1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yaşlı çiftin toprak evde yaşam mücadelesi
Yaşlı çiftin toprak evde yaşam mücadelesi

Yaşlı çiftin toprak evde yaşam mücadelesi

DİYARBAKIR- Diyarbakır merkez Sur ilçesi Tezgeçer köyünde yaşayan hasta Saadettin ile Asiye Alabalık çifti, etrafı çatlamış toprak evde yalnızlığa terk edilerek yaşam mücadelesi veriyor. Yaşlı çift, hastalık ve zor şartlardan kurtulmak için yetkililerden

A+A-

Tezgeçer köyünde ikamet eden Saadettin (89) ile Asiye Alabalık (85) çifti, topraktan yapılmış evde hem hastalık hem de yalnızlıkla mücadele ederek yaşam mücadelesi veriyor.

Eşi Asiye'nin vücudunun büyük bir bölümü felçli olduğu ve yataktan kalkamadığından dolayı kendisine baktığını ifade eden Saadettin Alabalık, yıllardır yardım için bir çok yere başvuru yaptığını fakat hiç bir yerden sonuç gelmediğini söyledi. Bulundukları evin topraktan yapıldığını, evin bakımsızlıktan her tarafının hasar gördüğünü aktaran Saadettin Alabalık, kendilerine bir ev yapılmasını, ya da eşi ile birlikte huzurevine yerleştirilmelerini istedi.

Uzun yıllar boyunca eşiyle birlikte hastalık ve yalnızlıkla mücadele ettiklerini dile getiren Alabalık, "Eşim vücudunun büyük bir bölümü felçli bir halde. Yataktan kalkmıyor. Ben de hasta halimle ona hizmet etmeye çalışıyoruz. Köylüler tarafından bazen bize yemek getiriliyor. Yemek bulamadığımız zamanlarda çok oluyor. Eşimle birlikte çok zor şartlar altında yaşıyoruz. Buna yaşamak denilirse. Evimiz topraktan yapılmış. Çok eski bir yıkılmaya yüz tutmuş bir durumda. İki katlı olmasından dolayı bazen dışarıya çıkmaktan güçlük çekiyorum. Yetkililerden bizim için ya yeni bir ev ya da bizleri huzurevine almalarını bekliyoruz. Kimsemiz yok bizim. Eşimle birlikte hasta halimizle yalnızlığa terk edilmişiz” dedi.

(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT