1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yaşam savunucuları harekete geçti
Yaşam savunucuları harekete geçti

Yaşam savunucuları harekete geçti

DTK Ekoloji Komisyonu ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin çağrısıyla Türkiye’nin farklı illerinden gelen yaşam savunucuları, Tunceli, Şırnak ve Diyarbakır’daki orman yangınlarını yerinde incelemek amacıyla 3 gruba ayrılarak bölgelere hareket etti.

A+A-

 Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Ekoloji Komisyonu ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin bölgedeki orman yangınlarının araştırılması amacıyla “Orman yakılmalarına karşı doğa savunucuları birleşiyor” sloganıyla geçtiğimiz günlerde yaptığı çağrıya yanıt veren yaşam savunucuları DTK’da bir araya geldi.

Çağrıya yanıt veren Mersin Ekoloji Hareketi, Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi, Yeşil Düşünce’den temsilciler ile Afyon ve Rize’den yaşam savunucuları, Diyarbakır’a geldi. 40’ın üzerindeki yaşam savunucusu, Şırnak, Tunceli ve Diyarbakır’da ateşe verilen ormanlık alanlarda incelemelerde bulunmak üzere hareket etmeden önce DTK binası önünde basın açıklaması düzenledi.


“Savaş önce doğayı tok eder”

“Doğayla savaşan insanla barışamaz” pankartını açan doğa savunucuları adına konuşan DTK Ekoloji Komisyonu Üyesi Şehbal Şenyurt Arınlı, yangınların araştırılması amacıyla ilk çağrıyı yaptıklarında kendilerine çok fazla başvuru olduğunu ancak yaşanan olaylar nedeniyle günden güne sayının azaldığını söyledi. Bölgeye gelemeyen gruplarında kendi bölgelerinde konuya ilişkin eylemler gerçekleştireceklerini ifade eden Şenyurt Arınlı, yapacakları incelemelerin ardından hukuki sürecin başlatılacağını kaydetti. Şenyurt Arınlı, savaşın önce doğayı yok ettiğini vurguladı.


Gezileri 3 gün sürecek


HDP Diyarbakır Milletvekili Edip Berk ise, savaşın insan yaşamı kadar doğayı da olumsuz yönde etkilendiğini belirterek, savaş konseptinin sona erdirilmesini istedi. Açıklamanın ardından 3 gruba ayrılan yaşam savunucuları Tunceli, Şırnak ve Diyarbakır’ın köylerine hareket etti. Araştırma gezisi 3 gün olarak planlanırken, üzerinde “Ormanlarımızı yakıyorlar Cudi, Lice, Dersim” yazılı tişörtler giyen yaşam savunucularına HDP Milletvekilleri Ferhat Encü, Edip Berk ve Hüda Kaya da destek verdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler