1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Yaşanan savaşı sadece kadınlar durdurabilir’
‘Yaşanan savaşı sadece kadınlar durdurabilir’

‘Yaşanan savaşı sadece kadınlar durdurabilir’

Bismil’de KJA öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, sivil halka yönelik saldırıları açıklama ve yürüyüş ile protesto etti.

A+A-

Kadınlar adına konuşan Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer, “Biz analar bu kirli savaşa en değerli varlığımız olan evladımızı verdik. Yaşanan savaşı sadece ve sadece kadınlar durabilir. Bu savaşı kadınlardan başka hiç kimse durduramaz” dedi.
 
 Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Kongreya Jinên Azad (KJA) öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, sivil halka yönelik saldırıları açıklama ve yürüyüş ile protesto etti. Halil İbrahim Oruç Parkı’nda bir araya gelen kadınlar saygı duruşunda bulundu. Ardından konuşan DBP Bismil İlçe Eşbaşkanı Celile Kaplan, aylardır Kürdistan’da yaşanan devlet pkk'sını hatırlatarak, saldırılara karşı tüm kadınları birlik ve beraberliğe çağırdı.
 
‘Bu savaşı kadınlardan başka kimse durduramaz’


Yaşanan savaşta en çok kadınların etkilendiğini dile getiren HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer ise “Biz analar olarak bu kirli savaşa en değerli varlığımız olan evladımızı verdik. Biz kadınlar artık bu savaşta mağdur olmak, ağlamak istemiyoruz. Yaşanan savaşı sadece ve sadece kadınlar durabilir. Bu savaşı kadınlardan başka hiç kimse durduramaz. Bu savaş durana kadar biz kadınlar olarak her gün alanlarda olacağız. Bu savaşın bizim evlatlarımızı bizden almasına artık izin vermeyeceğiz” diye konuştu.


1 Kasım tarihinde yapılacak seçimlerde tüm kadınların aktif rol alması gerektiğine vurgu yapan Özer, “7 Haziran tarihinde elde ettiğimiz zaferi 1 Kasım seçimiyle büyütelim ve bu savaşa karşı oylarımızı kullanarak oylarımıza sahip çıkalım” dedi.


Yapılan açıklamanın ardından kadınlar 30 Eylül tarihinde sokağa çıkma yasağı sırasında 3’ü çocuk 8 kişinin katledilmesini yürüyüş ile protesto etti. Kadınlar yürüyüşle Berat Güzel’in vurulduğu yere gelerek katledildiği yere karanfiller bıraktı.


Daha sonra çatışmanın en çok yaşandığı Rojava ve Avaşin mahallelerine doğru yürüyüş geçen kadınlar yürüyüş boyunca AKP aleyhine sloganlar attı. Yol boyunca araç sürücülerinin korna çalarak desteklediği kadınlar, evlerin ve iş yerlerin önüne çıkan yurttaşlarca da zafer işareti ve sloganlar ile karşılandı.


Rojava Mahallesi’ne gelen kadınlar 6 Ekim’de sokağa çıkma yasağın ardından polisler tarafından bir evin içinde katledilen biri çocuk dört kişinin katledildiği yere karanfil bıraktı.


Kimi kadınların gözyaşı döktüğü anma saygı duruşu ile son buldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler