1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yaşam için kadın buluşması
Yaşam için kadın buluşması

Yaşam için kadın buluşması

Barış İçin Kadın Girişimi'nin (BİKG) başlattığı "Ölümden değil, yaşamdan yanayız" kampanyası kapsamında 6 Şubat'ta Diyarbakır'da buluşacak 1000 kadın nöbet tutacak.

A+A-

Kadınları karşılamaya hazırlanan KJA İl Koordinasyon Üyesi Zübeyde Zümrüt, Diyarbakır'daki kadınlara seslenerek, "Çocuklarımız için, aydınlık bir toplum için, güzel yarınlar için gelin batıdan gelen kadınlarla birlikte savaşa karşı duralım ve barışı inşa edelim. Kürdistan'daki katliamları birleşen kadın eliyle durduralım" çağrısında bulundu.

 

Öte yandan BİKG'in çağrısıyla 160 kadın ve LGBTİ örgütünün, Kürdistan'daki kuşatmalara karşı "Ölümden değil yaşamdan yanayız, barış ve hakikat hakkımızı savunuyoruz" şiarıyla başlattıkları kampanyada toplanan imzaların sayısı 5 bini aştı.

Barış İçin Kadın Girişimi'nin (BİKG) çağrısıyla aralarında Kongreya Jinên Azad (KJA), Kadın Özgürlük Meclisi (KÖM), feminist ve demokrat kadınların da bulunduğu çok sayıda kadın örgütü, "Ölümden değil, yaşamdan yanayız" kampanyası kapsamında Kürdistan'daki kuşatma ve katliamlara karşı 6 Şubat'ta Diyarbakır'da buluşuyor. Bin kadınla Sur'da "barış nöbeti" gerçekleştirmeyi planlayan kadınlar, daha sonra orada yaşananları döndükleri yerlerde paylaşacak. Konuya dair bilgi veren KJA İl Koordinasyon Üyesi Zübeyde Zümrüt, Kürdistan'daki katliamlara sessiz kalmamak için Diyarbakır'a 1000 kadının gelmesinin tarihi bir adım olduğunu belirterek, Kürdistan'da yürütülen savaşın ancak kadınların gücüyle durdurulabileceğini söyledi.

 

'Direnişi omuzlayan kadınlar, toplumu harekete geçirecek'

 

Sur'un tarihi direnişine dikkat çeken Zümrüt, devlet güçlerinin tüm ağır saldırılarına rağmen halkın kadın öncülüğünde direnişini 2 ayı aşkın süredir sürdürdüğüne vurgu yaptı. Kadınların bu nedenle hedef alındığını söyleyen Zümrüt, "Devlet, Kürdistan'da yürüttüğü savaşta kadınları hedef alıyor. Çünkü devlet şunu çok iyi biliyor; kadının direnişte yer alarak harekete geçmesi ve kendi özüne sahip çıkmasıyla birlikte toplumu da harekete geçireceğini bildiği için korkuyor. Bu korkuyla hamile kadınları bile katlediyor" dedi.

 

'Kadınların gelişi anlamlı ve önemlidir'

 

Kürdistan'da aylardır yürütülen bu yoğun saldırıya batıdan yükselen sesin çok cılız olduğunu ve bu anlamda kadınların başlattığı hamlenin çok değerli olduğunu ifade eden Zümrüt, "Doğmamış bebekler anne karnında, çocuklar sokak ortalarında katlediliyor. Bu kadar katliama batının sessiz kalmasını doğru bulmuyoruz. Ancak Türkiye metropollerinden 1000 kadının yürütülen bu savaşa 'artık yeter' demek için 6 Şubat'ta Diyarbakır'a gelmesi bizim için önemli ve anlamlıdır. Çünkü Kürdistan'da yürütülen savaş şimdiye kadar Türkiye gündemine girmedi. Biz inanıyoruz ki bu kadınların buraya gelmesiyle, batıda savaşa karşı bir kamuoyu oluşacak ve harekete geçilecek" diye konuştu. Kürdistan'da 40 yıldır yürütülen savaşta en çok kadınların bedel ödediğini ve bundan ötürü direnişlere ve yeni yaşama kadınların öncülük ettiğini belirten Zümrüt, "Özyönetim modeli dediğimiz yeni yaşama kadınlar öncülük edecektir ve bu konuda ısrarcı olup bu modeli dünyaya tanıtacaktır. Buna en iyi verilecek örnek Rojava kadın devrimidir. Bundan ötürü Türkiyeli kadınların Diyarbakır'a gelip direniş safındaki kadınlarla özyönetimi tartışması ve diyalog içerisine girmesiyle özyönetim batıya da taşınıp doğru bir şekilde Türkiye cephesine aktarılacak. Biz inanıyoruz ki bu vesileyle direniş erken sonuç alacaktır" ifadesinde bulundu. Zümrüt, kadınların gelmesinin Kürdistan'daki direnişe güç katacağını dile getirdi.

 

1000 Kadın Sümerpark'ta nöbet tutacak

 

Diyarbakır'a 6 Şubat'ta gelecek 1000 kadın için hazırlıklar yaptıklarını belirten Zümrüt, kadınları Sümerpark'taki nöbet alanında ağırlayacaklarını söyledi. Diyarbakır'ın birçok noktasında Sur'daki abluka için nöbet tutulduğunu hatırlatan Zümrüt, "Biz özellikle Sümerpark'taki nöbet eyleminde kadınları karşılayacağız. Çünkü orada Sur'da katledilip cenazeleri alınamayan çocukların aileleri oturuyor. Kadınların ailelerin acısını görüp, paylaşmaları bizim açımızdan önemlidir. O yüzden Sümerpark'ın anlamlı bir yer olacağını düşündük" dedi.

 

Nöbet eyleminde özyönetim tartışılacak

 

6 Şubat gecesinde Sümerpark'ta tutacakları nöbette özyönetim başlığıyla demokratik özerklik, özyönetimlerde kadının rolü ve direnişi, kadınların özyönetim alanlarındaki deneyimlerinin tartışılacağını ifade eden Zümrüt, ayrıca direniş safında yer alan kadınların nasıl direndiklerini ve Sur'da şu ana kadar halkın direnişini konu alan forumlar düzenleneceğini kaydetti.

Savaşa karşı 'dur' demek için bütün kadınlar Sümerpark'a

 

1000 kadını Sümerpark'ta saat 10.00'da karşılayacaklarını aktaran Zümrüt, Diyarbakır'daki kadınlara seslenerek, "Çocuklarımız için, aydınlık bir toplum için, güzel yarınlar için gelin batıdan gelen kadınlarla birlikte savaşa karşı duralım ve barışı inşa edelim. Kürdistan'daki katliamları birleşen kadın eliyle durduralım" çağrısında bulundu.

 

Bu arada Barış İçin Kadın Girişimi'nin (BİKG) çağrısıyla aralarında KESK, DİSK, Türk Tabipler Birliği, TMMOB'den ve siyasi partilerden kadınlarının da bulunduğu 160 kadın ve LGBTİ örgütlerinin, Kürdistan'daki kuşatmalara karşı 18 Ocak'ta "Ölümden değil yaşamdan yanayız, Barış ve Hakikat Hakkımızı savunuyoruz" şiarıyla başlattığı kampanyada toplanan imza sayısı 5 bini aştı. Kampanyaya ilişkin yapılan açıklamada, toplanan imzaların 6 Şubat Cumartesi Saat 11.00'de Türkiye'nin değişik yerlerinden kadınların katılacağı, Diyarbakır Sümerpark'ta yapılması planlanan Barış Nöbeti'nin ardından TBMM Başkanlığı'na teslim edileceği belirtildi.

 

İmzaları teslimi için TBMM Başkanlığı'ndan randevu alan kadın örgütlerinin, Meclis'i ve ülkeyi yönetenleri barış için göreve çağıracaklarının dile getirildiği açıklamada, TBMM Başkanlığı'na imza metninde dile getirilen "barış bizim hakkımız, bunu hiç zaman kaybetmeden tesis etmek sizin göreviniz, müzakerelerin yeniden başlatılmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yolları oluşturulmasını istiyoruz" mesajının iletileceği ifade edildi.

İmza verenler arasında Leyla Halit de bulunuyor

Açıklamada, İsviçre, Almanya, Kolombiya, Hırvatistan, ABD, İsveç, Tacikistan, Ermenistan. Cezayir, Hollanda, Bosna Hersek'ten de desteklerin de geldiği ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Polit Büro Üyesi ve eski gerilla Leyla Halit'in (Leila Khaled) de müzakereden ve yaşamdan yana imza verenlerden olduğu kaydedildi.

 

(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT