1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Yaşlı nüfusu artıyor
Yaşlı nüfusu artıyor

Yaşlı nüfusu artıyor

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü, Dr. Fatih Mehmet Aslan, Türkiye'de doğum oranında azalma olduğunu belirterek, Kentleşme ve aile yapısındaki değişmeler ise yaşlı nüfus oranında artışa neden olduğ

A+A-
Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü, Dr. Fatih Mehmet Aslan, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.
 
“Yaşlılık; İnsan büyümesinin bittiği yerde başlayan, gerek fiziksel gerekse zihinsel gücün azaldığı ve hayatın sonuna kadar devam eden dönemdir” diyen Aslan “Yaşlılık kesinlikle bir hastalık olmayıp, çocukluk ve erişkinlik gibi geçirilen psikolojik, fizyolojik biyolojik değişimleri içeren normal bir süreç olup yaşamın doğal bir bölümüdür. Yetişkinlikle yaşlılık arasında kesin bir sınır olmamakla birlikte  Dünya Sağlık Örgütü 65 yaş ve üzeri bireyleri “yaşlı” olarak tanımlamaktadır” dedi.
 
Yaşlılıkta ki değişimler; Algılamada  azalma, yaratıcı yeteneklerde azalma, dikkatsizlik, daha yavaş düşünme, fiziksel yakınmalar da artma, öğrenme yeteneğinde azalma, hareketlerde yavaşlama olduğunu belirten  Aslan, denge kontrolünün azalması sonucu  kaza riskinin arttığını, kazalar arasında en sık rastlananın ise   düşmeler olduğunu belirterek, düşmelerin, hareketsizliğe, hastane ya da evde bakıma, engelliliğe ve ölüme neden olabileceğini söyledi.
 
'Yeni sorunlar ortaya çıkarıyor'
 
Dr. Aslan, “Türkiye'de sağlık hizmetlerinde artış, doğum oranında azalma, kentleşme ve aile yapısındaki değişmeler yaşlı nüfus oranında artışa neden olmaktadır. Günümüzde gelişmiş ülkelerde nüfusun %10′undan çoğu 65 ve daha yukarı yaşlardadır. Az gelişmiş ülkelerde ise bu oran henüz %5′i bile bulmamaktadır.
 
Nüfusun yaşlanması yeni sorunlar ortaya çıkarmakta, yeni hizmet gereksinimlerini gündeme getirmektedir. Yaşlanmaya bağlı yeti kaybının ve hastalıkların tedavi ve rehabilitasyon giderlerinin artması, yaşlılarda görülme sıklığı artan hastalıklara bağlı sorunların artması yaşlılık döneminde sağlık hizmetlerinin önemini artırmıştır. Bunun yanı sıra yaşlılık döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, yaşam tarzı değişikliği yaşam süresinin ve kalitesinin arttırılmasında önem taşımaktadır.
 
Koruyucu, önleyici sağlık hizmetlerinin yaşlı sağlığının korunmasında önemli bir yeri vardır. Bu nedenle, toplumun “Yaşlı Sağlığı” konusunda bilinçlendirilmesi, sağlık düzeyinin yükseltilmesi ve geliştirilmesi amacıyla her yıl “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” olarak kutlanmaktadır” diye konuştu.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT