1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Yaşama El Ver” konulu seminer
“Yaşama El Ver” konulu seminer

“Yaşama El Ver” konulu seminer

Diyarbakır’da düzenlenen Acil Tıp Toplantıları’nın altıncısına “Yaşama El Ver” Resusitasyonda Değişiklikler Konusuyla devam edildi.

A+A-

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hakan Karakaş, tıp hocalarının acil sağlık çalışanlarına verdiği eğitimleri değerli bulduklarını belirterek, yapılan toplantıların amacına ulaştığına inandıklarını belirtti.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve Memorial Sağlık Grubu tarafından, kamu, özel ve üniversite hastanelerinde görev yapan acil ve 112 çalışanlarına yönelik düzenlenen Acil Tıp Toplantıları’nın altıncısına “Yaşama El Ver” Resusitasyonda Değişiklikler konusuyla devam edildi. 

Toplantıya, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Bülent Erol, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Levent Bayka, İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Ömer Çelik, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Seyfettin Sarıbaş, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Murat Kanğın, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Doç. Dr. Salim Bilici,   Memorial Diyarbakır Hastanesi Direktörü Dr. Nihat Şengal, Memorial Dicle Hastanesi Direktörü Dr. Abdurrahman Aktaş ve çok sayıda acil servis çalışanı katıldı.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hakan Karakaş; toplantıları, acil servis çalışanlarının iletişim sorununu gidermek, acil durumlarda nasıl daha iyi hizmet verilebiliri tartışmak ve acil durumlardaki güncel gelişmeleri paylaşmak amacıyla düzenlediklerini belirterek, “Toplantılarımızın altıncısına resusitasyonda değişiklerle devam ettik. Değerli tıp hocalarımızın acil sağlık çalışanlarımıza verdiği bu eğitimleri oldukça değerli görüyoruz. Bu yüzden gerçekleştirdiğimiz toplantılarımızın amacına ulaştığını düşünüyoruz. Toplantılarımız bundan sonra değişik konu başlıkları altında devam edecektir” dedi.

Prof. Dr. Cahfer Güloğlu, Doç. Dr. Mahmut Taş ve Uzm. Dr. Cegerğun Polat’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantıda Dicle Üniversitesi Acil Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Zengin “Erişkin Temel Yaşam ve İleri Yaşam Desteği”, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Halise Akça “Pediatrik Temel Yaşam ve İleri Yaşam Desteği”, Memorial Diyarbakır Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü’nden Uzm. Dr. Civan Tiryaki “Resusitasyon Sonrası Bakım” konularını ele alarak 2015 yılında International Liaison Committee on Resuscitation (İLCOR)’da yapılan son değişikliklerle ilgili dinleyicilere bilgi aktardı. Toplantı, soru ve cevaplarla son buldu. 
<p>&nbsp;</p>

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT