana gelen çatışmalardan dolayı göç etmek zorunda kaldığını belirten 73 yaşındaki ağır hasta Mehmet Amca, yanlarına hiçbir şey alamadan evlerinden çıktıklarını söyledi.

A+A-

Çukurların kazılması, barikatın kurulması ve ardından ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle mağdur olan halk, kitleler halinde bölgeden göç etmişti.

Lalebey Mahallesinde oturan ve ağır hasta olan 73 yaşındaki Mahmut Güzel ise çatışmaların yaşandığı bölgeden çocuklarının yardımıyla göç edebildiğini söyledi.

Geçirmiş olduğu kalp ameliyatı nedeniyle yürümekte ve kendi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan Mahmut Güzel, göç ettiği sırada PKK’lilerin ağır silahlarla sokaklarında gezdiğini belirtti.

“Ancak kendimizi kurtarabildik”

Şu an bir yakınının yanında kalan Güzel, “Mahallenin birçok yerine hendekler kazılmıştı. Her gün patlama sesleri geliyordu. Benim Mardin’in Derik ilçesinden misafirlerim gelmişti. Onları çatışmalar arasında zorla çıkardık. O sırada sokağa çıkma yasağı kaldırılmıştı ancak PKK’liler sokaklarda ağır silahlarla dolaşıyordu. Oğlum geldi beni ve misafirlerimi aldı. Ali Paşa Mahallesi tarafına eşyalarımızı getirdik. O sırada meydana gelen patlamalar nedeniyle eşyalarını bırakarak Benusen semti üzerinden ilçeden çıktık. Ancak kendimizi kurtarabildik. Bizim evimizi talan ettiler. Kapılarımızı kırdılar.” dedi.

Kendi memleketlerinde muhacir olduğunu söyleyen Güzel, “İlçeden çıktıktan sonra akrabaların evine geçtik. Muhacir olarak akraba evlerinde kaldık.” diye konuştu.

Son olarak yetkililere seslenen Güzel, bir eve verecek kira paralarının olmadığını, Sur’dan göç etmek zorunda kalan halka yardım edilmesi gerektiğini belirtti. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler