1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yaşamak için hiçbir şey yok
Yaşamak için hiçbir şey yok

Yaşamak için hiçbir şey yok

Diyarbakır'ın Sur ilçesi Alipaşa Mahallesi'nde tek göz bir odada tüm imkansızlıklara rağmen 3 çocuğu ile yaşama direnen Fatma Yok, 3 ayda bir yapılan 180 TL'lik yardım ile yaşama tutunmaya çalışıyor.

A+A-

Diyarbakır'ın tarihi Suriçi ilçesindeki yaşam koşullarının zorluğu ve yoksulluk tüm sokaklarında en derin şekilde yaşanmaya devam ediyor. İlçenin Alipaşa Mahallesi'nde ikamet eden Fatma Yok (32) ve 3 çocuğu da ilçede onlarca yoksul aile gibi zor şartlara rağmen tek gözlü bir evde yaşama tutunuyor. Kuma olarak zorla evlendirilen daha sonra eşini hastalıktan dolayı kaybeden Yok, hem bir kadın olarak hem de bir anne olarak bu zor şartlarda çocuklarıyla birlikte banyo ve mutfağı bulunmayan, temizlik ve hijyen koşullardan yoksun bir evde yaşamlarını idame etmeye çalışıyor.

'Çocuklar aç uyuyuor'

Yok, yaşamı boyunca kaderin yüzüne hiç gülmediğini belirterek, tüm zorluklara Bawer (6), Aycan (8) ve Serhat (11) isimli çocukları için katlandığını söyledi. Yok'un en küçük çocuğu Bawer, sırf 25 TL kırtasiye parasını ödeyemediği için okula gidemezken, Aycan ise yüzde 90 görme engelli olduğu için ancak yaşama yüzde 10 oranında bakabiliyor. Kış aylarının soğuk geçtiği bu aylarda ısınma sorununu da elektrikli soba ile çözmeye çalışan Yok ailesi, yaşanan yoğun elektrik kesintileri karşısında ise battaniyelere sarılarak ısınmaya çalışıyor. Üç çocuğuyla birlikte sadece öğrencilere 3 ayda bir yapılan "okul yardımı" ile ayakta kalmaya çalışan Yok ailesi, kimi zaman ise evde yiyecek birşey bulunmadığından dolayı aç bir şekilde uyuyor.

'Resmi nikahım yoktu çocuğuma kimlik vermediler'

Zorla evlendirilen Yok, hayatı boyunca bir çok zorlukla karşılaştığını belirterek, "Çocuklarımla yapayalnız kaldım. Çocuklarıma hem anne hem baba oldum. Her gün yeni bir sorunla karşılaştım. Küçük oğlum Baver'in kimliği yoktu. Kimliğini çıkarmak istedik ancak çıkaramadık. Hem resmi nikahım yoktu hem de eşim vefat ettiği için oğluma kimlik vermediler. En son çare olarak oğluma kimliği babamın üzerinde ve soyadıyla çıkardık. Diğer çocuklarımın soy ismi Karakoyun. Baver'i okula gönderdim ancak öğretmeni 25 TL kırtasiye parası istedi. Bu parayı ödeyemedim ve öğretmen de 'bu parayı nasıl veremiyorsun' diye bana bağırdı. Ben de artık Baver'i okula göndermedim. Her gün 'anne ben ana sınıfına gitmek istiyorum' diyor. Ancak gönderemiyorum çünkü buna durumumuz yetmiyor" diye belirtti.

'Yüzde 10 gören Aycan imkansızlıktan dolayı tedavi edilemiyor'

Eşinin yaşamını yitirmesinin ardından 6 ay boyunca kendilerine eşinin ailesinin baktığını ancak daha sonra kendilerini kovar gibi ortada bıraktığını belirten Yok şunları aktardı: "Acılarımız taze iken yapayalnız kaldık ortada. Bize bakan hiç kimse olmadı. Çocuklarım hastaydı, kızım Aycan'ın gözleri görmüyordu. Sol gözü hiç görmüyor sağ gözü ise ancak yüzde 10 görebiliyor. 4 kere ameliyat oldu. Gözbebekleri değiştirildi ama değişen bir şey olmadı. Kızım hala göremiyor. Ben anneyim kızıma gözlerimi vermek istedim ancak doktorlar göz damarlarında tıkanıklık olduğu için olmaz dediler. Doktorlar İstanbul ve İzmir'e götürmemi istiyorlar ama imkanım olmadığı için götüremiyorum. Öğretmenleri sürekli kızımın sıkıntı çektiğini ve okuldan alınmasını istiyorlar ama ben kızım okusun istiyorum. Özel okula gönderecek imkanım yok."

Yardım başvurularının hiçbir sonuçlanmadı

Şu an oturdukları evin komşuları tarafından kendilerine verildiğini söyleyen Yok, "Bu evde yaşamak gerçekten çok zor. Ne sıvası ne badanası var. Nemli ve rutubetli. Yatmaya bile korkuyoruz. Geceleri karınca, böcek, fare var. Banyo yok diye çocuklarımı lavaboda banyo yaptırıyorum. Mutfak olmadığı için yemeklerimi küçük kilerde yapıyorum. Bu şekilde bir evde kalmanın hiç sağlıklı olmadığını biliyorum ama yapacak bir şeyimiz olmadığı için katlanıyoruz. Tek dileğim çocuklarımla güzel bir evde insanca yaşamak" dedi. Bugüne kadar kendilerine destek olmaları için birçok kuruma başvurduğunu söyleyen Yok, tüm başvurulardan olumsuz cevap aldığını kaydetti. Yok şöyle devam etti: "Kimse Yok mu Derneği'ne gittim destek için başvuruda bulundum. 'Evine bakıp ona göre yardım edeceğiz' dediler ama şimdiye kadar kimse gelmediği gibi herhangi bir yardım da yapılmadı. Tek gelirimiz çocukların okul parası. O da üç ayda bir verilen 180 TL. Bu parayla bir şey yapamıyorum zaten. Su param 80 TL geldi ödeyemedim diye şimdi bin TL oldu. Her gün yeni bir sorunla karşı karşıya kalıyorum artık benim de takatim kalmadı. Tek dayanağım çocuklarım. Başka da bir şeyim ve kimsem yok." Yok, kendilerine destek elinin uzatılmasını bekliyor.

 

Kaynak:Haberfx 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT