1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yaşıyla uyumlu büyüyor mu?
Yaşıyla uyumlu büyüyor mu?

Yaşıyla uyumlu büyüyor mu?

Hangi yaşta olursa olsun, boy uzunluğunun değerlendirilmesinde kullanılan ölçü, o andaki boyun hangi büyüme eğri diliminde olduğu ve büyüme hızı ile belirlenir.

A+A-

Kısa boy, çıplak ayakla ölçülen boyun, o yaş ve cinse göre normal büyüme eğrilerinin alt sınırlarında (3 persentil ve altı) olması demektir. Yıllık boy artımının yaşa göre normalden az olması durumunda, büyüme hızı yetersiz olarak değerlendirilir.
 
Yıllık büyüme hızı 1-2 yaşlar arasında yılda 12 cm, daha sonraki yıllar için ise yıllık 5 - 6 cm'dir. Bir çocuk, ergenlik öncesi dönemde yılda 5 cm'den az büyüyor, takip edildiği büyüme eğrilerinde aynı çizgide devamedemiyor ve alt çizgiye düşüyorsa büyümesinde sorun var demektir.Bu, durumunun tetkik edilmesini gerektirir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Endokrinoloji - Ergenlik Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, bu konuda yapılan en büyük hatanın, anne ve babanın boyunun örnek gösterilerek “Çocuğunuzun boyunun kısa olması normal çünkü sizin boyunuz da kısa” denmesi olduğunu, böylece tetkikten kaçınılmasına neden olunduğunu söylüyor.
 
İŞTE O TEST
 
Çocuğunuz son 1 yılda 5 cm'den daha mı az uzadı?
EVET / HAYIR
 
Çocuğunuzun büyümesi yavaşladı mı?
EVET / HAYIR
 
Çocuğunuz kıyafetlerini 6-12 aydan daha fazla süre kullanabiliyor mu?
EVET / HAYIR
 
Çocuğunuz ayakkabılarını 6-12 aydan daha fazla süre giyebiliyor mu?
EVET / HAYIR
 
Çocuğunuz sınıftaki en kısa çocuk mu?
EVET / HAYIR
 
Çocuğunuz “yalnızlık” çekiyor mu?
EVET / HAYIR
 
Çocuğunuz spor yaparken diğer arkadaşlarına ayak uydurma konusunda endişe taşır mı?
EVET / HAYIR
 
Çocuğunuz kendinden küçük oyun arkadaşları seçmeye eğilimli mi?
EVET / HAYIR
 
Çocuğunuz genellikle arkadaşları tarafından taşınır ve korunur mu?
EVET / HAYIR
 
Çocuğunuzun okul notları düşüyor mu?
EVET / HAYIR
 
DEĞERLENDİRME

Çocuğunuzun büyüme hormonu eksikliği ile ilgili bir sorunu olup olmadığından şüpheleniyorsanız yandaki sorulara cevap vererek ilk adımı atmış olacaksınız.
 
EVET'ler bölümünden en az 2 yanıtınız varsa, çocuğunuzun yavaş büyümesi ve olası konular hakkında doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor demektir.
 
EVET'leriniz 5'ten fazlaysa çocuğunuzda büyüme hormonu eksikliği problemi olabilir. Kıyafetlerini uzun süre giydirebiliyor, ayakkabılarını küçüldükleri için değil eskidikleri için değiştiriyorsanız, çocuğunuz sınıf arkadaşlarının hepsinden kısa olduğundan şikâyetçiyse bu konuda mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

HABERE YORUM KAT