1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yaşamı ibretlik
Yaşamı ibretlik

Yaşamı ibretlik

Yıllarca sigaranın esiri oldu, 7 yaşına geldi KOAH hastalığına yakalandı, gençlere “aman kullanmayın” çağrısı yaparken, uzanacak yardım elini bekliyor.

A+A-

Diyarbakır'ın merkez ilçesi Sur'un Yalıbahçe Mahallesi'nde yaşayan Mehmet Tozan,40 yıla yakın süre içtiği sigara nedeniyle KOAH hastalığına yakalandı.

Şimdi evindeki yatağında solunum cihazına bağlı yaşayan Tozan, kendisine uzanacak yardım elini bekliyor. Tedavi olabilmek için maddi durumunun iyi olmadığını belirten Tozan, daha iyi bir sağlık merkezinde tedavi almak istediğini söyledi.Eşinden 16 yıl önce ayrıldığını, çocuklarının kendisine bakmadığını belirten Tozan,çalışamadığı için geçimini sağlayamadığını ifade ederek yardım istedi.

'HASTALIĞI CİDDİYE ALMADIM,BÖYLE OLDU'

Tozan,”Tek başıma yapa yanız başıma bu evde yaşıyorum .16 yıl önce bu hastalığa yakalandım .Doktora gittim ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) hastası olduğumu söyledi. O zamanlar fazla ciddiye almadım. Bunun bedelini şimdi ödüyorum.Şuan makineye bağlı yaşıyorum .Ben yılarca Diyarbakır'a çok hizmetler yaptım .Uzun yol şoförlük yaptım beni Diyarbakır halkı tanır ,şimdi ise kimse kapı çalmıyor kimse beni sormuyor .Evlatlarım beni terk etti. Arayıp sormuyorlar bile. Daha iyi şartlarda tedavi olmam lazım ama bunun için param yok. Çalışamadığım için geçimimi sağlayamıyorum. Allah rızası için devletten ve hayırseverlerden yardım bekliyorum.” dedi.
 
GENÇLERE : 'BU ZEHİRİ ASLA İÇMEYİN'

Tozan'ın bir de gençlere tavsiyesi var. 'Kesinlikle bir heves uğruna,özenti uğruna bu illeti içmeyin.Yoksa benim gibi olursunuz.' diyor. Sigara tiryakiliğinin hayatını zehir ettiğini ifade eden Mehmet amca,”Ben keşke lafının söylemekten nefret ediyordum ama şimdi söylüyorum keşke bu zehiri içmeseydim .Ben buradan gençlere sesleniyorum Allah aşkına bu iletti içmeyin .Bakın bu zehir olmasaydı ben bu halde olmazdım. Böyle ekmeğe muhtaç halde yatağa mahkum olmazdım. Benim halime bakın,ibret alın. Yoksa bu hale gelirseniz.Kimse sizin kapınız çalmaz.Sizin en yakın evladınız olsa bile yüzünüze bakmaz.” İfadelerini kullandı.   

Etiketler :

HABERE YORUM KAT