1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yasaktan geriye kalan
Yasaktan geriye kalan

Yasaktan geriye kalan

Sur İlçesi'nde 2 gün süren sokağa çıkma yasağının faturası ağır oldu.

A+A-

Merkez Sur İlçesi'nde alınan sokağa çıkma yasağı kararı ile başlayan protesto gösterilerinde kent adeta savaş alanına dönerken, Sur İlçesi'nde de evler ve sokaklar harabeye döndü.

Birçok eve kurşun ve roketler isabet ederken, bazı okullar da nasibini aldı. 


Diyarbakır'ın Merkezi Sur İlçesi'nde alınan ve 2 gün süren sokağa çıkma yasağı geçtiğimiz gün sona erdi. Sokağa çıkma yasağı sürerken abluka altına alınan Sur İlçesi'nde operasyon yapılarak silah ve patlama sesleri eksilmedi. Operasyon sırasında 7 polis de yaralandı. Yasağın sürdüğü saatlerde Şeyh Sait Meydanı'nda toplanan binlerce kişi yasağı protesto ederek ilçeye girmek istedi.

 

Kitleye yapılan müdahale ile olaylar kent geneline yayılırken, kentin işlek merkezlerinden biri olan Ofis başta olmak üzere Koşuyolu, Emek, Sento, Huzurevleri, Yeniyol, Fatih gibi merkezler adeta savaş alanına döndü. 2 günlük yasağın ardından önceki gün tekrar meydanda toplanan halka Sur İlçesi'ne girmek isterken tekrar polis müdahalesi ile karşı karşıya kaldı. Müdahalenin devam ettiği sıralarda Diyarbakır Valiliği yasağın kaldırıldığını duyurdu.
 
Binlerce kişi Sur'a akın etti


Yasağın kaldırılmasının ardından HDP Milletvekileri İmam Taşçıer, Nimetullah Erdoğmuş, HDP ve DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Ali Şimşek ve Ömer Önen'in de bulunduğu binlerce kişi Sur İlçesi'ne yürüdü. Binlerce kişi heyet ile birlikte sloganlar eşliğinde polis ablukası ve saldırılarının yoğun olduğu Hasırlı Mahallesi'ne yürüdü.

 

Yürüyüş boyunca "Sur halkı yalnız değildir" sloganlarıyla ellerin ağır silahların bulunduğu özel harekat timleri, panzer ve zırhlı araçların arasından yürüyüşüne devam etti.

 

Kitlenin "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı sırasında özel harekat timlerinin kitlenin üzerine silah doğrultması dikkat çekti. 
 
İlçede savaş görüntüleri


Hasırlı Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği binası önüne kadar yapılan yürüyüş boyunca, evlerinden çıkan çocuk, kadın, yaşlı herkes zafer işareti yaparak ve zılgıt çekerek, kitleyi karşıladı.
Sur'da bulunan yurttaşların katılımıyla kısa zamanda kitlenin sayısı 10 bine ulaşırken, ev, işyeri, okul ve Özgür Yurttaş Derneği binalarının polislerin ağır silahlardan atılan kurşun izleri savaş görüntülerini aratmadı.

Yakılan ve yıkılan dernek binası önünde yurttaşlara hitaben konuşan DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, dünden bu yana Sur halkı için ayakta olan Amed halkının direnişi bu yasakları, ablukayı ve sıkıyönetimi kaldırdığını belirterek, halkın her şeye layık olduğunu ve bunun için de açılan yaraları hep birlikte saracaklarını söyledi. 
 
'Zulme karşı direniş'


Daha sonra konuşan Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Cizre'den başlayan özgürlük yürüyüşünün Silvan'da, Sur'da tamamlandığını dile getirerek, halkın direnişini selamladı. Yapılan zulüm hiç kimse kabul etmeyeceğini altını çizen Erdoğmuş, Diyarbakır halkı da bu zulme karşı direniş ile kabul etmediğini gösterdiğini söyledi. 


Yapılan konuşmaların ardından kitle bu kez Fatih Paşa Mahallesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Mahalleye ulaşan heyet ve kitle iki gündür direnişte bulunan yurttaşlardan bilgi aldı ve sonuna kadar yanlarında olduğunun mesajı verildi. Mahallede bulunan Kurşunlu Camisi ve bazı evler de çatışmalarda büyük hasar gördü.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler