1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yaşamını yitiren PKK'liler için mevlit verildi
Yaşamını yitiren PKK'liler için mevlit verildi

Yaşamını yitiren PKK'liler için mevlit verildi

Katılımın yoğun olduğu mevlitte yer kalmayınca çok sayıda yurttaş mevlidi dışarıda dinlemek zorunda kaldı.

A+A-

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde emniyet müdürlüğüne yönelik gerçekleştirilen saldırıda yaşamını yitiren HPG'li Ramazan Yılmaz (Andok Farqin) için ailesi tarafından Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde mevlit verildi. Tekel Mahallesi Milli Egemenlik Caddesi üzerinde bulunan taziye evinde verilen mevlide, BDP Diyarbakır il ve Silvan, Hazro ilçe yöneticileri, Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede, PM üyeleri, DTK üyeleri, HPG'lilerin aileleri, MEYADER Diyarbakır Şube Başkanı Leyla Ayaz ve yöneticilerin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı.  PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafı, KCK, PKK bayrakları ile yaşamını yitiren HPG'lilerin fotoğrafının asıldığı salonda, bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından HPG'li Yılmaz'ın eylemi gerçekleştirmeden önce yazdığı mektup okunurken, KURDI-DER öğrencileri tarafından şiirler dinletisi sunuldu.

Daha sonra ise saldırıda yaşamını yitiren HPG'li Yılmaz ile aynı olayda yaşamını yitiren HPG'li Cengiz Özek'in (Êriş Dildar) fotoğraf ve görüntülerinden oluşan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Sinevizyon sırasında duygulu anlar yaşanırken sık sık "Bijî Serok Apo" ve "Şehid namirin" sloganları atıldı. Sinevizyon gösteriminin ardından KCK ve PKK bayrağı, Abdullah Öcalan ve HPG'li Yılmaz ile Özek'in fotoğrafını taşıyan yüzlerce kişi "Şehid namirin", "Bijî Serok Apo", "PKK halktır halk burada", "Gençlik Apo'nun fedaisidir" sloganları, "Çerxa Şoreşê" marşı eşliğinde nizami yürüyüş yaparak HPG'li Yılmaz'ın mezarına gitti. Mezarlık başında bir dakikalık saygı duruşu yapılarak "Çerxa Şoreşê" marşı okundu. Sık sık "Şehid namirin" sloganlarının atıldığı mezarlıkta açıklama yapan MEYADER Diyarbakır Şube Başkanı Leyla Ayaz, "Hepimizin bildiği gibi Andok ve Êrîş arkadaşlar fedai bir ruh ve eylemle şehitler kervanına katılmışlardır. Bugün gelinen süreç ve konuşulan durum bu iki arkadaşın fedai eylemleriyle başlatılan bir süreçtir. Gerillanın alan hakimiyetinin ardından başlayan zindan direnişiyle birlikte biz şuan bu noktadayız. Bu arkadaşlarımızın kahramanca tutumuyla birlikte devlet bugün önderliğimizle oturmuş ve çözüm sürecini başlatmıştır. Sürekli söylediğimiz gibi bütün şehitlerimizi sonsuza kadar unutmayacağız ve onların özlem duyduğu, uğruna canlarını verdikleri bu mücadeleyi sonuna kadar götüreceğiz" dedi.

ERGANİ
Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde ise mayıs ayında yaşamını yitiren PKK'liler için mevlit verildi. Ergani Dilan Çay Bahçesi'nde verilen mevlide, BDP Diyarbakır il ile Ergani ilçe yöneticileri, MEYADER yöneticileri, Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın'ın yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. "Bijî Serok Apo" ve "Şehit namirin" sloganlarının atıldığı mevlitte dualar edilerek şiirler okundu. PKK Lideri Abdullah Öcalan, Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçisinin fotoğrafının bulunduğu üzerinde "Şehit namırın" yazılı pankart ile mayıs ayında yaşamını yitiren PKK'lilerin fotoğrafının asıldığı mevlitte bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Mevlitte konuşan MEYADER Genel Sekreteri Kasım Pervane, PKK'nin öncü kadroları olan Haki Karer ve Mazlum Doğan şahsında yaşamını yitiren tüm PKK'lileri saygıyla andıklarını belirterek, "Mayıs ayı şehitleri yolumuza ışık oldu. Bizde onların yoluna bağlı kalacağız. Ve onların mirasına sahip çıkacağız" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından mevlit verildi.

HABERE YORUM KAT